Chemia instalacyjna – czy warto ją stosować?

Wielu inwestorów na etapie planowania modernizacji lub pierwszego montażu instalacji CO uznaje środki ochrony instalacji za zbędny wydatek, podnoszący niepotrzebnie koszty inwestycji.Warto wiedzieć, czemu służą chemiczne środki ochrony instalacji, oraz czym grozi zaniedbanie tego tematu zarówno w przypadku instalacji modernizowanych, jak i nowych.

 

Jak dzielimy zanieczyszczenia instalacji?

Najczęściej spotykanymi i niepożądanymi elementami w zaniedbanej instalacji są:

  • osady pochodzenia mineralnego (tzw. kamień kotłowy);
  • cząstki zawieszone (piasek, cząstki metalu, ciała obce) pochodzące z sieci wodociągowej lub dostające się do instalacji w trakcie jej wykonywania lub konserwacji (resztki spawalnicze, konopie, smary);
  • produkty korozji tlenowej materiałów wykorzystanych do wykonania instalacji;
  • szlamy, które są efektem połączenia tlenków, osadów mineralnych oraz olejów użytych podczas produkcji elementów takich jak np. grzejniki.

 

Czym grozi zanieczyszczenie instalacji CO?

Powstanie warstwy izolującej w postaci osadu powoduje dłuższy czas nagrzewania, a tym samy większy pobór mocy i wzrost kosztów poniesionych na paliwo. Szacuje się, że straty z tytułu ograniczenia przepływów mogą sięgać nawet 20 – 30%. Niewątpliwie wpływa to również negatywnie na komfort cieplny pomieszczeń – podnoszenie temperatury zachodzi znacznie wolniej. Kolejnym realnym zagrożeniem są przecieki w instalacji a także poważne awarie urządzeń, skutkujące unieruchomieniem instalacji grzewczej, co w sezonie grzewczym jest nie lada kłopotem.


Jak chronić instalację?

Coraz większą, zasłużoną popularnością cieszą się środki chemiczne. Wbrew obiegowej opinii są one nietoksyczne i nieszkodliwe dla środowiska. Nie zawierają azotanów, boranów ani fosforanów. Jednym z producentów wysokiej jakości inhibitora antykorozyjnego oraz środka do czyszczenia instalacji, tzw. cleanera jest BRANN. Producent wykorzystał kilkunastoletnie doświadczenie w technice grzewczej, by opracować doskonałe formuły ochronne. Środek do czyszczenia instalacji, choć niezbędny podczas modernizacji, zaleca się również w nowych obiegach, by oczyścić ją z substancji stosowanych do ochrony elementów i zanieczyszczeń powstałych podczas prac. Inhibitor, zastosowany po czyszczeniu instalacji, chroni ją skutecznie na wiele lat. Ważne jest jedynie, by regularnie kontrolować jego stężenie.

Producentem chemii instalacyjnej BRANN jest Grupa BRANN Sp. z o.o. z siedzibą w Groblicach.