Ochrona kotła na paliwo stałe przez zawór mieszający

Zawory mieszające ESBE serii VRG130 doskonale sprawdzają się również w instalacjach stałopalnych. Choć nie są to produkty dedykowane dla tych instalacji, mogą one chronić kocioł na węgiel czy pellet przed zbyt niską wartością temperatury wody powrotnej.

Bardzo często producenci nowych kotłów rekomendują rozwiązania zabezpieczające powrót do kotła i określają parametry opału. W przypadku starszych kotłów również nie warto rezygnować z odpowiednich „zabezpieczeń”. Konsekwencje są co prawda nieco inne niż w przypadku nowych kotłów (brak zapisu o utracie gwarancji czy dotacji na kocioł), jednak korzyści są podobne – zabezpieczenie kotła na paliwo stałe i wpływ na jego dłuższą żywotność.

Instalacja stałopalna – przykład

Wybrana armatura dla stosunkowo małej instalacji na paliwo stałe to:

  • Kocioł na paliwo stałe o mocy od 25 kW do 45 kW (moc kotła definiowana jest zazwyczaj przez inwestora).
  • Wspomniany wcześniej 3-drogowy obrotowy zawór mieszający (np. ESBE serii VRG130) o wartości Kvs równej 6,3, który jest zamontowany na powrocie do kotła. Zawory przeznaczone do kotłów o wyższych mocach są instalowane w większych kotłowniach. Dla instalacji stałopalnych rekomendowane są również zawory 4-drogowe (służące do mieszania wody powrotnej z ciepłą wodą z kotła). Alternatywnym zabezpieczeniem źródła ciepła są np. zawory temperaturowe.
  • Sterownik stałotemperaturowy, który wymaga standardowego zasilania elektrycznego o napięciu 230V. Użytkownik może ustawić na sterowniku stałą minimalną wartość temperatury wody powrotnej do kotła (min. 55°C). Ustalona wartość nie zależy od temperatury pomieszczenia czy warunków pogodowych, dlatego jest to rozwiązanie zapewniające komfort temperaturowy dla kotła, ale niekoniecznie dla użytkownika.
  • Zbiornika akumulacyjnego (patrz schemat poniżej) lub bezpośrednio odbiornika. Zadaniem bufora jest magazynowanie ciepła dostarczanego z kotła na paliwo stałe do odbiornika (odbiorników). Zgromadzone ciepło jest zmagazynowane i może zostać wykorzystane później.

Korzyści wynikające z zabezpieczenia powrotu

Zapewnienie odpowiednio wysokiej wartości temperatury wody powrotnej pozwala ograniczyć powstawanie korozji niskotemperaturowej w komorze spalania kotła. Podstawowy cel zastosowania zaworu mieszającego ze sterownikiem stałotemperaturowym jest zatem podobny do celu montażu zaworu temperaturowego czy temoregulatora. Ograniczenie zjawiska korozji niskotemperaturowej pozwala także zredukować ilość nalotu powstającego ze skroplonej pary wodnej i związków siarki, a w konsekwencji zmniejszyć straty ciepła. Jest to rozwiązanie, o którym warto pamiętać zawsze, niezależnie od długość eksploatacji kotła.