Almeva rekomenduje - LAS zewnętrzny

LAS jest to zbiorczy system spalinowy w którym do jednego, wspólnego, pionowego przewodu spalinowego, podłączonych jest kilka kotłów kondensacyjnych.

W tego typu instalacjach, pobór powietrza do spalania rozwiązywany jest na dwa sposoby:

  • z szachtu w którym jest usytuowany przewód spalinowy – rozwiązanie stosowane w nowych, oraz nadających się do poboru szachtach,
  • z przewodu powietrznego w systemie powietrzno- spalinowym – rozwiązanie to jest często stosowane w przypadku braku możliwości wykorzystania szachtu do poboru świeżego powietrza do spalania.

System spalinowy LAS jest jednym z trudniejszych pod kątem doboru średnic przewodów spalinowych i powietrznych, dlatego każdorazowo przed wyborem właściwych należy wykonać ekspertyzę pomiarową zgodnie z normą PNEN 13384-2. Pozwala ona zoptymalizować średnice wspólnych przewodów spalinowego i powietrznego oraz dostosować je do ilości i modelu podłączonych kotłów, co zagwarantuje sprawność układu wielokotłowego.Z naszego doświadczenia wynika, że w systemach LAS występują 2 podstawowe błędy – zbyt mała ilość powietrza oraz przepływ zwrotny spalin do kotła. Najczęstszym błędem, z którym się spotkaliśmy w systemach LAS, była niewystarczająca ilość powietrza dostarczanego do komory spalania, co objawiało się problemami w funkcjonowaniu kotłów - wyłączający się kocioł, zwiększone zużycie paliwa. Błąd ten wynika zwykle ze zbyt małego przekroju przewodu dostarczającego powietrze do spalania.nDrugi problem to przepływ zwrotny spalin do kotła. Ten problem jest znacznie poważniejszy i może nieść za sobą większe konsekwencje niż nieprawidłowe funkcjonowanie kotła. W skrajnych przypadkach może spowodować przedostawanie się spalin do pomieszczenie. Można go rozwiązać stosując klapki zwrotne przy każdym z kotłów/czopuchów podłączonych do komina wspólnego typu LAS. Konstrukcja klapek zwrotnych Almeva, montaż poziomy i pionowy w kielichu rury.

Dodatkowo zastosowanie klapek spalinowych wiąże się zwykle z możliwością zmniejszenia średnicy przewodu spalinowego – klapka zabezpiecza poszczególne kotły przez przepływem zwrotnym, co pozwala uniknąć konieczności zwiększania średnicy przewodu wspólnego celem zmniejszenia ciśnienia. Oba powyższe błędy można wyeliminować już na etapie koncepcji instalacji wykonując ekspertyzę pomiarową. Ekspertyzę taką mogą Państwo uzyskać kontaktując się z technikiem Almeva, który wykona odpowiednie obliczenia i przygotuje raport w oparciu, o który dokona doboru elementów systemu. Tak dobrany system gwarantuje funkcjonalność systemu i pozwoli w przyszłości uniknąć m.in. wyżej wymienionych problemów.Bardzo ciekawym rozwiązaniem, o którym warto wspomnieć w kontekście systemu LAS jest LAS Zewnętrzny, w którym wspólny przewód powietrzno-spalinowy umieszczony jest na zewnętrznej ścianie budynku. 

System ten może mieć szczególne zastosowanie w starych kamienicach.

W Polsce funkcjonuje wiele programów zachęcających lokatorów do wymiany kotłów stałopalnych na gazowe . Ludzie często decydują się na takie inwestycje a z każdego kotła spaliny muszą być odprowadzone ponad dach. Jeśli ilość szachtów jest niewystarczająca, na elewacji budynku pojawia się duża ilość kominów powietrzno-spalinowych. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem jest LAS zewnętrzny – do jednego wspólnego przewodu powietrzno-spalinowego podłączone są kotły na kilku kondygnacjach. Temat LAS-ów zewnętrznych powinien być atrakcyjny dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, ich zarządców a także Klientów indywidualnych, również ze względu na jego konstrukcję, która nie wymaga wykonania dodatkowego fundamentu, czy konstrukcji wsporczej.

Almeva od ponad 25 lat produkuje systemy spalinowe do wszystkich urządzeń grzewczych. Zbudowaliśmy już setki kominów. Wiele problemów już rozwiązaliśmy, wiele jeszcze, wspólnie z naszymi Klientami, rozwiążemy. Współpracujemy na wszystkich etapach inwestycji - od projektu przez wykonawstwo do końcowego odbioru.