Początki działalności firmy przypadły na okres największych zmian ustrojowych i gospodarczych w Polsce. Był to też czas gdy pojawiło się duże zapotrzebowanie na małe kotły centralnego ogrzewania, które były wówczas niezwykle trudnodostępne na rynku. Ta obserwacja skłoniła Mieczysława Sasa, założyciela firmy, a obecnie prezesa zarządu spółki ZMK SAS sp. z o.o. do podjęcia decyzji o rozpoczęciu produkcji kotłów i założeniu własnej firmy. Tak właśnie się to zaczęło.
Mieczysław Sas opracował autorski projekt kotłów gazowych i rozpoczął ich produkcję w małym przydomowym garażu. To nie były łatwe czasy dla rozwoju prywatnych przedsiębiorstw produkcyjnych - brakowało materiałów, a maszyn praktycznie nie było. Na początku grube blachy cięto palnikiem gazowym i łączono spawarką własnej konstrukcji. Roczna produkcja wynosiła zaledwie 30 kotłów, co nie zaspokajało popytu na te urządzenia. W miarę rozwoju firma zaczęła inwestować w profesjonalne maszyny i rozwój kadry pracowniczej. Dzięki temu już w połowie lat 80’ osiągnięto produkcję na poziomie 800 sztuk kotłów rocznie.
To tu w małym przydomowym garażu rozpoczęła się historia firmy
Z początkiem lat 90’ nadeszła znacząca podwyżka cen gazu, która doprowadziła do załamania rynku kotłów gazowych. Koniecznością stało się zwiększenie produkcji kotłów zasypowych na paliwa stałe węgiel, koks, miał, drewno. W 1993 roku przydomowy zakład rzemieślniczy został przeniesiony do nowej lokalizacji - do miejscowości Owczary obok Buska-Zdroju na teren dawnego zakładu konstrukcji stalowych. To tutaj do dziś mieści się siedziba firmy. Nowe miejsce umożliwiło szybki rozwój zakładu oraz rozpoczęcie długofalowego procesu modernizacji. W połowie lat 90’ pojawiły się nasze pierwsze kotły zasypowe z regulacją procesu spalania za pomocą bardziej precyzyjnego sterowania elektronicznego. Intensywnie inwestowaliśmy w park maszynowy, zakupując nowatorskie urządzenia takie jak laser do wycinania blach, który znacznie podniósł jakość produktów oraz umożliwił zaprojektowanie pierwszych kotłów z automatycznym podawaniem paliwa. Tym samym wraz z wejściem w XXI wiek rozpoczęliśmy produkcję pierwszych kotłów automatycznych retortowych i tłokowych - na rynek trafiły kotły SAS GRO-ECO i SAS ECO. Kolejne lata to intensywny rozwój produkcji i pierwsze kotły na pelet, nadmuchowe kominki peletowe i kotły na biomasę niedrzewną (m.in. ziarna zbóż, odpady zbożowe). 5 listopada 2005 roku nastąpiło oficjalne otwarcie nowego budynku biurowo-sprzedażowego z salą konferencyjno-szkoleniową i ekspozycją kotłów.
Rok 2010 to wielka zmiana designu naszych kotłów zasypowych i podajnikowych, które wraz z nowym typem zabudowy zyskały nowoczesny wygląd. W 2012 roku zaprojektowaliśmy nowatorski palnik peletowy SAS MULTI FLAME. Jest to opatentowane rozwiązywanie, które po dziś dzień wykorzystywane jest w naszych kotłach peletowych i zdobywa uznanie użytkowników. Charakterystyczną cechą palnika jest automatyczne, wysokoefektywne, samooczyszczające się palenisko spalające dokładnie taką porcję paliwa, jaka jest niezbędna do uzyskania zadanej przez użytkownika temperatury na sterowniku. Bezpieczny transport biomasy możliwy jest dzięki mechanizmowi dwóch ślimaków, rozdzielonych kanałem przesypowym, co uniemożliwia cofnięcie płomienia do zasobnika.
W 2005 roku jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy do oferty kocioł spełniający wymogi 5 klasy – SAS SOLID na eko-groszek, a kolejne lata przynosiły nowe modele kotłów spełniających wymogi zarówno norm krajowych jak i europejskich. W 2016 nastąpiła również zmiana typu zabudowy kotłów podajnikowych na tzw. lodówkową, która do dziś stosowana jest w naszych kotłach na paliwa stałe.
W palnik Multiflame wyposażone są nasze kotły peletowe, w tym te o podwyższonym standardzie przeznaczone do dofinansowań z Programu Czyste Powietrze. W ofercie SAS znajdują się dwa modele podajnikowych kotłów peletowych o emisji pyłów do PM ≤20 mg/m3, które wpisane zostały na Listę ZUM i kwalifikują się do dotacji. Posiadają one funkcjonalny sterownik z kolorowym dotykowym wyświetlaczem, obsługą czterech pomp obiegowych, dwóch zaworów mieszających, sterowaniem pogodowym, wbudowanym modułem Ethernet, algorytmem PID oraz możliwością podłączenia regulatora pokojowego.
