Recykling w ESBE, czyli drugie życie dla sprzętu elektronicznego

Czy wiedziałeś/-aś, że produkcja jednego tylko telefonu komórkowego może emitować ponad 80 kg dwutlenku węgla?

To mniej więcej tyle samo ile emisja z samochodu benzynowego, który przejechał ponad 600 kilometrów! A poprzez recycling 500 laptopów oraz nadania im drugiego życia możemy zaoszczędzić 150 000 kilogramów dwutlenku węgla - znaczący wkład w zmniejszenie śladu węglowego.

Oto jak recyklingujemy sprzęt tu w ESBE

Kiedy nasze sprzęty kończą swój żywot, zespół IT czyści je ze wszystkich danych. Kiedy zostanie zebranych wystarczająco dużo urządzeń, są one wysyłane do firmy specjalizującej się w opiece nad odpadami elektronicznymi. Pozwalamy ekspertom od recyklingu zajmować się produktami, ponieważ ważne jest dla nas, aby zajęli się nimi profesjonaliści, szczególnie dotyczy to usunięcia wrażliwych danych. W Szwedzkim dziale ESBE korzystamy z działu zwrotów Dustina do czyszczenia i przygotowywania sprzętów do odsprzedaży i tym samym ponownego wykorzystania. To zmniejsza potrzebę nowej produkcji. Produkty, które nie mogą być ponownie użyte, otrzymują nowe życie poprzez recykling materiałowy. Sabine wyjaśnia:

- Wiosną zostały wymienione niektóre sprzęty w Szwecji oraz w naszych działach w Niemczech i Polsce. We Francji planujemy wymianę sprzętu na jesień. Oprócz czyszczenia i dostarczania pracownikom działu we Francji nowych komputerów, przejrzymy również środowisko produkcyjne w Szwecji i wymienimy sprzęty, które przekroczyły swój termin przydatności do użycia.

W ten sposób zmniejszamy negatywny wpływ ESBE na środowisko i nasze koszty. Ponowne wykorzystanie produktów elektronicznych jest kolejną cegiełką w pracy na rzecz zrównoważonej przyszłości. Współpracując z innymi firmami, możemy wspólnie tworzyć gospodarkę cyrkularną, w której zasoby są wykorzystywane bardziej efektywnie.

- Dla laptopa w ESBE mamy wyznaczony "termin przydatności" wynoszący pięć lat, a następnie laptopy muszą zostać wymienione. Dla komputerów stacjonarnych czas jest dłuższy, do 10 lat, w zależności od tego, do czego komputer jest używany. Z powodu różnych okoliczności jesteśmy trochę spóźnieni z cyklem wymiany. Postaramy się jak najszybciej to nadrobić , ale nie możemy wymienić 120 komputerów jednocześnie! Gdy tylko to zostanie ukończona obecna wymiana, jest plan, aby rutynowo wykonywać takie działania dwa razy w roku, mówi Sabine.

Sabine Broy (asystentka ds. IT) przygotowała lista sprzętów, które zostaną wysłane do nadania im drugiego życia

Przedmioty z wiosennej wymiany:

  • 16 komputerów (zarówno stacjonarnych, jak i laptopów)
  • 22 dyski twarde (z serwerów i komputerów)
  • 7 smartfonów

Czym jest gospodarka cyrkularna?

Gospodarka cyrkularna polega na tworzeniu cyklu, w którym produkty są używane wielokrotnie. Zamiast wyrzucać stare produkty i kupować nowe - naprawiamy, ponownie używamy lub recyklingujemy. Mniej odpadów i większa szansa na sukces w przedłużeniu życia zasobów naszej planety.

Korzyści z nadawania rzeczom drugiego życia

  • Zmniejszamy wpływ na środowisko: ponowne wykorzystanie przedmiotu zmniejsza potrzebę wydobywania nowych surowców, co z kolei zmniejsza emisje gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń.  
  • Zmniejszamy ilość odpadów elektronicznych: wydłużając cykl życia produktów, zmniejsza się ilość odpadów elektronicznych, które trafiają na składowiska. Odpadyelektroniczne często zawierają niebezpieczne substancje, które mogą przenikać do natury i szkodzić zarówno ludziom, jak i zwierzętom. 
  • Korzyści finansowe: ponowne wykorzystanie produktów pozwala nam oszczędzać pieniądze.

Jak Ty możesz wnieść swoją cegiełkę?

  • Wybieraj produkty zrównoważone: kiedy kupujesz nowy telefon komórkowy lub zastanawiasz się, który tablet jest najlepszy, rozważ wpływ na środowisko i wybieraj produkty, które są łatwe do naprawy i recyklingu. Obecnie nie musisz mieć najnowszego komputera ani najlepszych parametrów systemowych, ponieważ coraz więcej technologii i pamięci jest przenoszonych do "chmury". Dzięki temu urządzenia dłużej działają.  
  • Wydłużaj żywotność: dbaj o swoje produkty elektroniczne, aby służyły dłużej. Regularnie aktualizuj oprogramowanie i chroń je przed uszkodzeniami fizycznymi.  
  • Recyklinguj prawidłowo: masz stary telefon komórkowy, laptop lub smartwatch leżący gdzieś na zwalisku? Upewnij się, że są one recyklingowane lub ponownie wykorzystywane w sposób przyjazny klimatowi.

Razem możemy przyczynić się do zmian

Wybierając zrównoważone alternatywy i wspierając firmy działające na rzecz cyrkularnej gospodarki, możemy przyczynić się do polepszenia warunków środowiska dla siebie i przyszłych pokoleń. Więc zróbmy to razem!