Efektywne zarządzanie energią – pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Różnica między nimi jest dość wyraźna. Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Natomiast kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania c.w.u. i wspomagania ogrzewania.

 

Przede wszystkim – aspekt ekologiczny

Coraz większa świadomość ochrony środowiska, jak również postawa prosumencka użytkowników oraz powstanie wielu programów dofinansowań zaowocowało dużym zainteresowaniem fotowoltaiką. Popularność tego sektora w naszym kraju jest coraz większa. W 2019 ilość mikroinstalacji była ponad dwa razy większa niż w 2018. Warto się jednak zastanowić czy wykorzystanie wyprodukowanej energii jest optymalne. Po określeniu rocznego bilansu energii elektrycznej, może się okazać, że powstaje jej nadprodukcja, czyli więcej jest wytwarzane niż konsumowane. W takim wypadku nadwyżka darmowej energii jest tracona. Jak więc efektywnie wykorzystać tę energię?

 

Darmowa energia elektryczna? Tak, to możliwe.

Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku są powietrzne i gruntowe pompy ciepła Buderus, które mogą współpracować z panelami fotowoltaicznymi. Pompy ciepła Logatherm wykorzystują energię elektryczną, ale robią to bardzo efektywnie. W porównaniu do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego potrzebują do funkcjonowania około 4 do 5 razy mniej energii. Dzięki temu, nie jest potrzebna wysoka moc zainstalowanych paneli. Kiedy sterowanie pompy ciepła zostanie połączone z inwerterem instalacji fotowoltaicznej, to istnieje możliwość wykrywania na bieżąco czy produkcja darmowej energii elektrycznej odbywa się z promieniowania słonecznego czy pobierana jest z sieci elektrycznej. Przy odpowiedniej ilości energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych, pompa ciepła w 100% działa za darmo, bez opłat za energię elektryczną. Pompy ciepła Logatherm można połączyć zarówno z nową jak i istniejącą instalacją fotowoltaiczną.