AFRISO: Kotłownia w szafce

Nowe modele AFRISO PrimoBox AZB : jeszcze bardziej dopasowane do nowoczesnych rozwiązań.

Jak działa układ grzewczy z buforem ciepła?

Rośnie popularność kotłów na pellet, pomp ciepła i bardziej rozbudowanych układów grzewczych, w których często łączone są ze sobą dwa źródła ciepła. Zwiększa się również ilość rozwiązań z buforem ciepła. Dlaczego tak się dzieje?

Bufor ciepła umożliwia dostarczenie czynnika grzewczego, nawet przy chwilowym większym poborze mocy niż moc źródła ciepła, lub w przypadku, kiedy źródło ciepła nie pracuje. Bufor sprawdzi się także przy stabilizacji pracy źródła ciepła – opanowuje je poprzez stały, równomierny odbiór ciepła, tak żeby źródło ciepła pracowało jednostajnie przy najwyższej sprawności, a nie reagowało ciągle na najmniejsze zmiany w instalacji. Pamiętajmy, że regulatory temperatury w ogrzewnictwie cechują się znaczną bezwładnością, co powoduje często zjawisko wahania się temperatury w momencie niestabilnej pracy źródła ciepła lub zmiennego poboru czynnika grzewczego. Stosując bufor, możemy uniknąć takich problemów.

Jak działa rozwiązanie z buforem? Dzielimy instalację na dwa obiegi: pierwotny i wtórny. Obieg pierwotny to część ze źródłem ciepła oraz pompą obiegową bufora. Obieg wtórny obejmuje bufor ciepła, pompę (lub pompy obiegowe) oraz wszystkie pozostałe elementy za nimi. Dla obiegu wtórnego bufor staje się niejako źródłem ciepła, w związku z czym nie ma większego znaczenia, co dzieje się w danym momencie z obiegiem pierwotnym. Jest to korzystne ze względu na fakt, że obieg wtórny pracuje przy zmiennym przepływie, zmiennym zapotrzebowaniu na moc grzewczą oraz przy zmiennych oporach hydraulicznych. Między innymi dlatego często zaleca się użycie buforów przy kotłach na pellet i przy pompach ciepła.

Idealne rozwiązanie dla bufora ciepła

Weźmy jednak pod uwagę, że bufory ciepła nie powinny być łączone ze sprzęgłami hydraulicznymi – ponieważ same działają jak wielkie sprzęgło hydrauliczne. Dlatego też AFRISO wprowadziło do oferty zestawy mieszające PrimoBox AZB serii 400 i 500. To kompaktowe, kompletne, zamknięte w estetycznej szafce rozwiązanie do połączenia źródła ciepła z kilkoma obiegami grzewczymi w instalacjach do 35 kW, które oparte jest o rozdzielacz bez sprzęgła hydraulicznego. Nowe zestawy mieszające AZB są uzupełnieniem oferty zestawów PrimoBox serii 200 i 300; różnią się od nich tym, że serię 400 i 500 zastosujemy wszędzie tam, gdzie występuje bufor ciepła lub posiadamy już sprzęgło hydrauliczne, natomiast wersję 200 i 300 w pozostałych wypadkach. W zestawach PrimoBox AZB serii 400 i 500 obiegi hydrauliczne oraz źródło ciepła rozdzielane są wbudowanym i ukrytym pod izolacją termiczną rozdzielaczem. Produkt jest profesjonalnie przebadany pod kątem zachowania szczelności.

Dowiedz się więcej