Corab po targach ENEX: plan zrealizowany w 300%

Olbrzymie emocje wzbudził finał 7. edycji turnieju dla ekip monterskich – Instalator Roku, szerokim echem w branży odbiła się premiera gruntowej pompy ciepła Encor, a liczba gości odwiedzających nasze stoisko i dopytujących o nowe rozwiązania dla fotowoltaiki zaskoczyła nawet najbardziej doświadczonych uczestników targów.

Już dziś możemy powiedzieć, że Corab na XXVI Międzynarodowych Targach Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX w Kielcach zrealizował swój plan w 300%.

Turniej Instalator Roku 2024 i główną nagrodę, kompletną instalację PV o mocy 6 kWp, wygrała drużyna Ekoprime, która po pasjonującej walce w finale pokonała zespół z Voltaic System. Finaliści Instalatora Roku wcześniej musieli jednak wziąć udział w teście wiedzy i w jak najkrótszym czasie odpowiedzieć prawidłowo na możliwie najwięcej z 25 pytań, a także pomyślnie przejść sztafetę zadań montażowych, które należało wykonać szybko, sprawnie i zgodnie z instrukcją producenta. Kolejne miejsca w zmaganiach zajęły: drużyna MCM Fotowoltaika, ubiegłoroczni zwycięzcy – Zielona Firma, a także SUNERGO i GROMAR ENERGY. Do tej ostatniej ekipy trafiła też nagroda publiczności aktywnie dopingującej swoich faworytów.

Podczas XXVI Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX nie zabrakło wielu innych premier i niedawno wprowadzonych produktów Corab. Czołowy europejski producent konstrukcji fotowoltaicznych oraz dystrybutor rozwiązań dla energetyki odnawialnej zaprezentował ofertę skierowaną zarówno do segmentu prosumenckiego, jak i farm fotowoltaicznych.

Pionowa konstrukcja WS-A10P dla agrofotowoltaiki

W związku z dynamicznym rozwojem agrofotowoltaiki w Europie i na świecie oraz pierwszymi tego typu projektami realizowanymi na polskim rynku, firma zaprezentowała nową pionową konstrukcję do mocowania modułów PV w formie płotu – WS-A10P. W tym przypadku panele zajmują jedynie około 1 proc. powierzchni pola, co umożliwia pracę konwencjonalnych maszyn rolniczych. Konstrukcja jest również wyjątkowo prosta w montażu oraz pozbawiona elementów zacieniających panele. W dodatku dzięki zastosowaniu modułów dwustronnych system generuje więcej energii elektrycznej niż tradycyjna instalacja PV. To wszystko sprawia, że WS-A10P idealnie wpisuje się w definicję agrowoltaiki, jako działalności dualnej, polegającej na wykorzystaniu jednego obszaru ziemi do produkcji rolnej, jako głównego zastosowania i do produkcji energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej jako zastosowania dodatkowego.

Fotowoltaiczny system nadążny (tracker) WS T-001 ONE

Z myślą o inwestorach, którzy dążą do osiągnięcia maksymalnych uzysków energetycznych firma zaprezentowała swój bestseller czyli fotowoltaiczny system nadążny (tracker) WS T-001 ONE. W odróżnieniu od standardowych instalacji PV posiada on funkcję śledzenia promieniowania słonecznego. Kąt padania promieni słonecznych zmienia się w ciągu dnia, a tracker podąża za nim i ustawia moduły w taki sposób, by optymalnie wykorzystać dostępne światło. Taki model pracy instalacji umożliwia bardziej zrównoważoną produkcję w godzinach porannych i popołudniowych, co w konsekwencji przekłada się na większe o nawet 30 proc. uzyski energetyczne w porównaniu z klasycznym systemem PV. Konstrukcja wyposażona jest w inteligentny system przeciwwiatrowy i przeciwśniegowy, dzięki czemu pozostaje bezpieczna nawet podczas wymagających warunków pogodowych. Zastosowano w niej także rozwiązanie typu anti-shadow, zapobiegające wzajemnemu zacienianiu się modułów PV. System jest w pełni automatyczny i bezobsługowy.

Bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się też zaprezentowany uchwyt balkonowy pod mikroinstalację fotowoltaiczną, który umożliwia produkcję energii elektrycznej przy wykorzystaniu modułów instalowanych na balkonach.

- Targi ENEX to coroczny festiwal innowacji w sektorze odnawialnych źródeł energii, dlatego jestem niezmiernie dumny z tego, że jako Corab zaprezentowaliśmy tak dużo nowości produktowych odpowiadających na zapotrzebowanie rynku oraz aktualne trendy – powiedział Piotr Markowski, Prezes Zarządu Corab S.A.

- Wyrazy uznania płynące od zagranicznych producentów to dowód na to, że urządzenia oparte na polskiej myśli technicznej i wyprodukowane w naszym kraju mogą mieć realny udział w tworzeniu łańcucha wartości europejskiej energetyki odnawialnej. Przed nami ponad dwie dekady intensywnej transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki, dlatego tak jak dotąd, będziemy aktywnie rozwijali nasze portfolio produktów, aby zapewnić naszym klientom atrakcyjną ofertę rozwiązań, których będą już w niedalekiej przyszłości coraz bardziej potrzebowali – dodał Piotr Markowski.