Czujniki Gardi – skuteczne wykrywanie czadu, gazu i dymu

Sezon grzewczy w pełni. Corocznie w tym okresie wzrasta liczba zatruć czadem. Statystyki nie napawają optymizmem: każdego roku w Polsce z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera ponad sto osób, a blisko 2 tysiące ulega groźnemu dla zdrowia podtruciu. Co warto wiedzieć o tlenku węgla, czyli czadzie? Jak uniknąć katastrofalnego w skutkach zatrucia? Jakie jeszcze inne niebezpieczeństwa czyhają na Ciebie w pozornie najbezpieczniejszym miejscu – własnym domu? Sprawdź!

Czad – cichy zabójca

Czad potocznie zwany jest „cichym zabójcą”. Nie bez przyczyny – tlenek węgla jest niewidoczny, nie ma smaku ani nie wydziela żadnego zapachu. Jego specyficzne właściwości chemiczne i fizyczne uniemożliwiają wykrycie go w pomieszczeniu, a tym samym – podjęcie działań ratujących zdrowie i życie w momencie jego ulatniania się. Czad jest lżejszy od powietrza, przez co łatwo się z nim miesza i szybko rozprzestrzenia.

Czad wydobywa się z uszkodzonych lub źle użytkowanych urządzeń grzewczych (kominków, gazowych podgrzewaczy wody, kuchenek gazowych oraz pieców węglowych, gazowych i olejowych) oraz przewodów kominowych. Wytwarza się w wyniku niepełnego spalania paliw różnego rodzaju, na przykład gazu, drewna, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy. Przyczyn powstania groźnej, trudnej do wykrycia awarii może być wiele, począwszy od braku dopływu świeżego powietrza z zewnątrz do urządzenia, poprzez jego zanieczyszczenie albo przedwczesne zamknięcie paleniska pieca lub kuchni, na zanieczyszczeniu, zużyciu lub nieprawidłowej regulacji kończąc.

Czad staje się szczególnie groźny, kiedy wydziela się w słabo wentylowanym lub pozbawionym okna pomieszczeniu. Tlenek węgla dostaje się niezauważony do organizmu człowieka poprzez układ oddechowy. Wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, przez co szybko rozprzestrzenia się i blokuje dopływ tlenu do komórek. Skutkiem zatrucia czadem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał lub śmierć. Nasilenie objawów zatrucia uzależnione jest od stężenia tlenku węgla w powietrzu. Przy niskich stężeniach (0,01–0,04%) pojawiają się duszności, ból głowy, kołatanie serca. Kiedy stężenie wzrasta do 0,08% występują duszności, wymioty, a po upływie mniej więcej godziny – śpiączki z drgawkami.

Jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim?

Aby uchronić się przed zaczadzeniem, należy regularnie zlecać przegląd urządzeń grzewczych i kuchenek, dbać o poprawny stan wentylacji, wietrzyć pomieszczenia, czyścić przewody kominowe zgodnie z zaleceniami, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, użytkować jedynie w pełni sprawne, nieprzestarzałe urządzenia… Kiedy środki ostrożności zawodzą, przed zagrożeniem uchroni Cię czujnik czadu – niewielkie urządzenie, które natychmiast zareaguje, kiedy poziom tlenku węgla w powietrzu przekroczy dopuszczalną normę.

W katalogu marki Zamel znajdziesz nowoczesne i niezawodne czujniki poddawane zaawansowanym testom w specjalistycznej komorze. Każdy egzemplarz przed trafieniem do sprzedaży otrzymuje certyfikat poprawnej pracy (wykrywanie stężenia tlenku węgla na poziomie 300ppm w czasie poniżej 3 minut). Czujniki wyposażone są w system sygnalizacji dźwiękowej i optycznej. Zasada działania czujników czadu jest prosta – kiedy stężenie gazu w powietrzu przekroczy dopuszczalną normę, uruchomi się głośny alarm. W sprzedaży znajdziesz modele zasilane sieciowo (z awaryjnym zasilaniem bateryjnym) oraz bateryjnie. Każde urządzenie wyposażone jest w zaawansowany czujnik półprzewodnikowy oraz elektroniczny układ autodiagnostyczny sygnalizujący uszkodzenie czujnika. Wybrane modele (na przykład CTW-03) posiadają dodatkowe funkcje, takie jak pamięć zarejestrowanych stężeń gazu oraz pomiar temperatury. Co ważne, nowoczesne czujniki czadu przystosowane są do pracy w pomieszczeniach o dużej wilgotności, na przykład łazienkach. Ich pracy nie zakłóca również wysoka temperatura.

Zamel – nasze rozwiązania dla Twojego bezpieczeństwa

W katalogu marki Zamel znajdziesz wiele urządzeń sprawnie i skutecznie wykrywających niebezpieczeństwa znajdujące się w powietrzu. 

Oprócz czujników czadu oferujemy:

  • czujniki dymu – zasilane bateryjnie, niewielkie urządzenia wykrywające zagrożenie pożarowe na podstawie obecności dymu w powietrzu. Sprzęt zgodny z europejską normą dla czujników dymu: EN14604:2005/AC1:2008. Wyposażony jest w czujnik fotolelektryczny i przycisk do testowania sprawności urządzenia oraz wyciszania alarmu. Zagrożenie sygnalizowane jest dźwiękowo i optycznie. Sprawdza się nie tylko w domach prywatnych, ale również budynkach użyteczności publicznej;
  • czujnik gazu – urządzenie alarmujące o wysokim stężeniu gazu ziemnego oraz LPG (propan-butan) w powietrzu. Poziom alarmowy wykrywania gazu wynosi 10% LEL (Lower Explosive Limit – dolna granica wybuchowości gazu). Zasilany sieciowo, wyposażony w czujnik półprzewodnikowy. Nad jego prawidłową pracą czuwa układ autodiagnostyczny.
  • czujniki gazu i czadu – sprzęt łączący funkcję wykrywacza tlenku węgla i gazu.