Najlepsze rozwiązania do układu z pompą ciepła mono oraz podłogówką

Planujesz instalację z pompą ciepła monoblok oraz podłogówką? Chcesz, aby cały układ dział efektywnie, sprawnie i bezawaryjnie. Zobacz czego potrzebujesz.


Idealne trio

Minimalny przepływ przez pompę ciepła, zabezpieczenie odpowiedniej ilości energii do odszraniana wymiennika zewnętrznego, ograniczenie częstotliwości włączania źródła ciepła, możliwość podłączenia dwóch źródeł oraz grzałki elektrycznej - to wszystko gwarantuje nam zbiornik buforowy ABT 50. To co go wyróżnia to niepełna przegroda wewnętrzna ograniczająca mieszanie się chłodniejszej wody z dolnej części z cieplejszą z górnej. Dzięki temu uzyskujemy maksymalną efektywność wykorzystania medium. Jego atutem jest także budowa umożliwiająca montaż zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej – i to w nawet najbardziej ciasnej kotłowni.  Bezpośrednio do zbiornika buforowego możemy zainstalować rozdzielacz KSV oraz grupę pompową PrimoTherm K 180, która łączy w sobie zintegrowane urządzenia, pozwalając szybko zbudować funkcjonalną i kompaktową instalację. Wyposażona w niezbędną armaturę gwarantuje niezawodną i oszczędną pracę każdego układu.


Ochrona przed zamarzaniem

Aby odpowiednio zabezpieczyć pompę ciepła typu monoblok przed uszkodzeniem wywołanymi przez zamrożenie medium np. na skutek zaniku cyrkulacji, w zimie w tracie awarii zasilania, należy zamontować zawory antyzamrożeniowe AAV. Zapobiegają one uszkodzeniom wymiennika w pompie ciepła lub zewnętrznego odcinka orurowania, spowodowanym przez medium zamienione w lód. Zawór działa na zasadzie pulsacyjnego otwierania lub zamykania się wkładki termostatycznej w zależności od temperatury. Dzięki temu instalacja nie zostanie od razu opróżniona z wody i nie ma potrzeby ponownego jej napełniania.


Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami wewnątrz instalacji

Korozja elementów metalowych, odkładanie się kamienia kotłowego na elementach wewnątrz instalacji – to tylko kilka źródeł występowania zanieczyszczeń i skutkujących uszkodzeniami drogich części, obniżeniem wydajności instalacji i jej nieprawidłową pracą. Rozwiązaniem tych problemów jest montaż magnetycznego separatora zanieczyszczeń ADS 180 HP, którego maksymalny zalecany przepływ wynosi aż 6,9 m3/h. Produkt działa dwuetapowo. W pierwszej kolejności zanieczyszczenia metaliczne (np. cząstki rdzy, opiłki metali) są przyciągane przez silny magnes o mocy 14 000 Gs. W drugiej fazie pozostałe cząstki osiadają na gęstej siatce filtracyjnej (800 μm), a oczyszczone medium trafia do źródła ciepła / chłodu gwarantując bezawaryjną pracę.

Sprawne sterowanie ładowaniem zasobnika c.w.u.

Bezobsługową i w pełni zautomatyzowaną regulację dopływu czynnika do odpowiedniego obiegu zagwarantuje nam 3-drogowy zawór strefowy AZV. Sterowany sygnałem podanym z dowolnego termostatu lub sterownika źródła ciepła, posiada zawieradło wykonane z tworzywa sztucznego, które nie ulega korozji, a tym samym znacznie trudniej może się zapiec. Siłownik jest w stanie obrócić zawieradłem o 360 stopni w obydwu kierunkach, dzięki czemu zawór nie ulegnie zablokowaniu, a także znacznie wpływa na wydłużenie jego żywotności. Montując zawór 3-drogowy można zrezygnować z dodatkowej pompy ładowania zasobnika. Zawór, w zależności od temperatury zmierzonej w zbiorniku (np. przy użyciu termostatu TC2), może pokierować gorącym medium w taki sposób, by podgrzewać wodę użytkową lub instalację grzewczą. Pompa ciepła połączona z ogrzewaniem podłogowym zapewnia wiele korzyści. Prostota, efektywność i mniejsza awaryjność, ale wyłącznie wtedy, gdy układ zostanie wyposażony w odpowiednie rozwiązania