Akustyka w budynkach - piąty rozdział Poradnika Projektanta opublikowany

Jednym z wyznaczników nowoczesnego projektowania budynków jest dbałość o standard akustyczny. Podczas gdy izolacje budowlane standardowo pomagają w ograniczeniu niechcianych dźwięków z otoczenia, osobną kwestią pozostaje hałas generowany przez instalacje wewnątrz budynku. W określonych sytuacjach i typach budynków niezbędne staje się zastosowanie izolacji akustycznej.

Poradnik Projektanta. Rozdział V.W większości pomieszczeń, najczęstszym źródłem zakłócającego hałasu są systemy mechaniczne lub systemy grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjne (HVAC). Niepożądane dźwięki mogą mieć w tym przypadku dwojakie podłoże i wynikać zarówno z transportu medium poprzez kanały i przewody instalacyjne, jak też pracy samych urządzeń – silników, pomp czy wentylatorów. Najwięcej niepożądanych dźwięków powstaje w miejscach, gdzie instalacje charakteryzują się dużymi przekrojami oraz wysokimi prędkościami przepływających czynników – na przykład w pionach i szachtach. Powyższe czynniki sprawiają, że dobór oraz lokalizację maszyn i urządzeń w budynku należy dokładnie zaplanować, uwzględniając przy tym zastosowanie odpowiedniej izolacji akustycznej.


Piąty i zarazem ostatni rozdział poradnika Paroc porusza kwestię akustyki w budynkach, na którą wpływ ma działanie instalacji wewnętrznych. W publikacji poruszane są takie kwestie, jak:

  • które elementy i miejsca w systemach HVAC wymagają obliczeń akustycznych?
  • jak należy oceniać właściwości materiałów dźwiękochłonnych?
  • czy izolacje o tej samej klasie pochłaniania dźwięku są tak samo skuteczne?
  • jak na właściwości akustyczne wpływa pokrycie materiału izolacyjnego?
  • na jakie rozwiązania izolacyjne warto zwrócić uwagę?