Innym często wybieranym rozwiązaniem z naszej oferty są kotły zasypowe zgazowujące drewno VARMO PLUS, które również są dotowane w Programie Czyste Powietrze. Dostępne są w mocach 10, 15, 20 oraz 25 kW. Do współpracy z kotłami zasypowymi polecamy nasze zbiorniki buforowe SAS BST dostępne w pojemnościach od 100 do 1000 l i wielu konfiguracjach, zarówno średnic dennic jak i rozstawu muf przyłączeniowych.
W 2020 roku na rynek weszła nasza pompa ciepła VESTA. W najnowocześniejszych pompach ciepła stosuje się czynniki niepodlegające ustawie SZWO (tzw. F-gazy) np. propan (R290), który jest niewątpliwie czynnikiem przyszłości branży HVAC - to właśnie na niego postawiliśmy.
VESTA to pompa ciepła typu powietrze-woda o wysokim współczynniku COP do 4.2 dla A2W35 (w cyklu grzania) i SCOP = 3,3 i klasa A ++ dla klimatu umiarkowanego. Sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że instalator otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu, co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu. Prawidłowo dobrane i zamontowane pompy ciepła będą pracować nie tylko ekologicznie ale i ekonomicznie. Podstawą doboru tego urządzenia do budynku termomodernizowanego zawsze powinien być rzetelny audyt, który będzie w stanie dostarczyć inwestorowi informacji o tym jakie jest zapotrzebowanie jego budynku na energię.
Nasze pompy ciepła produkujemy i certyfikujemy w Polsce! VESTA została przebadana w Centralnym Ośrodku Chłodnictwa COCH w Krakowie co gwarantuje, że deklarowane przez nas parametry są prawdziwe, a urządzenie jest wydajne, bezpieczne i będzie kwalifikować się do dotacji, dzięki obecności na Liście ZUM. Nasze pompy ciepła pozostaną na Liście ZUM również po okresie przejściowym i znajdziecie je tam nadal po 31.12.2024 r.
Ogrzewanie gazowe nadal ma duży udział w całym rynku urządzeń grzewczych. Klienci nadal cenią sobie te urządzenia za niskie koszty inwestycyjne oraz bezobsługowość systemu grzewczego. Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego kotły gazowe sprawdzą się zarówno w nowych jak i modernizowanych budynkach. Dlatego z początkiem 2022 roku do naszej oferty trafiły kondensacyjne kotły gazowe. Kocioł jednofunkcyjny SAS CONDENS (19, 24, 30, 42 kW) zaprojektowany został dla potrzeb centralnego ogrzewania, można jednak podłączyć do niego zewnętrzny zasobnik c.w.u., co umożliwi przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Kocioł w wersji dwufunkcyjnej SAS CONDENS PLUS (19, 24, 30 kW) zaprojektowano zarówno do centralnego ogrzewania jak i do produkcji c.w.u. przepływowo za pośrednictwem wbudowanego płytowego wymiennika ciepła.
Kotły z serii CONDENS/CONDENS PLUS wyposażone są w duży czytelny wyświetlacz z komunikatami tekstowymi oraz posiadają zaawansowany system autodiagnostyki. Mogą pracować w oparciu o automatykę pogodową oraz z dodatkowymi modułami, np. modułem strefowym 959ZH. Aby jeszcze łatwiej sterować instalacją opartą na naszych kotłach gazowych polecamy do nich regulator pokojowy OpenTherm ST-2801 Wi-Fi. Regulatory pokojowe OpenTherm pozwalają na uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego. Działanie urządzenia polega na inteligentnym, intuicyjnym utrzymywaniu komfortowych warunków w pomieszczeniu zgodnie z ustawionym przez użytkownika harmonogramem lub nastawioną stałą temperaturą.
Zobacz poniżej jak powstają polskie kotły gazowe:
W firmie SAS wiemy, że podstawą sprawnie działającego systemu grzewczego jest nie tylko odpowiednie urządzenie, ale także wykwalifikowany instalator. Dlatego kładziemy duży nacisk na regularne szkolenia instalatorów oraz serwisantów, którzy mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń aby zaktualizować swoją wiedzę. W tym celu powstała również profesjonalna, w pełni wyposażona sala szkoleniowa, gdzie przekazujemy wiedzę techniczną dotyczącą naszych kotłów oraz pomp ciepła. Każde szkolenie to nie tylko wiedza przekazywana uczestnikom, ale także informacja zwrotna dla nas od tych, którzy nasze urządzenia montują.
Jak wyglądają nasze szkolenia?
Dziękujemy za Wasze zaufanie! Wierzymy, że nasze urządzenia trafiać będą do Waszych domów przez kolejne dziesięciolecia, a nasza oferta odpowiadać będzie na rosnące potrzeby rynku oraz wyzwania związane z ochroną środowiska. Na nas jako producencie urządzeń grzewczych ciąży szczególna odpowiedzialność w tym aspekcie. Dlatego robimy wszystko aby nasze produkty spełniały najbardziej rygorystyczne normy w zakresie emisji spalin i efektywności energetycznej. Wybierając kotły i pompy ciepła SAS wspólnie z nami tworzycie czyste jutro!