Zabezpieczenie powietrznych pomp ciepła


Rozwiązania firmy Caleffi Hydronic Solutions to skuteczny sposób na zabezpieczenie powietrznych pomp ciepła.

 

Rok 2021 przynosi niezwykle istotne zmiany dla branży instalacyjnej. Nowelizacji ulega Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Spełnienie wymogów nowych przepisów przy zastosowaniu jako źródła ciepła kotła gazowego może być bardzo utrudnione.Rozwiązaniem, które idealnie wpisuje się w kierunek zmian zainicjowany przez ustawodawcę, jest pompa ciepła współpracująca z systemem fotowoltaicznym. Tego typu urządzenie w chwili obecnej to już nie modny trend, to w zasadzie konieczność. Stosowanie pomp ciepła wymaga jednak na każdym etapie, począwszy od projektu poprzez budowę, a kończąc na użytkowaniu, dużo wyższej świadomości niż tradycyjne źródła. Sprawność systemu, to słowo klucz, na którą duży wpływ mają poszczególne elementy instalacji grzewczej. Ich błędny dobór może mieć przykre konsekwencje dla użytkownika w postaci finansowej.Dzięki wymianie doświadczeń pomiędzy działami technicznymi firmy Caleffi oraz naszych partnerów handlowych, jesteśmy w stanie spojrzeć na pewne aspekty z różnych perspektyw i zaproponować rozwiązanie dostosowane do potrzeb danego systemu.


Zapraszamy do zapoznania się z elementami, w które musi zostać wyposażony każdy tego typu system:

 

Separatory powietrza

  • Eliminują z systemu powietrze, również w postaci mikropęcherzyków (automatyczne odpowietrzniki mają graniczoną możliwość usunięcia tego typu powietrza).
  • Podnoszą sprawność wymiany ciepła.
  • Minimalizują zagrożenie wystąpienia korozji tlenowej.
  • Chronią pompy przed uszkodzeniem spowodowanym kawitacją.


Separatory zanieczyszczeń

  • Zabezpieczają wymiennik pompy ciepła przed zanieczyszczeniami dzięki zdolności do usuwania cząstek do 5 mikrometrów (sprawność nieosiągalna dla zwykłych filtrów siatkowych).
  • Chroni pompy w układzie przed zablokowaniem spowodowanym gromadzeniem się cząstek ferromagnetycznych.
  • Zapobiega korozji elektrochemicznej spowodowanej osadzającymi się zanieczyszczeniami.
  • Utrzymuje wysoką sprawność systemu dzięki eliminacji zanieczyszczeń.
  • Zapobiega zjawisku „zacinania” się zaworów termostatycznych.