Instalacja Ciepłej Wody Użytkowej

Urządzenia do uzyskania ciepłej wody użytkowej

Dość częstym problemem jest ogrzanie ciepłej wody użytkowej, na którą potrzeba 10 - 20% energii zużywanej w gospodarstwie i odpowiednie jego rozwiązanie ma duży wpływ na komfort życia. Analizując sposób ogrzewania c.w.u., bierzemy pod uwagę trzy kryteria: komfort użytkowania, koszty eksploatacji, oraz koszt inwestycji.

Pod pojęciem komfortu kryją się w istocie dość elementarne wymagania — żeby woda była wystarczająco ciepła, żeby było jej pod dostatkiem oraz żeby była szybko dostępna. Dobowe zapotrzebowanie na c.w.u. można w przybliżeniu oszacować, określając dobowe zużycie c.w.u., znając zwyczaje domowników. Zwykle przyjmuje się 50 - 100 l c.w.u. na jedną osobę w ciągu doby. Zakładając temperaturę c.w.u. na poziomie 40 ÷ 50°C, możemy obliczyć ilość energii cieplnej potrzebnej dla ogrzania, a stąd również moc urządzenia grzewczego.

Koszty eksploatacji i inwestycji zależne są od systemu, na jaki się zdecydujemy. Jeżeli zaopatrzenie w ciepłą wodę nie pochodzi z centralnej kotłowni lub węzła cieplnego, tylko dostarczona zostaje zimna woda, na ogół wybieramy gaz ziemny lub energię elektryczną. Częściej wykorzystujemy do tego celu, jeśli jest tylko możliwość zastosowania urządzeń gazowych – gazowe przepływowe podgrzewacze wody (ze względu na fakt, iż energia elektryczna jest droższa).

Do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) stosuje się też bojlery. Bojler jest zbiornikiem, w którym poprzez wykorzystanie elementu grzewczego będącego w zbiorniku następuje podgrzanie wody. Urządzenie zasilane może być z kotła centralnego ogrzewania, kominka z płaszczem wodnym lub innego źródła ciepła. Może to być również grzałka elektryczna z termostatem. Coraz częstszym rozwiązaniem jest współdziałanie bojlera w zależności od konstrukcji z jednym lub dwoma źródłami ciepła np. z kolektorami słonecznymi oraz kotłem.

mgr inż. Bolesław Tokarz