Węzły pompowe od VTS


Poprawnie funkcjonująca centrala wentylacyjna w takim samym stopniu zależy od jakości samej centrali, jak i od jakości urządzeń i instalacji zewnętrznych, współpracujących z centralą, oraz sposobu ich podłączenia.

Elementem kluczowym instalacji zewnętrznej jest instalacja ciepła technologicznego, zasilającego nagrzewnicę wodną. W miejscu, gdzie podłączona jest nagrzewnica, wymagane jest wykonanie układu do regulacji mocy grzewczej, który składa się z zaworu trójdrogowego, pompy i armatury towarzyszącej. Z pozoru jest to łatwe, jednak w praktyce bardzo często popełniane są błędy, które uniemożliwiają odpowiednią regulację temperatury powietrza.

Wykonawcy często mylą sposoby podłączenia zaworu trójdrogowego mieszającego i rozdzielającego. Ponadto często ma miejsce niedopasowanie parametrów zaworu i pompy lub innych komponentów, dobieranych indywidualnie. Problematyczne bywa również poprawne i estetyczne wykonanie izolacji cieplnej wielu połączonych ze sobą elementów (zaworu, pompy, filtra, śrubunków) w sposób ułatwiający ich obsługę serwisową.

VTS uzupełnia swoją ofertę central wentylacyjnych o węzły pompowe z optymalnym dopasowaniem parametrów kompletnego systemu, który odpowiada za podgrzewanie powietrza w centrali wentylacyjnej - gwarantuje to tanie, szybkie oraz bezbłędne podłączenie takiej instalacji.

Węzeł pompowy VTS w połączeniu z centralą VENTUS 2016

Węzły pompowe VTS to zamknięte w odrębnej obudowie hydrauliczne układy regulacji mocy grzewczej wodnych nagrzewnic powietrza, stosowanych w centralach wentylacyjnych. Mają zastosowanie dla temperatur czynnika grzewczego maksymalnie do 120°C, przy dopuszczalnym ciśnieniu roboczym 10 bar. Maksymalne ciśnienie dyspozycyjne (wysokość podnoszenia kompletnego zestawu), zależnie od typu, zawiera się w przedziale pomiędzy 7 a 10,5 m słupa wody. Dobór odpowiedniej wielkości możliwy jest za pomocą programu ClimaCAD OnLine (CCOL) lub gotowych charakterystyk, zamieszczonych w dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR).

Działanie

Praca węzłów pompowych polega na jakościowej regulacji mocy grzewczej nagrzewnic wodnych, która polega na zmianie temperatury czynnika roboczego zasilającego nagrzewnice, przy zachowaniu w nich względnie stałej wydajności czynnika.

Zmianę temperatury czynnika roboczego na zasileniu nagrzewnicy uzyskać przez mieszanie w zaworze regulacyjnym chłodniejszego czynnika, który powraca z nagrzewnicy z gorącym czynnikiem z instalacji zasilającej. Stały przepływ czynnika przez nagrzewnicę wymuszona pompa cyrkulacyjna, a ilość pobranego ze źródła gorącego czynnika reguluje zmiana stopnia wysterowania zaworu trójdrogowego.

Główne elementy węzłów pompowych to:

  • obiegowa pompa wodna
  • trójdrogowy zawór regulacyjny z siłownikiem
  • filtr siatkowy
  • dwa termomanometry
  • dwa zawory odcinające

Wszystko zamknięte jest w obudowie z pianki EPP, która dzięki bardzo dobrym właściwościom izolacyjnym chroni przed utratą ciepła oraz zapewnia idealną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem czynników atmosferycznych.

Zalety gotowych węzłów pompowych

Gotowe węzły pompowe stanowi proste rozwiązanie dla firm wykonawczych - eliminuje nieprawidłowości w połączeniu oraz gwarantuje optymalne dostosowanie parametrów technicznych poszczególnych komponentów tych systemów. Metoda regulacji jakościowej pozwala na zastosowanie podwójnego i najskuteczniejszego zabezpieczenia nagrzewnicy przed zamarznięciem, opartego o pomiar temperatury powrotu czynnika grzewczego, działającego także po wyłączeniu centrali oraz kontroli temperatury powietrza za pomocą termostatu przeciwzamrożeniowego. Kroćce przyłączeniowe wyposażone są dodatkowo w termomanometry, co z kolei umożliwia systematyczne monitorowanie temperatur i ciśnień czynnika roboczego na zasileniu i powrocie z nagrzewnicy.

Za pomocą programu CCOL możemy doprać węzeł pompowy w jednym cyklu z doborem centrali, co jest niezaprzeczalnym atutem tego rozwiązania, ponieważ oprócz wygody doboru, możemy optymalnie dopasować kompletny system podgrzewania powietrza w centralach VENTUS. Jest to także gwarancja optymalnej współpracy z systemem sterowania VTS.

Jakościowa regulacja mocy nagrzewnicy

W sztuce budowlanej dopuszczalne jest zastosowanie zarówno jakościowej, jak i ilościowej regulacji mocy nagrzewnic wodnych, ale w przypadku regulacji ilościowej redukcja mocy grzewczej uzyskuje się przez redukcję wydajności czynnika przepływającego przez nagrzewnicę, co zimą może doprowadzić do jej zamrożenia, mimo sprawnego działania termostatu przeciwzamrożeniowego, zamontowanego na wylocie powietrza z nagrzewnicy.

Szczególnie narażone są wymienniki wielorzędowe, powszechnie stosowane w systemach wentylacyjnych. Dlaczego tak się dzieje?

Aby uzyskać wysoką sprawność wymiany ciepła stosuje się w nich przeciwprądowy kierunek przepływu czynnika w stosunku do kierunku przepływu powietrza, skutkiem czego wstępnie schłodzony czynnik wtłaczany jest do strefy oddziaływania zimnego powietrza zewnętrznego. Niewielki przepływ czynnika, który może wystąpić w procesie ilościowej regulacji temperatury również zimą, naraża ten czynnik na głębokie schłodzenie, do zamrożenia włącznie.

Dla zminimalizowania ryzyka uszkodzenia nagrzewnic, w oferowanych przez VTS systemach stosuje się jakościową regulację mocy grzewczej - wówczas przez nagrzewnicę zawsze przepływa nominalny strumień czynnika, ktory jest znacznie mniej podatny na głębokie schłodzenie i zamrożenie jak w przypadku regulacji ilościowej. Dodatkowo stały przepływ czynnika przez nagrzewnicę - także przy zerowym wysterowaniu zaworu - pozwala na ciągły pomiar rzeczywistej temperatury czynnika w najchłodniejszym miejscu, na powrocie z nagrzewnicy.

Automatyka VTS, dzięki odpowiedniemu wysterowaniu zaworu, zapobiega zbytniemu obniżeniu temperatury, realizując w ten sposób najbardziej skuteczną ochronę przeciwzamrożeniową nagrzewnicy, aktywną przy załączonej i wyłączonej centrali (większość awarii zamrożenia nagrzewnic zdarza się po wyłączeniu central, gdy standardowa ochrona przeciwzamrożeniowa przy pomocy termostatu zamontowanego za nagrzewnicą, nie jest skuteczna).

Nowe węzły pompowe pojawią się w ofercie VTS na początku maja. W ofercie pojawi się 9 typów węzłów w zależności od wielkości przepływu czynnika i oporów hydraulicznych (z uwzględnieniem autorytetu zaworu trójdrogowego).