Ręczna obsługa i eksploatacja siłownika liniowego w 3 krokach

Podczas awarii zasilania warto pamiętać, że siłownik liniowy jest wyposażony w dźwignię sterowania ręcznego. Prezentujemy 3 wskazówki dotyczące ręcznej obsługi urządzenia i kilka dodatkowych informacji związanych z eksploatacją siłownika.

Zadaniem siłownika liniowego jest sterowanie pracą zaworu grzybkowego poprzez sygnał 3-punktowy lub proporcjonalny. Każdy siłownik jest podłączony do zasilania elektrycznego (230V lub 24V). Poszczególne serie siłowników różnią się od siebie napięciem, siłą oraz zakresem skoku.Dla przykładu przyjmijmy, że przypadek dotyczy siłownika ESBE serii ALFxx4 (24 V). Obsługę ręczną siłownika liniowego można opisać w 3 krokach:

  • Opuść dźwignię sterowania ręcznego (patrz instrukcja obsługi), w którą wyposażony jest siłownik. Spowoduje to odcięcie zasilania obwodów silnika i jego zatrzymanie. Obsługę ręczną sygnalizują kolorowe diody LED (czerwona i zielona) widoczne po zdjęciu pokrywy siłownika.
  • Ustaw wymagane położenie siłownika, a tym samym potrzebne położenie zaworu grzybkowego.
  • Podnieś płytę sterownika, co spowoduje włączenie zasilania. Siłownik wróci do położenia wyjściowego i ustawi się zgodnie z sygnałem sterującym. Warto wiedzieć, że siłowniki liniowe ESBE serii ALFxx4 są dostarczane z aktywną funkcją sterowania ręcznego (czyli przygotowane do obsługi bez zasilania). Pozostałe informacje na temat tych urządzeń (m.in. podłączenia elektrycznego oraz oznaczeń błędów) są dostępne w instrukcji obsługi. Oznaczenia błędów – wskazania diod LED są istotne w diagnostyce i rozwiązywaniu problemów związanych z działaniem siłownika. 

Jednym z czynników, który ma negatywny wpływ na pracę siłownika, jest wilgotność. Maksymalna względna wilgotność otoczenia (pomieszczenia), w którym znajduje się siłownik nie powinna przekroczyć 90%. Z kolei, jeśli siłownik jest stosowany w instalacjach, w których temperatura medium może spaść poniżej 0°C, powinien zostać wyposażony w podgrzewacz trzpienia. Minimalna temperatura otoczenia nie powinna być niższa niż -10°C. W razie uszkodzenia elementów siłownika jedynym wymiennym komponentem są wyłączniki (styki) krańcowe (24V), potocznie zwane krańcówkami.

Siłowniki liniowe ESBE najlepiej współpracują z zaworami grzybkowymi ESBE, jednak w razie potrzeby instalator może skorzystać z zestawu przyłączeniowego, który pozwala „zaadaptować” urządzenie do innego produktu. Przykładowym, kompatybilnym z serią ALFxx4 zestawem przyłączeniowym jest zestaw ESBE ALB841 do zaworów Siemens VVF 31, VXF 31, VVG 41, VXG 41, VVF 52, VVF 61, VXF 61, VVF 45, VVF 51, VXF 11, VVG 11, VFG 34. W przypadku innych producentów nie ma gwarancji, że siłownik będzie działał prawidłowo.

Prawidłowy montaż i eksploatacja siłownika liniowego zapewniają jego długą i niezawodną pracę. Jeżeli siłownik liniowy działa prawidłowo, charakteryzuje się krótkim czasem przestawienia (do ok. 60 s).