Jak działają kotły kondensacyjne gazowe?

Ogrzewanie gazowe to jeden z najbardziej efektywnych i ekologicznych systemów grzewczych. Sercem tego typu instalacji jest kocioł gazowy kondensacyjny, który wytwarza ciepło, niezbędne do zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego domownikom i podgrzewa dla nich wodę użytkową.

Jaka jest zatem zasada działania kotła kondensacyjnego i jaki kocioł gazowy wybrać, by w 100% spełniał swoje zadanie?

Czym jest kocioł kondensacyjny gazowy?

Kocioł kondensacyjny gazowy to nowoczesne urządzenie grzewcze z zamkniętą komorą spalania. Taka konstrukcja sprawia, że może on wytwarzać ciepło nie tylko podczas spalania gazu, pobieranego z instalacji, ale również odzyskiwać je z powstających spalin. Dzięki temu urządzenie działa z bardzo wysoką sprawnością, wykorzystując przy tym mniej gazu niż kotły starego typu, a do tego nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Jest zatem ekonomiczny, efektywny i przyjazny środowisku naturalnemu.

Kondensacyjny kocioł gazowy - zasada działania

Kocioł gazowy kondensacyjny, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje w swojej pracy zjawisko kondensacji. Oznacza to, że wytwarzane przez urządzenie spaliny nie są od razu wypuszczane przez komin do atmosfery, ale zostają schłodzone w specjalnym wymienniku ciepła, przez co zawarta w nich para ulega skropleniu. W wyniku tego procesu uwolnione zostaje dodatkowe ciepło, które wykorzystywane jest później w domowej instalacji centralnego ogrzewania.

Rodzaje kotłów gazowych kondensacyjnych

Kotły gazowe kondensacyjne występują w dwóch podstawowych wariantach, a wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od potrzeb obiektu i jego mieszkańców. Kocioł gazowy jednofunkcyjny przeznaczony jest wyłącznie do grzania, natomiast kocioł gazowy dwufunkcyjny, jak na przykład kocioł Alteas One Net marki Ariston, umożliwia również natychmiastową produkuję ciepłej wody użytkowej. Trzecią opcją jest jednofunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny z zasobnikiem, czyli z osobnym pojemnikiem na wodę, dedykowany przede wszystkim większym domom jednorodzinnym.

Gdzie zamontować kondensacyjny kocioł gazowy?

Nowoczesne kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania, wyróżniają się nie tylko wysoką sprawnością, ekonomiczną pracą i łatwą obsługą, ale również kompaktowymi rozmiarami, dlatego idealnie nadają się do montażu nawet w niewielkich wnętrzach. Z powodzeniem można zawiesić je więc w kuchni lub łazience. Co więcej, niektóre z nich, jak kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny Alteas One Net marki Ariston bez przeszkód można zamontować w wyeksponowanym miejscu. Jego stylowy design nie zakłóci aranżacji wnętrza, a wręcz będzie jego ozdobą. Nieco surowsze wymagania lokalizacyjne mają kotły gazowe z zasobnikiem, ponieważ zbiornik na wodę potrzebuje więcej przestrzeni. W ich przypadku najlepszym miejscem będzie domowa kotłownia lub specjalnie przygotowane pomieszczenie gospodarcze. Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny to serce każdej nowoczesnej instalacji grzewczej. Wybór dobrej klasy urządzenia, takiego jak na przykład kocioł Genus One System Net, to jednak nie tylko sposób na przyjemne ciepło we własnym domu, ale także na zmniejszenie swojego śladu węglowego oraz na obniżenie rachunków za gaz.