Świadomi Klimatu: Zakończyła się XII edycja Krajowego Konkursu Energetycznego

Krajowy Konkurs Energetyczny im. profesora Jacka Malko już od 12 lat przebiega pod hasłem „Wszystko zależy od energii!”. Po raz kolejny wzięli w nim udział zainteresowani energetyką uczniowie i studenci z zacięciem badawczym. Głównym celem konkursu jest budowanie społeczeństwa świadomego energetycznie i ekologicznie poprzez aktywizację młodych, zdolnych i ambitnych ludzi do poznawania zasad racjonalnego zarządzania energią i środowiskiem. Organizatorami konkursu są Fundacja Świadomi Klimatu i Stowarzyszenie Jaworze Zdrój, a sponsorem głównym Polskie Sieci Elektronergetyczne.

 

Do udziału w konkursie zaproszono osoby urodzone w latach 1996-2002, a ich zadaniem było przygotowanie pracy konkursowej w formie rozprawki lub projektu, obejmującego jedno z poniższych zagadnień:

 

  • Widok z przyszłości: Polska 2050 neutralna klimatycznie – jak to zrobiliśmy?
  • Rola kogeneracji i OZE w realizacji zadań gmin do 2030 roku.
  • Jak do 2050 roku uniezależnić się w Polsce od paliw kopalnych w energetyc i ciepłownictwie?
  • Inteligentny odbiorca energii – co powinien robić, aby racjonalnie korzystać z energii elektrycznej i ciepła?
  • Jak zmieni się nasze codzienne życie, gdy większość samochodów będzie elektryczna i/lub autonomiczna?
  • Kryzys klimatyczny – globalny problem, lokalne rozwiązania.

 

– Realizując konkurs chcemy dotrzeć do młodzieży myślącej kreatywnie, nieszablonowo, mającej odwagę spojrzeć krytycznie na problemy współczesnej energetyki i zaproponować własne rozwiązania – mówi dr Halina Tomczyk-Rechul, autorka idei konkursu.

Kapituła wybrała najlepszych

W tegorocznej Komisji Konkursowej zasiedli cenieni eksperci z branży energetycznej: prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej — specjalista ds. energetyki kompleksowej (przewodniczący Komisji), dr hab. Piotr Jeżowski — prof. em. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i ekspert w zakresie zarządzania ekologicznego (zastępca przewodniczącego Komisji), dr Justyna Zabawa z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, dr Ewa Kossak z Ministerstwa Klimatu, a także dr inż. Andrzej Mroczkowski ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii.

 

Z uwagi na wyrównany poziom prac, Komisja Konkursowa postanowiła przyznać cztery równorzędne pierwsze nagrody: Katarzynie Meller, Karolinie Chról, Maksymilianowi Duszkiewiczowi oraz Teodorowi Sawickiemu.

  • Katarzyna Meller jest uczennicą V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku. Nadesłała zwycięską pracę na temat „Jak zmieni się nasze codzienne życie, gdy większość samochodów będzie elektryczna i/lub autonomiczna?”.
  • Karolina Chról studiuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Komisja wyróżniła jej pracę pt. „Rola kogeneracji i OZE w realizacji zadań gmin do 2030 roku”.
  • Maksymilian Duszkiewicz to uczeń Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Nadesłał wyróżnioną pracę pt. „Kryzys klimatyczny – globalny problem, lokalne rozwiązania”.
  • Teodor Sawicki jest studentem Politechniki Warszawskiej. Jego zwycięska praca porusza temat transformacji energetycznej: „Jak do 2050 roku uniezależnić się w Polsce od paliw kopalnych w energetyce i ciepłownictwie”.

 

– Krajowy Konkurs Energetyczny to wyjątkowa inicjatywa, która daje możliwość zabrania głosu pokoleniom rozpoczynającym studia i wchodzącym na rynek pracy, w sprawach tak ważnych i przyszłościowych jak energetyka i środowisko. Jesteśmy dumni, że tak wielu młodych ludzi zabiera głos w tej sprawie, a także tworzy bardzo innowacyjne rozwiązania, z których warto korzystać. Gratulujemy zwycięzcom oraz organizatorom XII edycji tej wyjątkowej inicjatywy. – mówi Ada Konczalska, dyrektor Departamentu Komunikacji PSE. Organizatorzy konkursu postanowili przyznać również tytuł Ucznia Pełnego Dobrej Energii pozostałym uczestnikom konkursu.