Dobór i działanie kurtyn powietrznych

Kurtyny powietrzne to urządzenia, których celem jest odseparowanie powietrza zewnętrznego od powietrza wewnętrznego w miejscach, gdzie konieczne jest pozostawienie otwartych drzwi.

Daje to możliwość utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczenia.

Instalacja kurtyny odbywa się nad drzwiami pomieszczenia — na całej szerokości otworu drzwiowego tak, aby strumień powietrza pokrywał cały otwór drzwiowy. Powietrze jest zasysane z pomieszczenia przez wentylator i kierowane jest w dół, tworząc strugę powietrza od wylotu do podłogi.

Zasada działania kurtyny

Wymiana powietrza pomiędzy środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym odbywa się przez niezabezpieczony otwór drzwiowy na skutek różnicy gęstości powietrza oraz parcia wiatru. Zainstalowanie kurtyny powietrznej powoduje, że nawiewany pionowo w dół strumień powietrza wentylacyjnego, wytwarza niewidzialną barierę ograniczającą do minimum infiltrację powietrza zewnętrznego do pomieszczenia. Jeżeli kurtyna wyposażona jest w nagrzewnicę, nawiane powietrze pełni również funkcję dodatkowego źródła ciepła w pomieszczeniu.

Zasady doboru kurtyny

Na wymianę powietrza i straty ciepła przez wejście wpływa wiele czynników.

Główne czynniki wpływające na dobór kurtyn powietrznych:

  •    podciśnienie w pomieszczeniu



Parametr ten zmniejsza skuteczność urządzenia. Dlatego też należy dążyć do zrównoważenia instalacji wentylacyjnej.

  •    silny wiatr
  •    usytuowanie drzwi wejściowych
  •    wysokość montażu kurtyny
  •    szerokość kratki kurtyny powietrznej



Kratka powinna być większa od szerokości otworu, a strumień powietrza wylotowego docierać do przeciwległego boku otworu, aby bariera powietrza tworzona przez kurtynę była skuteczna.

  •    wydajność kurtyny oraz prędkość powietrza wylotowego



Prędkość nad otworem drzwiowym powinna wynosić przy podłodze nie mniej 2 m/s.

  •    wentylator



Stanowi istotną część kurtyny. Aby struga powietrza na wylocie osiągnęła odpowiednią prędkość, wentylator musi mieć odpowiedni spręż.

  •    element grzewczy
    

Istotny jedynie w przypadku obiektów użyteczności publicznej. Moc nagrzewnicy nie powinna być zbyt duża, ponieważ kurtyna nie służy do ogrzewania pomieszczenia. Nie należy uwzględniać jej w bilansie cieplnym pomieszczenia jako urządzenie grzewcze.

Zastosowanie kurtyny powietrznej nad otworem ogranicza straty energii, tworząc efektywną barierę powietrzną. Wielkość tych oszczędności zależy od charakteru otworu drzwiowego.

Dobór właściwej kurtyny jest ważny dla uzyskania w danych warunkach optymalnej wydajności oraz komfortu. Kurtyna o niedostatecznym wydatku powietrza będzie przyczyną powstawania przeciągów w okolicy podłogi. Instalacja kurtyny o zbyt dużej wydajności nad drzwiami o niskiej wysokości może powodować dyskomfort dla osób przechodzących oraz generować duży hałas. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów należy dobrać długość kurtyny tak, ażeby pokryła całą szerokość otworu. Możliwa jest instalacja wielu kurtyn w linii, jedna przy drugiej.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja, www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji