Region Zagłębia Ruhry będący przez lata ośrodkiem tradycyjnego przemysłu m.in. górnictwa czy hutnictwa przeszedł w ostatnich dekadach diametralną transformację. Jednym z symboli jest Borrussia, w której zagraniczny etap kariery rozpoczynał Robert Lewandowski. Klub duży nacisk w swojej działalności kładzie na zrównoważony rozwój, wykorzystując w należących do siebie obiektach pompy ciepła. BVB Stadion Dortmund, obchodzący właśnie swoje 50-lecie, będzie areną meczu Francja-Polska w trakcie EURO.
W Polsce BVB to klub dobrze znany i pozytywnie kojarzony. Obok Roberta Lewandowskiego występowali w nim również Euzebiusz Smolarek, Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski. Wyjątkowy jest również obiekt w Dortmundzie, zbudowany na potrzeby Mistrzostw Świata w 1974. Jego pojemność przekracza 80 tysięcy miejsc. Reprezentacja Polski na murawie Signal Iduna Park pojawi się 25 czerwca br., by stanąć naprzeciw Francuzów w ostatnim pojedynku grupowym tegorocznych mistrzostw. Występujący na co dzień na tym obiekcie półfinalista tegorocznej Ligi Mistrzów odpowiedzialnie podchodzi do przyszłości. Sferą ujętą w strategii rozwoju Borrussi są zagadnienia zrównoważonego wpływu na środowisko. Klub podejmuje działania mające na celu jego minimalizowanie m.in. poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w zarządzanych przez siebie obiektach.
„Nasz system fotowoltaiczny zostanie wymieniony i rozbudowany o jeszcze mocniejszy, z magazynem energii. Ciężko pracujemy, aby w perspektywie najbliższych 5-10 lat nasze nieruchomości osiągnęły neutralność klimatyczną. Przekształciliśmy naszą flotę samochodów, którą w ponad 50 proc. stanowią obecnie pojazdy elektryczne, i w coraz większym stopniu polegamy na energooszczędnych pompach ciepła naszego partnera w zakresie zrównoważonego rozwoju, firmy Stiebel Eltron” wyjaśnia Hans-Joachim Wetzke, prezes Borrussi Dortmund.
Technologia, która sprawdzi się w obiekcie sportowym
– Pompy ciepła wykorzystują naturalne ciepło występujące w powietrzu lub gruncie, przekształcając je w energię możliwą do wykorzystania by ogrzewać i chłodzić pomieszczenia. Nieodłączna tego typu systemom efektywność, może skutkować znacznymi oszczędnościami finansowymi, a dodatkowo przynosić korzyści środowiskowe. Urządzenia doskonale sprawdzą się w budynkach użyteczności publicznej, także w ośrodkach sportowych oraz w domach jednorodzinnych. Wielkość obiektu nie ma znaczenia by mogły one skutecznie zapewnić w nim ciepło, chłodzenie czy wspomóc wentylację – mówi Adam Korpalski, menedżer Stiebel Eltron, wytwórcy rozwiązań grzewczych i wentylacyjnych. Jednym z przykładów takich wdrożeń zrealizowanych przez Stiebel Eltron jest Basen Miejski w Sulechowie. Kompleks obejmuje basen rekreacyjny, 6-cio torowy basen pływacki i brodzik dla dzieci. Cały obiekt ogrzewany jest kaskadowym układem pomp ciepła i kolektorami słonecznymi podgrzewającymi wodę. Składa się z sześciu powietrznych pomp ciepła WPL 57 oraz pompy ciepła solanka-woda WPF 40. Te kompaktowe urządzenia z powodzeniem spełniają wymagania dużych budynków mieszkalnych oraz obiektów komercyjnych i przemysłowych w zakresie techniki grzewczej.
Również gmina Wielka Nieszawka koło Torunia korzysta z technologii kaskadowych pomp ciepła, wykorzystywanych do ogrzewania wody basenowej, przygotowania c.w.u oraz ogrzewania i chłodzenia obiektów, ogrzewania podłogowego oraz zasilania nagrzewnic wentylacyjnych. W Nieszawce działa pięć kaskadowych układów, gruntowych pomp ciepła: 3x WPF 66, 10x WPF 52 oraz 1x WPF 40. Wytworzone przez nie ciepło jest magazynowane w zbiornikach buforowych: 3xSBP 1500E, 3xSBP 1000cool oraz 4xSBP 1500cool.
– Technologia pomp ciepła jest skuteczna nawet w obiektach o bardzo dużych gabarytach, takich jak obiekty sportowe. Potwierdza to zainteresowanie tego typu rozwiązaniami przez jeden z najlepszych klubów piłkarskich na naszym kontynencie i liczne przykłady wykorzystania instalacji opartych na pompach ciepła przez mniejszych operatorów. Prawidłowo zaprojektowany i zamontowany system działa bardzo efektywnie, przynosząc użytkownikowi wymierne korzyści finansowe i środowiskowe. Model funkcjonowania niemieckich klubów piłkarskich jest traktowany jako dobry wzorzec. Dlatego cieszy nas współpraca z Borrussią, ponieważ wierzymy, że jej popularność w Polsce przełoży się na wzrost świadomości, co do stosowania nowoczesnych i prośrodowiskowych systemów grzewczych – podsumowuje Adam Korpalski, ze Stiebel Eltron.