Podstawowe informacje o folii grzewczej


Folia grzewcza ECOFILM zbudowana jest z dwóch zalaminowanych na gorąco pasów folii polyestrowej.

Pomiędzy foliami, wzdłuż całej ich długości, znajdują się posrebrzane taśmy miedziane, które są przewodami (tzw. szynami zbiorczymi). Pod szynami zbiorczymi naniesione są elementy grzewcze w postaci poprzecznych pasków homogenicznego grafitu. Paski te są połączone równolegle z szynami zbiorczymi, w 1 cm odstępach. Dlatego też można folię przycinać na dowolne odcinki, a zaplanowana moc zainstalowana i napięcie robocze, pozostają niezmienione.

1. Folia polyestrowa

2. Miedziana szyna

3. Posrebrzane styki

4. Warstwa grafitowa

Technologia produkcji umożliwia wytwarzanie folii grzewczych o szerokościach od 300 mm do 1200 mm, na napięcie 12 V do 230 V i teoretycznej mocy grzewczej w zakresie od 20 W do 300 W/m². Z uwagi na zagwarantowanie efektywności produkcji, jest konieczne jednorazowe wytwarzanie ok. 1000 mb folii danego typu. Dlatego też nie wytwarza się folii pod konkretne zamówienie, tylko typowej mocy i szerokości. Standardowo folie podzielone są na folie podłogowe (ECOFILM F) i folie sufitowe (ECOFILM C). Podstawowa różnica występuje w grubości i szerokości krawędzi folii. Z uwagi na większe obciążenia mechaniczne, folia podłogowa ma grubość 0,4 mm, a sufitowa 0,3 mm.

Szerokość nie grzejących krawędzi folii ECOFILM F wynosi 25 mm, tak aby można było zapewnić możliwie pełne pokrycie powierzchni grzewczej. Nie grzejące krawędzie folii ECOFILM C mają 50 mm szerokości, gdyż folia ta najczęściej mocowana jest do podwieszanych stelaży sufitowych i potrzebna jest szersza krawędź dla jej umocowania.

Dzięki tej technologii zapewnione jest równomierne rozłożenie temperatury na całej powierzchni. Absolutna większość systemów ogrzewania podłogowego, ściennego i sufitowego (kable grzewcze, rurki z ciepłą wodą) pracuje w temperaturze od 40 do 55 °C, a odstęp pomiędzy elementami grzewczymi wynosi od 6 do 15 cm.

Folie grzewcze ECOFILM pracują najczęściej w temperaturze od 18 do 35°C, w zależności od typu oraz mocy i z dostępami pomiędzy elementami grzewczymi zaledwie 1 cm. Przy takiej samej wydajności jak przy ogrzewaniu rurowym wodnym albo kablami grzewczymi, dzięki

większej powierzchni ogrzewania, zostaje uzyskana niższa temperatura powierzchni grzewczej. Temperatura ogrzewanej powierzchni jest równomierna i nie dochodzi do nieprzyjemnego przegrzania stóp, jak to często ma miejsce przy ogrzewaniu tradycyjnym. Ponieważ folie w przeciwieństwie do innych systemów grzewczych, ułożone są bezpośrednio pod warstwą wierzchnią (panele, płyta GK), system jest bardziej elastyczny i jego eksploatacja bardziej ekonomiczna, aniżeli przy podgrzewaniu warstwy betonu. Folie grzewcze posiadają trwałość od 30 do 50 lat, a do ich zasilania można wykorzystać fotovoltaikę oraz przydomowe elektrownie wiatrowe. Jest to najbardziej ekologiczny system grzewczy