Bezpieczeństwo cieplne domu- priorytet każdego inwestora

Co oznacza bezpieczeństwo cieplne? Kiedy w tej mierze czujemy się całkowicie bezpieczni? Warunkiem jest szybki dostęp do ciepła realizowany w pożądanej ilości. Kiedy mamy ciepła dokładnie tyle ile chcemy i kiedy chcemy – nie jest za zimno i nie przebywamy w przegrzanych pomieszczeniach.

Dążenie do bezpieczeństwa cieplnego wyraża się m.in. w konfigurowaniu przez wielu inwestorów złożonych instalacji c.o., zawierających alternatywne względem siebie składowe służące produkcji ciepła i cwu. Instalacja oparta jedynie na jednym systemie grzewczym, reagującym wolno, wyłącznie ogrzewaniu płaszczyznowym podłogowym, nie gwarantuje domownikom pełnego bezpieczeństwa cieplnego. To rozwiązanie zapewniające jedynie jednostajne grzanie, kosztem komfortu cieplnego. Przy wyborze takiego ogrzewania, ciepło nie zawsze będzie dostarczane na czas, może być go za dużo lub za mało. Zasadniczym ograniczeniem jest niska temperatura grzania skojarzona z grzejnikiem o bardzo dużej bezwładności cieplnej, jakim jest grzejnik podłogowy. 100 m² takiego grzejnika ma masę średnio 20 ton!

Zmiana temperatury takiej masy betonu, zaledwie o jeden stopień, jest procesem bardzo powolnym, a ponadto grzejącej zbyt mocno posadzki nie da się szybko wyłączyć. Można grzać niskotemperaturowo, pod warunkiem że instalacja oparta jest na szybko działających grzejnikach lub ma charakter mieszany, hybrydowy, to znaczy zawiera dwie składowe: reagującą powoli oraz składową reagującą bardzo szybko. Hybrydowe ogrzewanie oznacza, że w tym samym pomieszczeniu, z tego samego rozdzielacza, tą samą temperaturą czynnika grzejnego zasilane jest ogrzewanie podłogowe (zamontowane jedynie w części komunikacyjnej) oraz szybko reagujący grzejnik – ścienny lub kanałowy.

Sednem poczucia bezpieczeństwa cieplnego są: możliwie krótki czas reakcji grzejników oraz optymalny wydatek energii. Gdy żądana temperatura zostaje osiągnięta grzejniki jak najszybciej przerywają grzanie. Pełne bezpieczeństwo cieplne mogą zapewnić jedynie grzejniki o znikomej bezwładności cieplnej, które do uzyskania pełnej mocy grzewczej wymagają relatywnie niewielkich ilości energii, ważną kwestią jest również szybkie rozpoczęcie lub zaprzestanie grzania. Takimi grzejnikami są produkty firmy REGULUS®-system, umożliwiające precyzję w dawkowaniu ciepła, niemożliwą do uzyskania przez żaden inny system grzejników wodnych c.o.