Warto wiedzieć, że mosiądz DZR jest odporny na korozję, a także:
Z myślą o otoczeniu
W produkcji zaworów wykonanych z mosiądzu stosuje się np. bizmut albo cząstki ceramiczne, które zastępują ołów (patrz przykład: termostatyczne zawory mieszające serii VTA320,520 LF). Zamiana ołowiu na cząstki ceramiczne nie wpływa na właściwości zaworów, a sprawia, że są one bardziej przyjazne dla środowiska.
Wykorzystać raz jeszcze
Mosiądz jest także poddawany recyklingowi. Dla przykładu, ponad 80% z mosiądzu wykorzystywanego do produkcji wspomnianych wcześniej zaworów ESBE, pochodzi z recyklingu. Odpady produkcyjne z mosiądzu są poddawane czyszczeniu, osuszaniu i zwracane do dostawcy, który zajmuje się ich ponownym przetworzeniem. Co ciekawe, mosiądz może być poddawany recyklingowy wiele razy, nie tracąc swoich właściwości. Proces odzysku surowca jest mniej energetyczny niż na przykład recykling stali. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, w najbliższych latach mosiądz pozyskany z recyklingu będzie dalej wykorzystywany do produkcji armatury do systemów ogrzewania, chłodzenia i CWU. Niewykluczone jednak, że mogą pojawić się modyfikacje tego surowca (np. nowe wersje Eco Brass, czyli szczególnie „ekologicznego” mosiądzu).
Skorzystać z części zamiennych
Warto również wiedzieć, że podobnie jak „tradycyjne” termostatyczne zaworu mieszający, zawory o bardzo niskiej zawartości ołowiu posiadają dostępne części zamienne. W razie awarii instalator może wymienić sprężynę czy termostat na nowy, wykonany z tego samego surowca komponent. Jeżeli źródło problemu zostało zdiagnozowane, nie musi on utylizować całego mosiężnego zaworu. Prawidłowa wymiana części zamiennych nie wpływa negatywnie na parametry pracy zaworu.