Zabezpieczenie wymiennika ciepła przed osadami i czyszczenie wymiennika ciepła

  • bez wykonywania mechanicznego usuwania osadu
  • bez stosowania środków chemicznych
  • bez demontażu wymiennika
  • bez przerw w pracy instalacji

To jest możliwe!?

HydroFLOW C100

Wymienniki ciepła z czasem mogą stracić swoją sprawność wymiany ciepła.

Główną przyczyną są osady mineralne i biologiczne, które w znaczący sposób izolują powierzchnie wymiany ciepła oraz powodują, że przepływ cieczy jest ograniczony na skutek zawężenia lub zablokowania kanałów transportujących czynnik związany z dostarczaniem lub odbiorem ciepła. Każda ingerencja w konstrukcję wymiennika ciepła w celu oczyszczenia powierzchni, jest związana z nakładem robocizny, kosztem przestoju i kosztem środków chemicznych, wody do płukania oraz utylizacji ścieków.

Efektem braku poprawnie funkcjonującego wymiennika ciepła może być awaria, niezachowanie warunków technologicznych na linii produkcyjnej zaniżenie czy też zawyżenie warunków temperaturowych w ogrzewanym czy też schładzanym medium lub w pomieszczeniach. W celu zabezpieczenia powierzchni wymiany ciepła przed osadami należy odpowiednio uzdatnić medium, najczęściej jest to woda, która opływa te powierzchnie.

Uzdatnienie może być realizowane poprzez zmianę składu chemicznego cieczy lub zmianę fizyczną Projektanci , instalatorzy i użytkownicy coraz częściej wybierają fizyczne technologie uzdatniania, ze względu na aspekty ekonomiczne, ekologiczne oraz znaczące ograniczenie działań serwisowych w stosunku do metod chemicznych. Kolejny aspekt brany pod uwagę to negatywny wpływ środków chemicznych na materiały, z których wykonane są instalacje oraz wymienniki ciepła. Aby nie ograniczać trwałości urządzeń w związku ze stosowaniem agresywnie działających środków chemicznych, wymagane jest bardzo precyzyjne dawkowanie tych środków.

Technologia Hydropath - fizycznego uzdatniania wody jako nośnika energii cieplnej, umożliwia trwałe zabezpieczenie wymiennika przed pojawianiem się osadów. Dodatkowo zastosowanie tej technologii pozwala na oczyszczenie wymiennika z już istniejących osadów, zarówno mineralnych jak i biologicznych Proces czyszczenia wymiennika nie wymaga wprowadzenia przerwy w jego funkcjonowaniu. Daje to możliwość ograniczenia strat związanych z przestojami i dodatkowo ograniczenia kosztów serwisowych. Technologia Hydropath jest od wielu lat stosowana w instalacjach, w których różnego typu i wielkości wymienniki ciepła są narażone na pojawianie się osadów. Technologia stosowana jest wszędzie tam, gdzie z przyczyn samej istoty procesów technologicznych, demontaż i czyszczenie wymiennika nie jest możliwe do przeprowadzenia bez przerywania pracy całej instalacji. Urządzenia z technologią Hydropat stosowane są również w tych instalacjach, w których ze względu bezpieczeństwa procesu produkcyjnego nie jest możliwe stosowanie wody skorygowanej chemicznie.

Jak działa technologia?

Sygnał fali elektromagnetycznej o częstotliwości około 120kHz, emitowany przez urządzenia HydroFLOW zainstalowane na rurach doprowadzających ciecz do wymiennika , unoszony jest przez ciecz wypełniającą rurę, zazwyczaj surową wodę. Sygnał ten wpływa w specyficzny sposób zarówno na minerały rozpuszczone w wodzie, jaki cząstki w niej zawieszone oraz na mikroorganizmy takie jak bakterie, grzyby , glony i inne. W przypadku minerałów powoduje, że nie krystalizują one na ściankach wymiennika. Nie tworzą więc twardych osadów mineralnych. Krystalizacja w momencie przesycenia roztworu wody następuje, ale zachodzi w wodzie, w której stworzono zarodki krystalizacji, powstałe w oparciu o jony minerałów.

Jeżeli chodzi o mikroorganizmy, które kolonizują ścianki wymiennika i tworzą błonę biologiczną zwana biofilmem, sygnał Hydropath albo powoduje ich obumarcie albo wpływa na nie w sposób uniemożliwiający normalne funkcjonowanie w zasięgu jego działania. Sygnał emitowany przez urządzenia HydroFLOW pozwala również na usunięcie już istniejących osadów kamienia kotłowego i osadów biologicznych ( biofilmu) z powierzchni wymiany ciepła. Szybkość oczyszczania powierzchni jest uzależniona od twardości wody ( im twardsza tym szybciej proces następuje) oraz od grubości i spoistości osadów . Cały proces oczyszczania trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, Oczywiście, by proces mógł zachodzić wymagany jest przepływ wody przez wymiennik. Usunięte osady powinny być odfiltrowane z instalacji lub zdrenowane z miejsc, w których ma miejsce sedymentacja ( opadanie) osadów. Są to zazwyczaj konstrukcyjnie przygotowane osadniki z krućcami do drenażu i opróżniania instalacji. Technologia Hydropath jest pro ekologiczna, a koszty eksploatacji uzdatniaczy są bardzo niski.

Zródło:www.hydropath.pl