Możliwości systemu SALUS Smart Home – przykłady reguł OneTouch

Automatyka sterująca utrzymuje w domu zadaną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Harmonogramy dla każdego typu instalacji dbają o energooszczędną pracę ogrzewania. Do czego jeszcze przydaje się system smart home? Jak poprawia codzienny komfort? Dlaczego zapewnia oszczędności na rachunkach za prąd czy wodę? Poznaj przykłady reguł OneTouch, czyli wzajemnych zależności między urządzeniami we wspólnej sieci domowej – sterowanymi przez aplikację. Jakie scenariusze stworzysz dla: ogrzewania, oświetlenie, a także wyższej funkcjonalności i ochrony domu?

Na straży oszczędności

Wychodzisz do pracy o różnych porach? Stwórz regułę, dzięki której naciśnięciem jednego przycisku przestawisz regulatory w tryb niższego poboru czynnika grzewczego. Zamontuj aktywator reguł przy drzwiach wejściowych. Jednym ruchem oszczędzisz energię grzewczą, a co za tym idzie – swoje pieniądze. Godzinę przed powrotem wyłączysz regułę oszczędnościową w aplikacji mobilnej. Po powrocie powita Cię komfortowa temperatura. Możesz również zapisać regułę, która ożywi Twój dom, gdy wyłączysz alarm przy wejściu – zapalą się światła, rozpraszając ciemność. Wykorzystasz do tego inteligentne przekaźniki albo smart plugi.

Mądre wietrzenie

Jeśli regularnie zapominasz wyłączyć instalację grzewczą na czas wietrzenia, ustaw regułę wyłączającą ogrzewanie w momencie uchylenia okna. Pomoże w tym czujnik otwarcia współpracujący z regulatorem pokojowym. Już nigdy więcej nie zapłacisz za „docieplanie podwórza”.

Pomocnik w kąpieli

Kąpiesz dziecko codziennie o tej samej godzinie? Zapisz regułę, dzięki której o wskazanej porze wzrośnie temperatura, podgrzeje się posadzka, włączą się boczne światła punktowe. W tym celu wykorzystasz sterowniki dla ogrzewania podłogowego oraz smart wtyczkę.

Widno po zmroku

Klimatycznie oświetlony dom, to zadbany dom. Wykorzystaj nasz inteligentny przekaźnik i stwórz regułę, która włączy oświetlenie elewacyjne o zachodzie słońca, a wyłączy je o wschodzie. Możesz to zrobić również we wskazanych godzinach albo w powiązaniu z pracą innych urządzeń, np. gdy otworzy się brama wjazdowa.

Światło + rolety

Zmyślne ustawienie reguł OneTouch zdejmuje z Ciebie wiele powtarzalnych czynności. Idealnym przykładem będzie powiązanie pracy rolet z pracą lamp, które włączą się w chwili, gdy opadną rolety. Gdy okna się ściemnią(RS600), pokój się rozwidni (SPE600).

Nocne rozterki

Zdarza się, że po położeniu się do łóżka rozmyślasz, gdzie nie zgasiłeś światła? Każda włączona lampa zwiększa koszty utrzymania domu. Konieczny jest nocny obchód? Nie z systemem SALUS Smart Home. Wystarczy zbudować regułę, która wyłączy światła w całym budynku (SR600 razy liczba lamp). Wywołasz ją, naciskając przycisk (CSB600). Postaw go przy łóżku i po kłopocie. Oczywiście regułę uruchomisz również w swoim smartfonie.

„Lunatykowa” reguła

Wstając nocą chcesz bezpiecznie przejść przez korytarz? Zapisz regułę, która, wykrywając Twoją obecność po zmroku (MS600), włączy oświetlenie (SR600). Jeżeli masz zwierzaki, nie obawiaj się niechcianych włączeń. Czujnik nie reaguje na ruchu obiektów do 36 kg.

Światło po otwarciu

Stwórz regułę włączającą oświetlenie w chwili otwarcia drzwi do WC – wyznacz godziny, w których to będzie działać. Pomysł sprawdzi się także przy wchodzeniu do warsztatu, piwnicy, czy ciemnego garażu.

