Ekologiczne pompy ciepła Buderus

Buderus dba o komfort użytkownika oferując systemy dopasowane do jego indywidualnych potrzeb dbając jednocześnie o środowisko. Takie właśnie są powietrzne pompy ciepła, które mogą współpracować z panelami fotowoltaicznymi.

 

Mechanizm działania

Powietrzne pompy ciepła Buderus WLW i WPLS współpracują z instalacjami PV poprzez przyjmowanie sygnału do pracy z inwertera fotowoltaicznego. Pompa ciepła po otrzymaniu sygnału rozpoczyna pracę realizując określone przez użytkownika cele.

Użytkownik ma do wyboru klika trybów pracy:

  • wymuszenie pracy na cele ogrzewania budynku poprzez podniesienie temperatury zadanej ogrzewania
  • wymuszenie pracy na cele ciepłej wody użytkowej
  • wymuszenie pracy na cele chłodzenia
  • praca na cele chłodzenia wyłącznie w czasie gdy jest sygnał z inwertera


Użytkownik może wybrać klika trybów pracy jednocześnie, a pompa ciepła w inteligentny sposób wybierze odpowiedni tryb pracy wykorzystując na bieżąco energię elektryczną dostarczaną przez instalację fotowoltaiczną. Mając na względzie, że informacja o produkcji energii elektrycznej z inwertera fotowoltaicznego odzwierciedla chwilowy poziom produkcji energii elektrycznej, sygnał przychodzący do pompy ciepła również może być chwilowy. W efekcie, gdybyśmy stosowali dany sygnał bezpośrednio do wymuszenia pracy sprężarki, uzyskalibyśmy jej bardzo niekorzystną pracę polegającą na częstym załączaniu i wyłączaniu, czyli tzw. taktowaniu. Jest to bardzo niekorzystna praca skracająca żywotność sprężarki i mogąca spowodować uszkodzenie komponentu. Pompy ciepła Buderus wyposażone są w system antytaktu zapewniający łagodną pracę sprężarki bazującą m.in na osiąganiu celów w momencie wymuszenia pracy, minimalnych czasach startu sprężarki od przyjęcia sygnału z systemu fotowoltaicznego i minimalnych czasach pomiędzy kolejnymi załączaniami sprężarki. Wszystko po to, aby użytkownik systemu grzewczego cieszył się długą i niezawodną pracą urządzenia grzewczego.

Polski klimat a funkcjonowanie pompy ciepła

Zmienność pogodowa w naszej strefie klimatycznej powoduje, że produkcja energii elektrycznej na poziomie pokrywającym potrzeby sprężarki jest chwilowa. Łatwo wyobrazić sobie letni słoneczny dzień z niewielką ilością chmur. Podczas takich dni, w momencie gdy świeci słońce, produkcja energii elektrycznej jest na poziomie pokrywającym potrzeby sprężarki Jednak kiedy chmury na chwilę przysłonią słońce, produkcja będzie już niewystarczająca, ale systemy chroniące żywotność sprężarki będą utrzymywać w pracy urządzenie. Również odwrotnie w momencie kiedy słońce wyjdzie zza chmur pompa ciepła nie startuje od razu sprężarki i części energii elektrycznej produkowana właśnie przez system fotowoltaiczny nie będzie magazynowana w postaci ciepła a wysyłana do sieci energetycznej. Jeżeli użytkownik chce szybciej i dokładniej reagować na produkcję energii elektrycznej a jest użytkownikiem pompy ciepła Buderus z wbudowanym dogrzewaczem elektrycznym może zablokować sprężarkę i korzystać wyłącznie z dogrzewacza elektrycznego. Reakcja dogrzewacza jest niemal natychmiastowa a w przypadku tego elementu grzejnego nie trzeba się martwić o jego taktowanie. Pompy ciepła Buderus mają wbudowany 4-stopniowy dogrzewacz elektryczny o wydajności maksymalnej 9 kW a automatyka pompy ciepła pozwala dostosować używaną wydajność dogrzewacza np. do wielkości systemu fotowoltaicznego. Pompy ciepła Buderus jako jedne z niewielu na rynku są w stanie w kompletny sposób współpracować z systemami fotowoltaicznymi. Powyższe tryby i możliwości konfiguracji współpracy pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym nie wymagają dodatkowych modułów czy sterowników i dostępne są w standardowej wersji urządzenia. Wystarczy wyprowadzić sygnał z inwertera fotowoltaicznego do sterownika pompy ciepła Buderus, by móc cieszyć się niezależnością energetyczną i niskimi kosztami ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej.