W wydarzeniu wzięli udział międzynarodowi eksperci, partnerzy i dygnitarze ds. środowiska, w tym gość honorowy Jej Królewska Wysokość Księżniczka Astrid z Belgii oraz pani Laura Cozzi, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, technologii i perspektyw w Międzynarodowej Agencji Energetycznej
Partnerzy w zielonej transformacji
Bruksela, 12 października 2023 r. – Firma Daikin, została strategicznie zlokalizowana w sercu Europy. Wybranie belgijskiego miasta Ostenda do założenia pierwszego zakładu produkcyjnego poza Japonią miało miejsce już w 1973 r., i było doniosłym wydarzeniem dla belgijskiej gospodarki. W tamtym czasie Daikin była dopiero drugą japońską firmą, która zainwestowała w Belgii.
„Nasza silna relacja obchodzi dziś 50 niezwykłych lat. Belgia oznacza innowacje i partnerstwo. Naszym największym atutem jest kapitał ludzki. Belgowie są ambitni, wysoko wykwalifikowani, dobrze wyszkoleni i wielojęzyczni. To właśnie sprowadza firmy takie jak Daikin do Belgii. Podzielamy japońską kulturę doskonałości i mamy tę samą długoterminową wizję lepszej przyszłości dla wszystkich. To czyni nas partnerami w zielonej transformacji i sojusznikami w walce ze zmianami klimatycznymi” – mówi premier Belgii Alexander De Croo.
Po pierwszej inwestycji w 1973 r. dokonanej przez japońską firmę Daikin Industry Limited w celu założenia Daikin Europe N.V. w Ostendzie jako spółki zależnej, nastąpiło wiele innych działań. Daikin Europe ma obecnie 52 podmioty zajmujące się sprzedażą i działa w 129 krajach w regionie EMEA, zatrudniając ponad 13 700 pracowników. Firma rozwija i wytwarza zdecydowaną większość swoich produktów w regionie na potrzeby lokalne. Daikin Europe posiada 12 ośrodków badawczo-rozwojowych i 14 zakładów produkcyjnych w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Wielkiej Brytanii. A obecnie w budowie jest 15-sta fabryka ulokowana w Polsce która produkowała będzie pompy ciepła do budynków mieszkalnych, jej otwarcie zaplanowano na jesień 2024 r.
Równe warunki działania w celu zwiększenia wykorzystania niskoemisyjnych instalacji grzewczych i chłodniczych.
Niedawne inwestycje Daikin w technologie i produkcję niskoemisyjną wzmacniają pozycję Daikin i Europy jako wiodących innowatorów na rzecz przyszłości neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla: 140 milionów euro na globalne centrum badawczo-rozwojowe w zakresie technologii grzewczej pomp ciepła w Gandawie w Belgii oraz 300 milionów euro za nowy zakład produkcyjny pomp ciepła pod Łodzią.
Toshitaka Tsubouchi, prezes Daikin Europe, mówi: „Pierwsze 50 lat naszej obecności w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki wyznacza dopiero początek roli firmy Daikin w przejściu na czystą energię. Ta zmiana nie jest łatwa, ale niezbędna. Wzywamy wszystkie rządy do stworzenia równych warunków działania dla technologii pomp ciepła w porównaniu z systemami opartymi na paliwach kopalnych. Wspólnie sprawmy, aby inwestowanie w energooszczędne i niskoemisyjne rozwiązania w zakresie ogrzewania i chłodzenia było satysfakcjonujące zarówno dla konsumentów, jak i firm. Przyniesie to korzyści całemu społeczeństwu.”
Połączenie pomp ciepła i energii elektrycznej to niezbędne elementy każdego planu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w przypadku ogrzewania i chłodzenia budynków. Razem rozwiewają obawy dotyczące bezpieczeństwa dostaw energii i stanowią realne rozwiązanie obecnego kryzysu klimatycznego. Należy wzmocnić obecne środki polityczne, aby umożliwić pompom ciepła wykorzystanie ich znacznego potencjału gospodarczego i środowiskowego, podobnie jak miało to miejsce w przypadku innych kluczowych technologii klimatycznych, takich jak panele słoneczne.
„W ubiegłym roku globalna sprzedaż pomp ciepła odnotowała dwucyfrowy wzrost w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi klimatu i bezpieczeństwa energetycznego. Z naszych najnowszych danych i analiz wynika, że tendencja ta będzie się utrzymywać. Należy jednak wzmocnić wysiłki polityczne mające na celu usunięcie barier kosztowych i innych wyzwań, aby osiągnąć niemal podwojenie rocznego wzrostu sprzedaży w tej dekadzie, zgodnie z planem działania Międzynarodowej Agencji Energetycznej Net Zero do roku 2050”, mówi Laura Cozzi, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, technologii oraz Perspektywy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.