Odzysk ciepła ze spalin ciepła procesowego

W tym materiale przedstawimy technologię odzysku ciepła Exodraft, która pozwala zredukować koszty energii i zmniejszyć emisję CO2.

Gwałtownie rosnące ceny energii, skłaniają przedsiębiorstwa do poszukiwania metod zmniejszenia jej zużycia lub zmniejszenia jej kosztów. Jednym ze sposobów redukcji kosztów energii jest jej odzysk z ciepła odpadowego.

Co to jest ciepło odpadowe?

Wyobraźmy sobie proces wypieku pieczywa. Mamy piec w którym jest ciasto uformowane w bochenki chleba, ciasto to zawiera dużo wody. Do pieca dostarczamy dużo ciepła, rozpoczyna się proces wypieku. W jego rezultacie otrzymujemy pachnący chleb a w kominie gorące powietrze z komory wypieku zmieszane z parą wodną pochodzącą z ciasta. To, co usuwamy przez komin, jest to ciepło odpadowe zawierające traconą na zawsze energię. W piekarni ciepło odpadowe to gorące powietrze i para wodna. W wielu zakładach, ciepłem odpadowym mogą być również spaliny. Ciepło odpadowe stanowi około 20% mocy zainstalowanej w urządzeniu. Jeśli piec ma moc 100kW, w kominie , z ciepłem odpadowym, będzie usuwane 20kW. Przy zastosowaniu technologii Exodraft, 80% z tej energii jesteśmy w stanie odzyskać i powtórnie wykorzystać. 80% z 20kW to aż 16kW czyli ilość ciepła wystarczająca do ogrzania domku jednorodzinnego.

Na czym polega technologia odzysku ciepła Exodraft?

Dla uproszczenia , ciepło odpadowe będziemy od teraz określać jako „spaliny” mimo że w rzeczywistości mogą to być spaliny, ciepło procesowe lub para.

Na kominie przez który wydalane jest ciepło odpadowe, instalujemy wymiennik ciepła. W wymienniku, w przeciwprądzie do spalin, przepływa woda, która odbiera ciepło ze spalin. Ta gorąca woda jest gromadzona w buforze i stanowi swoisty akumulator. Zgromadzona tam energia w postaci gorącej wody, wykorzystywana jest wtedy kiedy chcemy i tam, gdzie chcemy. Wymiennik ciepła wykonany jest ze stali nierdzewnej i skonstruowany tak, że wewnątrz, w ciągu przepływu spalin, zainstalowane są klapy tworzące bypass. Jeśli chcemy odzyskiwać ciepło ze spalin, klapy są zamknięte a spaliny przepływają przez wymiennik. Jeśli odzysk ciepła nie jest możliwy (bo na przykład bufor jest pełny), otwieramy bypass i spaliny przepływają przez komin tak jak przed zainstalowaniem wymiennika.

Technologia odzysku ciepła Exodraft ma 2 wyróżniające ją cechy:

  • Nie zakłóca przebiegu procesu produkcyjnego – oznacza to, że dopasowujemy urządzenia tak aby przebieg podstawowego procesu produkcyjnego nie uległ zmianie i finalny produkt pozostał bez zmian.
  • Ochłodzone po procesie odzysku ciepła spaliny, usuwamy na zewnątrz przy pomocy wentylatorów. Spaliny po odzysku ciepła mają niską temperaturę, nawet poniżej 100oC, dlatego nie zostaną usunięte na zewnątrz tylko grawitacyjnie, pomagamy im stosując wentylator.

Energia zgromadzona w buforze może być wykorzystywana powtórnie w różnej postaci:

Najpopularniejszy sposób to ciepła woda użytkowa , medium to pozwala wykorzystywać odzyskaną energię cały rok. Coraz popularniejsze stają się rozwiązania, w których odzyskiwane ciepło zamieniane jest na chłód. Najbardziej efektywnym sposobem wykorzystania odzyskanej energii jest zastosowanie jej w procesie produkcyjnym. Często w takich przypadkach, można wyłączyć inne źródło energii, na przykład piec gazowy. Ciepło odpadowe wytwarzane jest w wielu procesach produkcyjnych.

Firma Almeva Poland jest dystrybutorem produktów Exodraft na rynku polskim. Współpracujemy z klientami w zakresie odzysku ciepła w całym procesie. Na podstawie uzyskanych od Klienta informacji dotyczących ilości i temperatury spalin, w autorskim programie OptiCalcHRTM, przygotowujemy obliczenia możliwej do odzyskania ilości ciepła i zmniejszenia emisji CO2. Dobieramy również optymalne wymienniki , wentylatory i inne akcesoria. Współpracujemy z firmami instalującymi urządzenia, uczestniczymy w procesie uruchomienia i użytkowania instalacji. Na życzenie Klienta współpracujemy z audytorami energetycznymi w celu pozyskania” białych certyfikatów” związanych z ograniczeniem emisji CO2 na realizowanej inwestycji.