Dlaczego zgazowanie drewna jest tak ekologiczne?

Zgazowanie drewna znane jest od lat. Po wojnie jeździły dość długo autobusy w Polsce napędzane gazem drzewnym, kotły na zgazowanie drewna to od lat standard w całej Europie. Jest to jedna z najbardziej efektywnych technik spalania biomasy i jej zamiany w energię cieplną.

Co to jest zgazowanie drewna?

Gaz drzewny to palny gaz uwalniany podczas procesu pirolizy drzewa. Zgazowanie drewna ale też biomasy polega na procesie jego konwersji do paliwa gazowego poprzez jego ogrzewanie. W procesie zgazowania energia chemiczna węgla znajdującego sie w drewnie uwalniana właśnie w formie lotnego gazu drzewnego - z języka niemieckiego tzw. holzgasu.

Zgazowanie to nie tylko piroliza drewna ale też biomasy np: zrębki, zrzyn, klocków, brykietów czy nawet odpadów lub osadów ściekowych! Dwustopniowe spalanie w wysokich temperaturach gazu drzewnego wymaga odpowiedniego przygotowania paliwa. Jest to pewne ograniczenie dla użytkowników . Dlatego mówi się w branży grzewczej, że kupujesz najpierw paliwo a potem piec. Trzeba mieć sezonowane suche drewno, w kotłach Sigma firmy Cichewicz dopuszczane jest spalanie liściastego jak i iglastego, ale w wielu mniej zaawansowanych kotłach producent wymaga stosowania tylko suchego drewna liściastego. Dlaczego ? Kotły na drewno Sigma Cichewicz kotły c.o posiadają specjalne osłony w komorze drewna, w przypadku smolenia a taki proces może występować w przypadku spalania drewna iglastego, smoły nie oblepiają płaszcza wodnego a jedynie stalowe osłony, które można potem wyjąć, czyścić lub wymienić.

Dlaczego kocioł c.o. na holzgas jest lepszy od węglowego lub z podajnikiem na ekogroszek? Jakie korzyści mamy ze zgazowania drewna?

  • Drewno jest odnawialnym źródłem energii
  • drewno jest znacznie tańsze od wegla, niektórzy użytkownicy mają je całkowicie za darmo więc koszt ogrzewania jest zerowy!
  • emisja spalin kotła na zgazowanie drzewa dużo niższa niż kotła węglowego a nawet na pellet - zgazowanie to spalanie gazu, jest to wysokosprawna technologia.

Co jeśli chcemy spalać drewno ale też pellet i to automatycznie?

Interesującym rozwiązaniem są nowsze modele kotłów c.o zgazowujących drewno i podajnikiem na pellet - Sigma dual. To kotły c.o kombinowane , trzykomorowe. Ich podstawową zaletą jest automatyczne przełączanie się pomiędzy drewnem a pelletem - jak to działa Użytkownik po wygaszeniu się porcji paliwa tj drzewa nie musi przychodzić, ręcznie rozpalać czy uruchamiać palnika na pellet, przykręcać go jak w przypadku konkurencyjnych tańszych rozwiązaniach . Piece Sigma dual posiadają czujnik temperatury spalania i sam uruchomi palnik na pellet całkowicie automatycznie - bez pracy użytkownika.

Dofinansowanie w programie Czyste Powietrze na piec na drewno i pellet? Czy można uzyskać dopłaty?

Kotły Sigma duale posiadają oba certyfikaty ekoprojektu i 5 klasy na obu paliwach : drewnie i pelecie dlatego można uzyskać na nie dofinansowanie do zakupu w programie Czyste Powietrze tak samo jak przy kotle na pellet czy gazowym. Emisja NOx kotła na holzgas jest podobna jak pelletowego a ponad dwukrotnie niższa niż pieca na ekogroszek (200 mg/m3 do 400 mg/m3). Emisja OGC, CO, pyłów jest na podobnym poziomie.

Kotły Sigma umożliwiają używanie 50 cm kawałków drewna co znacznie ułatwia ich eksploatację. Posiadają wentylator wyciągowy zapobiegający wydymianiu się przy otwieraniu drzwi a także zmniejszający wymagania co do samego komina. Dobór kotła na zgazowanie drewna jest podobny jak konwencjonalnego pieca zasypowego , dobieramy moc do powierzchni budynku i jego zapotrzebowania na ciepło. Różnica jest taka, że optymalne spalanie drewna uzyskamy w kotle na zgazowanie przy zastosowaniu bufora ciepła czyli zbiornika akumulacyjnego. Jest on wymagany do bezawaryjnej, komfortowej pracy nie tylko urządzenia ale naszej codziennej obsługi. Zastosowanie zbiornika buforowego, który przyjmuje energię cieplną od naszego pieca wydłuża interwały jego pracy - kocioł c.o nabija temperaturę w zbiorniku i jak się wygasi, ciepła woda bufora krąży w instalacji c.o bez konieczności ponownego rozpalania w kotle. Dzięki czemu rozpalamy w kotle raz na dobę lub dwie doby oszczędzają naszą pracę oraz paliwo. Wydłuża to też żywotność samego kotła c.o.