Elementy uszczelniające w złączkach zaprasowywanych Viega

Niezawodność i trwałość złączek zależy w znacznej mierze od jakości elementu uszczelniającego. W kształtkach zaprasowywanych Viega stosuje się specjalne rodzaje kauczuku, precyzyjnie dopasowane do określonych wymagań. Dzięki temu mogą one być używane nie tylko w instalacjach grzewczych i sanitarnych, ale również przewodzących gaz lub narażonych na szczególnie wysokie temperatury.

 

Ponad 25 lat temu firma Viega upowszechniła technikę połączeń zaprasowywanych, wprowadzając na rynek system Profipress, przeznaczony do szybkiego montażu rur miedzianych. Od tego czasu wielu wykonawców instalacji grzewczych, sanitarnych, czy przemysłowych, odeszło od spawania i lutowania na rzecz tej nowoczesnej technologii. Zaprasowywanie na zimno jest po prostu znacznie szybsze, czystsze i bardziej ekonomiczne. Metoda ta gwarantuje również dużo wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ nie pracujemy z otwartym płomieniem. Dzięki systemowi Megapress, technologię zaprasowywania można stosować także w przypadku instalacji ze stali grubościennej, których montaż zawsze był najbardziej czasochłonny

Czytelne oznaczenia na złączkach

Wszystkie złączki firmy Viega charakteryzuje wysoka jakość wykonania i materiałów wykorzystywanych do ich produkcji. Dotyczy to również uszczelek, optymalnie przystosowanych do konkretnych zastosowań. Standardowo elementem uszczelniającym jest błyszczący, czarny o-ring wykonany z EPDM i zatwierdzony do stosowania w instalacjach o temperaturze pracy do 110 °C i ciśnieniu do 1,6 MPa. Złączki te wykorzystuje się między innymi w systemach grzewczych i sanitarnych. Można je łatwo rozróżnić po kolorowych oznaczeniach na karbie. W przypadku kształtek Profipress i Sanpress jest to zielona kropka, świadcząca o dopuszczeniu do wody użytkowej. Elementy systemu Megapress oznaczone są kolorem czarnym, a Prestabo czerwonym. Nie można ich stosować w instalacjach sanitarnych. Złączki zaprasowywane z żółtą kropką, przeznaczone są do gazu lub przewodów oleju opałowego. Posiadają one element uszczelniający z HNBR, przystosowany do ciągłej pracy w temperaturze do 70 °C. Dla większych obciążeń termicznych, występujących np. w instalacjach ciepłowniczych czy systemach solarnych, Viega oferuje złączki z czarnym, matowym elementem uszczelniającym z FKM. Produkty te oznaczone są białą kropką na karbie. Mogą one pracować ciągle w temperaturze do 140 °C i przy maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniu 1,6 MPa. Takie złączki dostępne są między innymi w systemach Megapress S, czy Profipress S.

Maksimum bezpieczeństwa

Niezależnie od rodzaju elementu uszczelniającego, każda złączka firmy Viega wyposażona jest w profil SC-Contur (SC = safety connection). Rozwiązanie to gwarantuje instalatorowi maksimum bezpieczeństwa podczas montażu. Dzięki niemu, każde niezaprasowane połączenie, zostanie natychmiast zauważone podczas próby szczelności lub napełniania instalacji. Po zaprasowaniu złączka pozostaje trwale szczelna, co eliminuje ryzyko wycieku i strat, do których mogłoby dojść na etapie eksploatacji systemu.

Jedna technologia, różne materiały

Nowoczesna technologia firmy Viega może być stosowana do łączenia rur metalowych, wykonanych z różnych materiałów, takich jak miedź (system Profipress), stal nierdzewna (system Sanpress Inox), czy stal grubościenna (system Megapress). Rozwiązanie to jest dostępne również w przypadku instalacji z tworzyw sztucznych (system Smartpress). Montaż złączek zaprasowywanych odbywa się przy użyciu odpowiednich narzędzi zaciskowych oraz szczęk przystosowanych do konkretnego systemu. Przy dużych średnicach stosuje się również szczęki przegubowe, a w przypadku grubościennych rur stalowych, także specjalną przystawkę Press Booster, wzmacniającą siłę zaprasowania. Elementami uszczelniającymi w złączkach zaprasowywanych Viega są wysokiej jakości elastomery. Ich różny skład wpływa na właściwości mechaniczne i chemiczne, a tym samym na możliwość stosowania w konkretnych typach instalacji. Kolorowe kropki na karbie pozwalają łatwo rozpoznać, jaki element uszczelniający znajduje się wewnątrz złączki. Zielona (po lewej) oznacza EPDM. Takie produkty stosujemy najczęściej w instalacjach grzewczych i sanitarnych. Kształtka oznaczona kolorem żółtym (po prawej) posiada element uszczelniający z HNBR przystosowany do ciągłej pracy w temperaturze do 70 °C. Dlatego nadaje się np. do instalacji gazowych. Niezależnie od rodzaju elementu uszczelniającego, wszystkie kształtki firmy Viega wyposażone są w profil SC-Contur. Dzięki temu rozwiązaniu, każde niezaprasowane połączenie, zostanie natychmiast zauważone podczas próby szczelności lub napełniania instalacji.