Komfortowe zasypianie

Lubisz czytać do późna, a Twój partner/partnerka zasypia wcześniej, nie gasząc światła na swojej szafce nocnej? Zaprogramuj reguły wyłączające lampki i przypisz je do podwójnego aktywatora – górny przycisk wyłączy Twoją lampkę, dolny lampkę partnera/partnerki. Zgasisz światło w sypialni bez zakłócania snu drugiej osobie.

Symulator Twojej obecności

Stwórz reguły zapalające, tłumiące, jak i gaszące wybrane światła. O zapisanych godzinach w pokojach lampy będą ciemnieć, jaśnieć, włączać i wyłączać, udając czyjąś obecność. Dla pewniejszego efektu dodaj zamykanie i otwieranie rolet. Wszystko razem stworzy idealne pozory zamieszkania. Regułę, rzecz jasna, uruchomisz zdalnie.

Energooszczędne Boże Narodzenie

Stwórz harmonogram, który o wybranych porach włączy i wyłączy lampki na Twoim drzewku bożonarodzeniowym. Nie musisz się martwić, że dekoracje świetlne będą Cię sporo kosztować. Zapisz regułę, dzięki której dom będzie oświetlony tylko do wybranej godziny (np. do północy) – dotąd, dokąd możesz podziwiać efekt, a nie do białego rana.

Ze światłem o poranku

Lubisz wstawać ze słońcem? Ustaw rolety w sypialni tak, aby otwierały się o wschodzie i zamykały o zachodzie. Aby pobudka była bardziej komfortowa, zapisz regułę otwierającą roletę początkowo na 30%, potem na 50%, a gdy już wstaniesz – na 100%.

Spontaniczny weekend w górach

Zbuduj scenariusz przygotowujący na Twój przyjazd domek w górach lub nad morzem. Wystarczy zapisać reguły, które włączą temperaturę komfortową i przytulne oświetlenie. Aktywujesz to wszystko jeszcze przed spontaniczną podróżą lub w jej trakcie.

Niższe zużycie wody i prądu

Oto przykłady wydajnych reguły OneTouch w tym zakresie:

  • Wentylator w łazience włączy się wtedy, gdy do niej wejdziesz.
  • Pompa cyrkulacyjna będzie pracowała jedynie przez kilka minut – tylko w tym czasie, w którym użyjesz ciepłej wody.
  • Światło włączy się, gdy będziesz w WC i wyłączy, kiedy wyjdziesz.
  • Oszczędzasz, nie poświęcając swojego komfortu.

Powietrze w domu

Zawilgocone pomieszczenia powodują rozwój szkodliwych grzybów. Stwórz regułę, dzięki której regulator wykryje za dużą wilgotność (Quantum), a system uruchomi wentylację (SR600). Jeśli regulator wskaże za małą wilgotność powietrza, system uruchomi nawilżacz.

Otwórz bramę

Jednym przyciskiem otwieraj wszystkie bramy (CSB600). Zainstaluj go w poręcznym miejscu, np. w garażu. Ustaw regułę zamykającą bramy po wskazanym czasie. Możesz też otwierać bramę z aplikacji, pamiętając o ustawieniu reguły zamykającej po upływie np. 4 minut.

Zdalne otwieranie domu

Z systemem SALUS Smart Home zdalnie wpuścisz do garażu zaufaną osobę, nawet jeśli nikogo nie ma w domu. Zrobisz to w aplikacji, gdziekolwiek jesteś. Dzięki temu kurier nie będzie musiał zostawiać przesyłki u sąsiadki lub na wycieraczce, ryzykując, że ktoś ją stamtąd zabierze. Może ją bezpiecznie wsunąć do Twojego garażu.

Sygnał o awarii

Koszt budowy domu są ogromne, a bardzo często brak w nim podstawowych zabezpieczeń, np. czujnika dymu, zalania. Nie opłaca się o tym zapominać. Stwórz reguły, które zdalnie ostrzegą przed pożarem (SD600), wyciekiem wody (WLS600). Dostaniesz SMS, gdy pojawi się dym albo wyleje pralka.

