Maria Bard, która pełni rolę product managera, opowiada nam więcej o nowym rozwiązaniu firmy ESBE, które umożliwia zmniejszenie zużycia energii i poprawia zarówno kontrolę, jak i zapewnia komfort ogrzewania/chłodzenia. Prosty, ale stylowy - moduł rozdzielczy FlexBox serii GMB600 marki ESBE - wprowadzony na rynek w kwietniu. Przy zamontowaniu grup pompowych marki ESBE w module rozdzielczym Flexbox serii GMB600 możesz podzielić budynek na kilka stref grzewczych i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii. Jednocześnie uzyskasz pełną kontrolę nad obiegami grzewczymi oraz komfort temperaturowy w różnych pomieszczeniach.
- To właśnie zapotrzebowanie na komfortowe warunki we współczesnym życiu wymaga precyzyjnej kontroli nad systemem ogrzewania wodnego, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji. Dodatkowo konserwacja powinna być prosta i zapewniać ciągłość działania. Wszystko zgodnie z obowiązującymi przepisami. Konieczne jest umożliwienie oddzielenia stref, gdy w budynku znajduje się więcej niż jedna strefa grzewcza. Wszystko po to, by móc obsługiwać różne temperatury zasilania zarówno w fazie ogrzewania, jak i chłodzenia – mówi Maria.
Moduł możesz umieścić w dowolnym miejscu i nie martwić się o wygląd pomieszczenia
W jednostce wstępnie zamontowany jest rozdzielacz z trzema obwodami. Rozdzielacz posiada funkcję termicznej separacji między zasilaniem, a powrotem oraz zintegrowane sprzęgło hydrauliczne. Funkcją obejścia można łatwo sterować za pomocą śruby regulacyjnej. Moduł nie tylko pełni rolę estetyczną ukrywają cały osprzęt instalacyjny, ale jednocześnie chroni go przed zakurzeniem i pobrudzeniem. Jeśli chcesz zamontować jednostkę w nieco dyskretny sposób, mieści się on w standardowym otworze 200 mm. Ale równie dobrze sprawdzi się, jeśli zawiesisz go bezpośrednio na ścianie. Schludny, metalowy, pomalowany na biało moduł ESBE Flexbox łatwo wtapia się w otoczenie.
- Na niektórych rynkach zdarza się, że produkty wchodzące w skład instalacji systemów ogrzewania i chłodzenia montuje się w pomieszczeniach, w których na co dzień przybywają ludzie . Wtedy zaletą jest możliwość "schowania" całej instalacji w module, dając w efekcie uporządkowaną i estetyczną przestrzeń, niezależnie czy jest zabudowana w ścianie czy zawieszona na niej - mówi Torbjörn Lönkvist, inżynier ds. rozwoju w ESBE. Dodaje, że jednostka umożliwia montaż w zakresie 90/180/270/360⁰ dzięki wstępnie zamontowanemu zaworowi odpowietrzającemu.
Oczywiście, aby system działał, moduł oprócz rozdzielacza musi być wyposażony w coś jeszcze. Moduł rozdzielczy Flexbox serii GMB600 marki ESBE pełni funkcję jednostki rozdzielczej, która może obsługiwać dwa lub trzy obiegi grzewcze. Można ją także opcjonalnie wyposażyć w grupy pompowe. Grupy pompowe z serii GxA300, DN20 marki ESBE idealnie pasują do modułu, zarówno w wersji z izolacją jak i bez izolacji.
Malgorzata Smuczyńska, Dyrektor Sprzedaży – Region Wschodni opowiada:
„W Polsce ogrzewanie podłogowe jest instalowane w wielu budynkach, szczególnie w nowych domach jednorodzinnych i dwurodzinnych oraz niewielkich szeregach. Elegancki Flexbox to doskonałe rozwiązanie dla takich obiektów, w których inwestor często rezygnuje z osobnej kotłowni i chce powiększyć powierzchnię mieszkalną. Widzimy, że w tych instalacjach stawiano na grupy pompowe serii GFA394 marki ESBE, aby utrzymać temperaturę przepływu na ustalonym poziomie niezależnie od spadku ciśnienia lub objętości przepływu. Wstępnie wmontowany zawór termostatyczny posiada funkcję zabezpieczenia przed poparzeniem*, co jest ważne dla ochrony rur ogrzewania podłogowego, a także samej podłogi”
Stefano Sala, Kierownik Sprzedaży i Doradca Techniczny we Włoszech, z niecierpliwością oczekuje premiery GMB600.
“To już od dawna oczekiwana nowość! Na rynku włoskim powszechne jest stosowanie Flexboxa do kotłów kondensacyjnych. Montowany jest bezpośrednio w mieszkaniu i używany do podziału stref grzewczych o różnych temperaturach zasilania. Najczęstszym wyborem jest bezpośrednia grupa pompowa GDA311 dla grzejników lub klimakonwektorów oraz termostatyczna grupa pompowa GFA311 do ogrzewania podłogowego”.
Torbjörn przedstawia nam kilka przekonujących argumentów, dlaczego z niecierpliwością czeka na premierę GMB600.
„Dla producenta końcowego obudowa oznacza niższe koszty instalacji. Po stronie pierwotnej uprościliśmy montaż, zapewniając dodatkowe przyłącze do rury zasilającej dla rozdzielacza. W ten sposób unika się skrzyżowania rur, niezależnie od tego, która z rur zasilających i powrotnych znajduje się po prawej czy lewej stronie. Niewykorzystane przyłącze można łatwo zaślepić dostarczoną zaślepką”.
Dobre dla ekonomii i dobre dla środowiska. W systemach, w których wymagana jest funkcja mieszania, a komfort temperaturowy jest ustawiany ręcznie lub poprzez wyposażenie w siłownik lub sterownik, istnieje grupa pompowa seria ESBE GRA300. Przeczytaj więcej o grupach pompowych marki ESBE z siłownikiem lub sterownikiem >>
Maria Bard, product manager w ESBE, podsumowuje:
„Łatwo można dostosować ilość grup pompowych niezbędnych do systemu i ustawić je tak, by pracowały niezależnie od siebie lub uzupełniały się nawzajem. Koncepcja FlexBox jest dość prosta w obsłudze, ponieważ są to prefabrykowane jednostki, które są umieszczane w module, zgodnie z potrzebami systemu i użytkownika. Moduł zapewnia zarówno maksymalną efektywność energetyczną, jak i wysoki komfort. Dodatkowo wykonany z metalu pomalowanych na kolor biały, co nadaje estetyczny wygląd i jest łatwy w montażu”.
Dostępny od 1 kwietnia 2024!