Seminarium Cechu Kominiarzy Polskich: System kominowy i emisja zanieczyszczeń

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie poszukuje się możliwości ograniczenia szkodliwych emisji i zabezpieczenia przed skutkami smogu. Niestety to zjawisko zwiększa się wraz z początkiem sezonu grzewczego, gdyż dzielnice domków pokrywa siwy, gryzący dym.

Wyniki badań zrealizowanych na zlecenie Cechu Kominiarzy Polskich wykazały, że nawet gdy mamy nowy i ekologiczny piec, a komin jest niewłaściwie dobrany lub eksploatowany, to ilość zanieczyszczeń -nie zmaleje, ale nawet wzrośnie. Badania przedstawiono 11 stycznia 2018 r. w Opolu na Międzynarodowym Seminarium, w którym uczestniczyło ponad 40 osób: przedstawicieli producentów kominów, urządzeń grzewczych i kominiarzy.

Wyniki eksperymentu mogą być przydatne podczas opracowywania norm i przepisów, związanych z poprawą jakości powietrza, ale także wykorzystywane w edukacji osób zawodowo związanych z problemem i nie tylko. Ustawodawca, opracowując przepisy antysmogowe, powinien szczególną uwagę poświęcić -systemom kominowym. Patronat nad badaniami objął Cech Kominiarzy Polskich i Korporacja Kominiarzy Polskich, a także swój wkład włożyły firmy: Jawar, Pipe Eksperten, Ackerman, Exodraft za pośrednictwem polskiego dystrybutora Almeva.

Na konferencji wielokrotnie podkreślano, że tylko dobrze dobrany do urządzenia grzewczego i właściwie eksploatowany system kominowy, czyli regularnie czyszczony, zapewni deklarowaną przez producentów ilość emitowanych zanieczyszczeń. System kominowy odprowadzający spaliny nie działa prawidłowo, gdy jest za wąski np. z powodu nieczyszczenia osadów i sadz. Poruszono również problem zanieczyszczenia powietrza produktami spalania.