Bezpieczna instalacja grzewcza

Ochroń układ grzewczy w budynku i ustaw regułę wysyłającą powiadomienie o spadku temperatury, który może uszkodzić instalację. Nie daj się zaskoczyć.

Alarm bez syreny

Najprostszą formą uchronienia domu przed włamaniem jest montaż czujnika otwarcia przy wejściu i ustawienie reguły wysyłającej SMS, gdy ktoś niepowołany otworzy drzwi podczas Twojej nieobecności. Myślisz, że nic nie zrobisz na odległość? Nieprawda. Będziesz mógł od razu zadzwonić do sąsiada lub wezwać policję. A jeśli, wykrywając ruch w korytarzu, w pokojach zapalą się lampy i zamkną rolety, złodziej poczuje się przyłapany i ucieknie.

Groźne szafki

Jeżeli boisz się, że dziecko otworzy szafkę z lekarstwami lub środkami chemicznymi, zamontuj przy niej czujnik i ustaw regułę wysyłającą powiadomienie o otwarciu. Tak samo zabezpieczysz dokumenty lub prywatne notatki.

Wyłączanie urządzeń elektrycznych

Nie wiesz, czy wyłączyłeś żelazko po porannym prasowaniu? Wepnij urządzenie w smart plug. W biurze, w kawiarni – wszędzie sprawdzisz, czy nie pobiera prądu i w razie czego wyłączysz je jednym ruchem. Możesz też ustawić regułę wyłączającą je po upływie np. 30 minut od rozpoczęcia prasowania. Zaoszczędzisz, unikniesz pożaru.

Na straży budowy

SALUS Smart Home zadba o bezpieczeństwo budowy. Co zrobi system, jeżeli ułożysz właściwe reguły?

  • Uruchomi halogeny, gdy ktoś pojawi się na Twojej posesji.
  • Włączy syrenę, kiedy ktoś otworzy drzwi budynku.
  • Wyśle Ci SMS o zdarzeniu.

W aplikacji internetowej otworzysz również ekipie budowlanej drzwi garażu lub warsztatu.

Statusy SALUS Smart Home

Czym są? To pakiety indywidualnych reguł inteligentnego domu. Statusy aktywują scenariusze dla zdefiniowanych przez Ciebie okoliczności (np. lato, wyjazd, przyjęcie)

Lato

Rutyna letnia różni się od zimowej – stwórz reguły dla lata. Przy upałach nie ogrzewasz domu, regulatory temperatury nie pracują. Na zewnątrz długo jest widno, w późniejszych godzinach potrzebujesz świateł. O innych porach pracują rolety. Wykorzystujesz światełka przy basenie ogrodowym. Możesz dla nich ustawić dobowy schemat pracy.

Przyjęcie

Imprezowy rytm jest inny niż codzienny, dlatego warto zbudować mu osobny scenariusz, np. instalacji grzewczej, oświetlenia. Temperatura w salonie długo będzie komfortowa, bo nie śpisz, bawisz się. Światło będzie przytulnie przyciemnione, rolety odsłonięte – inaczej niż zazwyczaj o tej porze – dając Ci podgląd na ogród i samochody gości. Dobrze jest też wiedzieć, kiedy dziecko obudzi się i wyjdzie ze swojego pokoju na korytarz. Otrzymasz SMS.

Wyjazd

Wyjeżdżając, łatwo przygotujesz dom do swojej nieobecności. Temperatura wejdzie w tryb eko. Po zmroku uruchomi się symulująca obecność. Otrzymasz powiadomienie, gdy ktoś otworzy drzwi w garażu lub uchyli okno.

A więc SALUS Sart Home to nie tylko regulatory temperatury i sterowanie ogrzewaniem. To kompletny system sprawiający, że Twoje życie staje się łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej bezpieczne. Pamiętaj, że warunkiem stworzenia domowego systemu sterowania jest posiadanie uniwersalnej bramki internetowej oraz aplikacji.