Definicja wentylacji z odzyskiem ciepła

Rekuperacja to system odzysku ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka. Proces polega na zasysaniu świeżego powietrza zewnętrznego poprzez czerpnię. Następnie powietrze to przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku. Potem nawiewane jest do pomieszczeń.

 

Odzysk ciepła to stosunek osiąganej w praktyce różnicy temperatury do teoretycznie możliwej jej różnicy (dla nieskończenie dużej powierzchni wymiennika ciepła). Urządzeniem służącym do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczenia jest rekuperator. Redukuje on koszty ogrzewania budynku z systemu wentylacyjnego zimą. Ilość odzyskiwanego ciepła określana jest przez parametr - sprawność rekuperatora. Działanie rekuperatora polega na przeprowadzaniu powietrza świeżego z zewnątrz oraz zużytego z wnętrza budynku przez wymiennik ciepła, wewnątrz którego zachodzi proces przekazywania energii z jednego strumienia powietrza do drugiego. Cały proces odbywa się samoistnie, bez mieszania się powietrza wchodzącego z wychodzącym. Wymiana powietrza w budynku powoduje, że zimne powietrze zewnętrzne zostaje podgrzane do temperatury zbliżonej do temperatury panującej wewnątrz budynku. Stopień podgrzania powietrza zewnętrznego przez usuwane powietrze wewnętrzne zależy od sprawności wymiennika rekuperatora. Im wyższa sprawność – tym cieplejsze powietrze będzie nawiewane do pomieszczeń.

 

Rekuperator można podzielić na następujące rodzaje:

  • płytowe (krzyżowe), w których ciepło z powietrza usuwanego do świeżego powietrza zimnego jest przekazywane za pośrednictwem systemu cienkich płyt (stalowych lub szklanych) oddzielonych szczelinami, którymi przepływa powietrze na przemian zimne i ciepłe,
  • obrotowe, w których ciepło przekazywane jest za pośrednictwem obracającego się bębna,
  • rurkowe - składające się z systemu rurek wypełnionych freonem, których dolne końce zanurzone są w ciepłym, a górne - zimnym powietrzu; freon parując pobiera ciepło, a następnie skrapla się, oddając ciepło chłodnemu powietrzu.

 

System wentylacyjny oparty na rekuperatorze pracuje na zasadzie ciągłej wymiany powietrza w budynku. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej rekuperator zapewnia skuteczną wymianę powietrza niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Jego filtry zabezpieczają dom nie tylko przed alergenami zawartymi w powietrzu, ale także zapobiegają swobodnemu przedostawaniu się owadów do pomieszczeń.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]. Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: Danfoss