Wbrew pozorom nie w każdym pomieszczeniu powinna być taka sama temperatura. Jej wysokość zależy od naszego komfortu termicznego, jednak przyjmuje się, że w jadalni, salonie i pokoju dziennym optymalna temperatura wynosi 20-22°C. Wtedy nie jest za gorąco ani za zimno. Z kolei w kuchni, gdzie ciągle się coś gotuje, piecze albo smaży, można przyjąć niższe wartości na poziomie 16-18°C. Chłodno powinno też być w sypialni – w granicach 16-18°C. Natomiast w pokoju małych dzieci, musi być odrobinę cieplej, aby maluchy się nie wychłodziły – optymalnie będzie ustawić temperaturę na 20°C. Przyjmuje się, że najcieplejszym miejscem w domu jest łazienka. To tam się rozbieramy i myjemy, zatem warto nagrzać pomieszczenie do ok. 22-24°C.
Należy też pamiętać, że na komfort cieplny wpływa poziom wilgotności powietrza. Im jest cieplej, tym mniej wilgoci powinno być w pomieszczeniu. Za optymalne warunki uznaje się poziom 40-60% wilgotności przy 20-22°C.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem zwykle wchodzi w skład tzw. smart home. System składa się z czujników zainstalowanych na zewnątrz domu i w pokojach oraz termostatów zamontowanych przy źródle ogrzewania, oraz na odbiornikach końcowych, czyli kaloryferach albo na panelach ogrzewania podłogowego. Użytkownik za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie może sterować temperaturą. Na przykład ustawić, aby po powrocie do domu było ciepło w salonie, albo obniżyć temperaturę względem tej na zewnątrz.
Dzięki dokładnemu ustawieniu temperatury mamy większy komfort termiczny. Elektroniczne termostaty są dokładne co do stopnia, więc pozwalają na ustawienia idealnej temperatur w każdym pomieszczeniu. Praktycznie każdemu z nas zdarzyło się zapomnieć przekręcić termostat na niższy poziom, wychodząc z domu do pracy. Teraz dzięki inteligentnemu sterowaniu ogrzewaniem można to zrobić zdalnie albo przy stałym trybie życia z góry zaplanować włączanie i wyłączanie ogrzewania. To sprawia, że rachunki będą mniejsze. Elektroniczne sterowanie ogrzewaniem to wielka wygoda, znacznie prościej jest ustawić temperaturę w smartfonie, niż każdorazowo ręcznie przekręcać termostat. Sterowanie ogrzewaniem w domu powoduje efektywniejszą pracę urządzeń i wydłuża żywotność grzejników lub podłogówki. Ponadto, jeśli system sterowania wyposażony jest w czujniki otwarcia okien, to niwelujemy stratę ciepła, która powstaje przy wietrzeniu pomieszczeń. Sensory automatycznie wyłączają ogrzewanie, kiedy odnotują otwarte okno.
Wybierając regulatory sterowania ogrzewaniem, należy zwrócić uwagę na:
Choć instalacja czujników i sterowników nie jest skomplikowana, to jednak większość producentów zaleca skorzystanie z usług wyspecjalizowanej ekipy. Prace polegają m.in. na zdjęciu starych termostatów i założeniu nowych oraz zintegrowania całego systemu ze źródłem ogrzewania. Wiąże się to z pewną znajomością elektryki. Stąd, jeśli nie czujemy się na siłach, dla pewności warto zadzwonić po fachowców. Wtedy mamy pewność, że wszystko będzie działało prawidłowo. Do tego specjaliści podpowiedzą, jak ustawić temperaturę i zarządzać systemem. Ekipy specjalizujące się w montażu systemów sterowania ogrzewaniem znajdziemy w serwisach ogłoszeniowych, np. na Fixly.
Cena urządzeń zależy od stopnia skomplikowania, marki oraz modelu. Najprostsze termostaty kosztują 100 zł, ale za bardziej zaawansowane modele można zapłacić nawet 600 zł.