Czy montaż pompy ciepła wymaga zezwolenia? Sprawdź, co mówią przepisy

Gdy dom jest położony w strefie ochrony konserwatorskiej to sytuacja, kiedy musimy się liczyć z dodatkowymi formalnościami. Trzeba je wziąć także pod uwagę w przypadku montażu gruntowej pompy ciepła z kolektorem pionowym.

Wymogi dotyczące montażu pomp ciepła reguluje w Polsce szereg ustaw. Są to między innymi prawo budowlane, prawo ochrony środowiska czy przepisy związane z ochroną zabytków. Niektóre wymogi mają związek z rodzajem źródła energii, którą wykorzystuje urządzenie – grunt, woda bądź powietrze. Jeśli chodzi o powietrzne pompy ciepła, to formalności nie są wymagane. Wyjątkiem są budynki objęte ochroną konserwatorską.

- Jedynie w przypadku montażu powietrznej pompy ciepła typu split o pojemności układu chłodniczego powyżej 5 kg ekwiwalentu CO2 (a taką ilość czynnika zawiera praktycznie każda pompa o mocy ponad 10 kW) należy założyć kartę urządzenia i zarejestrować je w CRO (Centralny Rejestr Operatorów). To wymaganie wynika z ustawy F-gazowej o substancjach zubożających warstwę ozonową (SZWO) – dodaje Paweł Żebrowski, Doradca Techniczny ds. Odnawialnych Źródeł Energii NIBE.

Z kolei w przypadku pomp wodnych mają zastosowanie przepisy prawa geologicznego oraz wodnego. Tutaj bowiem inwestor wykonuje urządzenie wodne, którym jest studnia służąca do ujmowania wód podziemnych. Jednak pozwolenie wodnoprawne potrzebne jest tylko wtedy, gdy nastąpi pobór wód podziemnych w ilości większej niż 5 m³ na dobę albo z ujęcia o głębokości większej niż 30 m. W przypadku wodnej pompy ciepła montowanej na potrzeby domu jednorodzinnego nie ma konieczności inwestowania w studnię o tak dużych parametrach, stąd obiekt wystarczy zgłosić do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Jakie są wymagania formalne związane z montażem gruntowych pomp ciepła? To zależy od rodzaju kolektora. Instalacja kolektora poziomego na własnym gruncie nie podlega regulacjom prawnym. Inaczej jest w przypadku kolektora pionowego. Zasady regulują tutaj przepisy prawa geologicznego i górniczego. Inwestor ma obowiązek przedstawić staroście plan robót geologicznych (można je rozpocząć, jeśli w ciągu 30 dni starosta nie wniesie uwag). Jeśli natomiast planowana głębokość odwiertów wynosi 30–100 m na obszarze górniczym lub ponad 100 m – niezależnie od obszaru, należy dodatkowo opracować plan ruchu zakładu górniczego.Dodatkowe obostrzenia w stosunku do wszystkich rodzajów pomp występują w sytuacji, gdy inwestycja ma być przeprowadzona w strefie ochrony konserwatorskiej.

Wymagania są następujące:

  • pozwolenie na budowę, gdy roboty odbywają się w budynku wpisanym do rejestru zabytków,
  • zgłoszenie, gdy roboty odbywają się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

 

Oba wymienione wnioski składa się w starostwie. Należy do nich dołączyć zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków.