Jej ważnym elementem jest pompa do centralnego ogrzewania (inaczej nazywana pompą obiegową). Pompa sprawia, że woda krąży pomiędzy kotłem a grzejnikami lub innym elementem przekazującym ciepło (np. ogrzewanie podłogowe i ścienne). Sterowniki są natomiast urządzeniami, które – jak sama nazwa wskazuje – pomagają tym sterować.
W celu podniesienia komfortu domowników i zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych, na rynku pojawiły się sterowniki pompy – elektroniczne urządzenia, które optymalizują pracę układu grzewczego poprzez kontrolę temperatury w układzie C.O. Co to oznacza w praktyce? Ogólny mechanizm C.O. jest taki sam: w kotle wzrasta temperatura wody, co powoduje załączenie pompy i rozpoczęcie jej pracy. Sterownik do pompy C.O. umożliwia pomiar temperatury czynnika grzewczego z kotła (40°C) i rozpoczęcie pracy pompy po jej osiągnięciu. Pompa będzie działała do momentu, aż temperatura w układzie spadnie poniżej tej wyznaczonej, czyli według przykładu: 40°C. Oznacza to, że za pomocą sterownika możesz uruchamiać i wyłączać pompę – tak, aby działała w określonym zakresie temperatur. Takie kontrolowanie pracy pompy przekłada się na:
Poniżej przedstawiamy przykładowe produkty do sterowania pompą C.O.
Chcesz wiedzieć więcej na temat zasad działania sterownika? Przeczytaj pozostałe artykuły na naszym blogu, aby poznać czym jest rozbudowana automatyka domowa i w jaki sposób może poprawiać codzienność.