Dylematy inwestora - ogrzewanie i sterowanie ogrzewaniem

Ogrzewanie domu to zagadnienie, które chcąc rozwiązać, musimy zmierzyć się z bardzo bogatą ofertą rynkową: zarówno w zakresie źródła ciepła, jak i elementów emisji ciepła do budynku, na sterowaniu i automatyce skończywszy.

Pierwszym i podstawowym etapem w tym procesie jest wybór materiałów i technologii budowlanych, gdyż mają one wpływ na straty ciepła budynku. Przepisy budowlane jednak w najbliższych latach będą zmieniać się tak, aby budownictwo było coraz bardziej energooszczędne. Kolejny etap to źródło ciepła.

Pompa ciepła czy kocioł ?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy określić swoje oczekiwania co do funkcji, jakie dane źródło ma spełniać: czy ma zapewnić ogrzewanie, czy chłodzenie, czy ciepłą wodę użytkową, a zazwyczaj najlepiej wszystkie te funkcje jednocześnie. Coraz lepsza izolacyjność budynku, o czym warto pamiętać, ma również wpływ na temperatury w pomieszczeniach latem. Chłodzenie z tym związane dotyczy krótkiego okresu w ciągu roku więc warto, aby nasze urządzenia były wyposażone w taką funkcję, gdyż unikniemy stosowania dodatkowego systemu klimatyzacji. Kotły niezależnie od rodzaju paliwa to tylko funkcje grzewcze. Pompy ciepła obecnie to jedyne dostępne rozwiązania na rynku mogące zapewnić ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę użytkową w jednym systemie. Jeśli zapewniają regulacje wydajności, doskonale dopasowują się do ograniczonych dobrą izolacją, strat ciepła budynku, gdzie zwykły kocioł jest zwyczajnie przewymiarowany. Pompy ciepła mogą korzystać z różnych dolnych źródeł, ale ogrzewanie domów coraz lepiej zaizolowanych to stosunkowo niewielkie moce grzewcze i powietrzne pompy ciepła najlepiej odpowiadają na to zapotrzebowanie. Dobrze wykonany system grzewczy z powietrzną pompą ciepła, to gwarancja najniższych kosztów ogrzewania, niższe koszty może zapewnić tylko gruntowa pompa ciepła, ale przy znacznie większym nakładzie inwestycyjnym.

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe ?

Wysoka izolacyjność budynku i zastosowanie pompy ciepła determinuje odejście od tradycyjnych grzejników i skłania ku systemom płaszczyznowym, czyli najczęściej podłogowym. Dzięki dużej powierzchni oddawania ciepła możemy znacząco obniżyć temperaturę zasilania w całym sezonie grzewczym, a co za tym idzie koszty eksploatacyjne, o dużo stabilniejszym komforcie i estetyce nie wspominając. Do chłodzonych pomieszczeń najlepiej przewidzieć konwektory szczególnie te zaprojektowane do współpracy z pompą ciepła. Jeśli mają funkcję inter link, to poprzez komunikację z pompą ciepła w czasie pracy mogą generować korzyści eksploatacyjne poprzez obniżanie nastaw w trybie nieużytkowania.

Sterowanie wewnętrzne, pokojowe czy przez internet ?

Urządzenia grzewcze wyposażone są w automatykę, która w dobrze wyregulowanej instalacji bez ingerencji użytkownika potrafi doskonale zapewnić komfort w pomieszczeniach. Dokładnie termostatów pokojowych nieznacznie obniża tylko koszty eksploatacyjne i choć daje możliwość utrzymywania w pomieszczeniu zadanej wartości temperatury, to raczej jest zbędnym wydatkiem, choć z uwagi na preferencje użytkownika czy zróżnicowane wymagania czasem uzasadnionym. Sterowanie przez internet z aplikacji na smartfonie to znak czasu w dzisiejszym świecie. Taką funkcję w wypadku pomp ciepła zapewnia LAN adapter, ale i bez tego pompa ciepła doskonale jest w stanie zapewnić komfort w pomieszczeniach. Zatem jeśli mamy takie narzędzie bezpośredniej komunikacji z urządzeniem poprzez chmurę, to nie warto się pozbawiać tej przyjemności.

Jak widzimy, wiele czynników ma wpływ na skonstruowanie efektywnego systemu grzewczego. Ale z punktu widzenia kosztów kluczowe jest dobre zaizolowanie budynku, odpowiednie źródło ciepła i dostosowana do niego instalacja grzewcza. Pozostałe elementy to już raczej wygoda użytkowania i zaspokojenie indywidualnych preferencji.