To wyjątkowe wyróżnienie dla firmy, która od lat stawia sobie ambitne wyzwania, związane z troską o środowisko. Diamenty Sustainable Economy są formą zaprezentowania i uhonorowania firm za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz budowania zaangażowania, lojalności i satysfakcji pracowników. W kategorii Lider Zrównoważonej Produkcji, celem kapituły konkursowej było wybranie firmy, która swoimi działaniami wyróżnia się w zwiększaniu wydajności produkcji przy równoczesnym ograniczeniu zużycia surowców i wywierania negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. W ścisłym finale poza KFA Armatura znalazły się takie przedsiębiorstwa jak Avon Cosmetics Polska, Carlsberg Polska, Coca-Cola HBC oraz Procter&Gamble.
Ogłoszenie wyników konkursu Diamenty Sustainable Economy w kategorii Lider Zrównoważonej Produkcji
„Zwycięstwo w tym wyjątkowym konkursie to dla nas ogromna radość, ale przede wszystkim motywacja do dalszych działań, związanych ze zrównoważonym rozwojem. W obecnych czasach to niezwykle istotny aspekt zarządzania procesem produkcyjnym. Cieszymy się, ze nasze działania w tym zakresie zostały docenione. Jako firma mamy już ponad 100 lat, ale działamy nowocześnie w każdym obszarze: ekologii, produkcji, wzornictwa. Dzięki zespołowi specjalistów, ogromnemu doświadczeniu, ale także pozyskanym funduszom unijnym, staramy się w pełni wykorzystać nasz potencjał z poszanowaniem środowiska naturalnego.” – mówi Magdalena Tokarczyk-Cyran, Prezes Zarządu KFA Armatura.
Strategia CSR konsekwentnie realizowana przez KFA Armatura opiera się w dużej części na działaniach proekologicznych. Wśród nich znaleźć można takie inicjatywy jak budowa farmy fotowaltaicznej o mocy 1,8 MWp, zakup nowej maszyny odlewniczej Maico 1000/3, wdrożenie nowego systemu wody lodowej czy polityka paperless w tworzeniu opakowań produktów. To jednak nie koniec dużych inwestycji KFA Armatura w trosce o środowisko. Jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie nowa, oszczędnościowa linia mechaniczna do produkcji grzejnika, przeprowadzony zostanie remont systemu wody chłodzącej na odlewni aluminium, a także zostaną wprowadzone czujniki ruchu w wyznaczonych strefach fabryki. Wszystkie te działania, docenione przez kapitułę konkursową, w konsekwencji mają przynieść znaczące oszczędności wody i energii, ale także doprowadzić do zmniejszenia śladu węglowego w regionie fabryki. Armatura Kraków poszukuje także innowacji wykorzystując dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich, a konkretnie Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Obecnie prowadzi projekt opracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań podwyższających efektywność energetyczną aluminiowych grzejników hydronicznych.
„Jako firma produkcyjna, zdajemy sobie sprawę, że naszym obowiązkiem jest neutralizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Właśnie dlatego podejmujemy szereg inicjatyw, mających na celu troskę o środowisko naturalne. Ważną częścią naszych działań proekologicznych jest również edukacja - zarówno tych najmłodszych oraz tych nieco starszych. Chcemy uświadamiać użytkowników jak cenne są zasoby wodne i jak duże znaczenie ma zmniejszanie zużycia wody w życiu codziennym. Można to osiągnąć m.in. inwestując w baterie oszczędnościowe, zaopatrzone w ekologiczny napowietrzacz. W ten sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska nie wychodząc z domu.” – komentuje Katarzyna Pluta, Kierownik Marketingu i PR w KFA Armatura.
Tytuł Lidera Zrównoważonej Produkcji jest znaczącym osiągnięciem dla KFA Armatura, podkreślającym jej zaangażowanie w zrównoważony rozwój i wiodącą pozycję w branży.