Zwany jest również akumulacyjnym, ponieważ docelowo służy do magazynowania wody, która następnie zasila system ogrzewania, a także odpowiedzialny jest za utrzymanie stałej temperatury wody. Warto zastanowić się nad tym, czym dokładnie jest zbiornik buforowy, w jakich sytuacjach jest potrzebny oraz do czego na co dzień jest wykorzystywany. Sprawdźmy.
Zbiorniki buforowe CO to dedykowane zasobniki, w których gromadzona jest woda zasilająca system ogrzewania domu lub innego budynku. Stosuje się go m.in. przy systemach z pompą ciepła. Woda jest ogrzewana przez urządzenie, a następnie zasila zbiornik akumulacyjny. To z niego instalacja grzewcza pobiera ogrzaną wodę w stopniu, jakiego potrzebuje w danym momencie. Dzięki temu rozwiązanie to przekłada się na efektywne wykorzystywanie całego schematu kotłowni z buforem, a także na ograniczenie kosztów jego eksploatacji. Z reguły bufor CO nie posiada dodatkowego wymiennika ciepła, jednak nowoczesne projekty pozwalają na jego zastosowanie, np. w postaci wężownicy grzewczej.
Największe zastosowanie zbiorniki akumulacyjne mają w domach, gdzie wykorzystuje się tradycyjne grzejniki w systemie ogrzewania. Ponadto potrzebne są również w domach ogrzewanych zasypowymi kotłami na paliwo stałe oraz kominkami z wodnym płaszczem. Dużą funkcjonalnością cieszą się również w projektach, gdzie jest kilka obiegów wody grzewczej, która posiada zróżnicowaną temperaturę. Dotyczy to m.in. domów, gdzie jednocześnie wykorzystuje się grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Obecnie zbiorniki akumulacyjne nie są powszechnie stosowane w domach o słabym ociepleniu i dużych stratach ciepła, a także w nowoczesnych domach energooszczędnych. Wówczas są niepotrzebne i nie będą w pełni wykorzystywane.
Bufor ciepła — na ile wystarcza?
To, jak dalece wystarczy bufor ciepła, zależy m.in. od jego pojemności, a także zapotrzebowania instalacji grzewczej na ciepłą wodę. W przypadku tradycyjnych domów o powierzchni około 150 m2 wystarczające są zasobniki o pojemności 1000 - 2000 litrów. Oczywiście każdy z nas ma nieco inne wymagania w zakresie komfortu cieplnego, czy też zużycia ciepłej wody użytkowej. To również warto wziąć pod uwagę. Parametry wydajnościowe zbiornika powinny być dopasowane do rzeczywistego zapotrzebowania budynku na ciepło. W tym zakresie można posiłkować się historycznymi danymi. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na 1 kW wymaga zasobnika o pojemności 50 litrów. Ten wynik należy następnie odpowiednio pomnożyć. Zbyt mały zbiornik będzie nieefektywny i nie spełni swojej roli magazynowej. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, to swoją decyzję zakupową oraz dotyczącą projektu skonsultuj ze specjalistą.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl