Czy warto inwestować w powietrzne pompy ciepła?

Zanim się zastanowimy, dlaczego warto wybrać pompę ciepła, poznajmy jej działanie i zalety.

Najlepszym przykładem, na którym możemy się o tym przekonać jest Therma V firmy LG. To pompa umożliwiająca ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Można ją zamontować nie tylko w nowych domach, ale również zastąpić nią stary kocioł. To inwestycja, która się zwraca między innymi dzięki energooszczędności i wydajności.

Pompa ciepła typu powietrze-woda jest urządzeniem zaprojektowanym specjalnie dla nowych i modernizowanych domów z uwzględnieniem zaawansowanej technologii grzewczej i oszczędności energii. Mogą być stosowane jako rozwiązanie grzewcze współpracujące z instalacją podłogową lub grzejnikową, instalacją ciepłej wody użytkowej lub z klimakonwektorami dedykowanymi do chłodzenia budynku.

Koszty związane z instalacją pompy ciepła typu powietrze-woda

Urządzenie Therma V jest około czterech razy efektywniejsze od tradycyjnego kotła. Im dłużej jest używane, tym większe zapewnia oszczędności.

W zależności od wielkości pompy ciepła i dobranych komponentów takich jak zbiornik buforowy, zbiornik ciepłej wody użytkowej i innych podzespołów hydraulicznych koszty takiego urządzenia wahają się w granicach 25-40 tysięcy złotych. Podczas rozpatrywania pompy ciepła względem innych systemów grzewczych warto zwrócić uwagę na fakt, iż pompa do swojej pracy nie wymaga wykonania dodatkowego komina spalinowego, przyłącza gazowego czy zbiorników na opał w postaci oleju.

Pompa ciepła, czyli zwrot z inwestycji

Już samo podjęcie decyzji o instalacji właśnie pompy ciepła to początek oszczędzania. Inwestując w ten sposób ogrzewania, już w krótkim czasie można spodziewać się zmniejszenia wydatków. Przede wszystkim oszczędza się na kosztach dostawy odpowiedniego paliwa do grzania. Dodatkowo, co też kosztuje, już nie trzeba się martwić sprowadzaniem opału, jego magazynowaniem i ładowaniem do pieca. Pompa ciepła, dzięki swoim zaawansowanym funkcjom takim jak ustawienie harmonogramu pracy, pozwala w pełni zoptymalizować system grzewczy, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych kotłów. Dzięki mobilnej aplikacji możemy w każdej chwili podejrzeć parametry pracy urządzenia, a także sterować jego pracą. Dodatkowo możemy monitorować zużycie energii elektrycznej. Urządzenie, jakim jest pompa ciepła, będzie w sposób inteligentny dostosowywało swoją moc do aktualnych warunków zewnętrznych. System zarządzania ciepłem w urządzeniach typu Therma V chroni właścicieli przed utratą mnóstwa energii np. na skutek włączonego ogrzewania latem. Klimatyzator z pompą ciepła w zimę będzie intensywnie pracował nad dogrzaniem, a latem automatycznie przestawi się na krótszy czas pracy. Co jest jednoznaczne z obniżeniem wysokości rachunków za ogrzewanie. Pompa ciepła tego typu pozwala także na zaprogramowanie cyklu pracy, zmniejszając temperaturę w czasie, kiedy nikogo nie ma w domu, by nie ogrzewać pustych pokoi. Te kilka prostych zabiegów szybko przełoży się na znaczne oszczędności.

Podsumowując, instalacja pompy ciepła to poważna decyzja która jak każda przemyślana inwestycja, przyniesie znaczne oszczędności i korzyści już w momencie jej podjęcia.