Jak sama nazwa wskazuje, są do systemy grzewcze, które stanowią alternatywę dla klasycznych kotłów na paliwa stałe, które generują większe zanieczyszczenia i emitują do atmosfery dwutlenek węgla. Alternatywne systemy grzewcze to takie, które są bezpieczniejsze dla środowiska, wygodne w użytkowaniu oraz w dużej mierze opierają się na odnawialnych źródłach energii.
Poniżej w kilku zdaniach przedstawiamy charakterystykę wybranych i popularnych alternatywnych metod grzewczych.
Wśród tego typu metod grzewczych dużym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. To urządzenia, które wykorzystują energię otoczenia (np. energię z wody, gruntu lub powietrza), a następnie generują ciepło i oddają je do pomieszczeń. Do zasilania pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna, która może pochodzić zarówno z sieci, jak i z instalacji fotowoltaicznej. Podstawowe rodzaje pomp ciepła wykorzystywanych w Polsce to: gruntowa, powietrzna, woda-powietrze, wodna oraz hybrydowa.
Nieco mniej popularnym, jednak ciekawym wyborem, są kolektory słoneczne. Mają postać paneli, które pozyskują energię z promieniowania słonecznego, a następnie wykorzystują ją do podgrzania ciepłej wody użytkowej lub powietrza w pomieszczeniach. Ze względu na specyfikę kolektorów słonecznych, największą efektywność gwarantują w sezonie letnim. W okresie zimowym wykorzystywane są jako wsparcie do innego źródła ciepła. Kolektory słoneczne z powodzeniem można połączyć z piecem.
Trzecim z popularnych wariantów są piece na biomasę, piece na biogaz oraz piece elektryczne. Każde z tych źródeł ciepła stanowi alternatywę dla klasycznych kotłów na paliwa stałe. Piece na biomasę są tanie w eksploatacji, ponieważ spalają materiały organiczne (np.: pellet, drewno, trociny). Z drugiej strony ich użytkowanie jest czasochłonne, a generowane zanieczyszczenia mogą być niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Piece na biogaz wykorzystują gaz z odpadów organicznych i charakteryzują się wysoką ekologicznością. Alternatywę dla nich stanowią piece na gaz ziemny lub piece elektryczne. Te ostatnie jednak będą droższe w eksploatacji.
Przy wyborze systemu grzewczego ważne jest to, aby był on idealnie dopasowany do nieruchomości i potrzeb jej użytkowników. Alternatywne systemy grzewcze powinny być przede wszystkim wydajne, aby zapewnić komfort cieplny i bezpieczeństwo użytkowania.
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl