Alternatywne systemy grzewcze i ich charakterystyka

Rozwój technologii przekłada się na wiele aspektów naszego codziennego życia. Dotyczy to również nowych metod ogrzewania budynków. Rosnąca świadomość społeczna w zakresie dbania o środowisko sprawia, że coraz popularniejsze są alternatywne systemy grzewcze. W tym artykule wskażemy na podstawowe z nich oraz przedstawimy ich krótką charakterystykę. Zapraszamy do lektury. 

Czym są alternatywne systemy grzewcze?

Jak sama nazwa wskazuje, są do systemy grzewcze, które stanowią alternatywę dla klasycznych kotłów na paliwa stałe, które generują większe zanieczyszczenia i emitują do atmosfery dwutlenek węgla. Alternatywne systemy grzewcze to takie, które są bezpieczniejsze dla środowiska, wygodne w użytkowaniu oraz w dużej mierze opierają się na odnawialnych źródłach energii. 

Podstawowe rodzaje i ich charakterystyka

Poniżej w kilku zdaniach przedstawiamy charakterystykę wybranych i popularnych alternatywnych metod grzewczych. 

Pompy ciepła

Wśród tego typu metod grzewczych dużym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. To urządzenia, które wykorzystują energię otoczenia (np. energię z wody, gruntu lub powietrza), a następnie generują ciepło i oddają je do pomieszczeń. Do zasilania pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna, która może pochodzić zarówno z sieci, jak i z instalacji fotowoltaicznej. Podstawowe rodzaje pomp ciepła wykorzystywanych w Polsce to: gruntowa, powietrzna, woda-powietrze, wodna oraz hybrydowa. 

Kolektory słoneczne

Nieco mniej popularnym, jednak ciekawym wyborem, są kolektory słoneczne. Mają postać paneli, które pozyskują energię z promieniowania słonecznego, a następnie wykorzystują ją do podgrzania ciepłej wody użytkowej lub powietrza w pomieszczeniach. Ze względu na specyfikę kolektorów słonecznych, największą efektywność gwarantują w sezonie letnim. W okresie zimowym wykorzystywane są jako wsparcie do innego źródła ciepła. Kolektory słoneczne z powodzeniem można połączyć z piecem. 

Piece na biomasę, biogaz, gaz lub elektryczne

Trzecim z popularnych wariantów są piece na biomasę, piece na biogaz oraz piece elektryczne. Każde z tych źródeł ciepła stanowi alternatywę dla klasycznych kotłów na paliwa stałe. Piece na biomasę są tanie w eksploatacji, ponieważ spalają materiały organiczne (np.: pellet, drewno, trociny). Z drugiej strony ich użytkowanie jest czasochłonne, a generowane zanieczyszczenia mogą być niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Piece na biogaz wykorzystują gaz z odpadów organicznych i charakteryzują się wysoką ekologicznością. Alternatywę dla nich stanowią piece na gaz ziemny lub piece elektryczne. Te ostatnie jednak będą droższe w eksploatacji. 

Przy wyborze systemu grzewczego ważne jest to, aby był on idealnie dopasowany do nieruchomości i potrzeb jej użytkowników. Alternatywne systemy grzewcze powinny być przede wszystkim wydajne, aby zapewnić komfort cieplny i bezpieczeństwo użytkowania. 

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl