Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych


Ustawa Prawo budowlane z 7 lipca 1974 r. w art. 12 opisuje w sposób szczegółowy osoby, które mogą pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

Jest to związane z koniecznością zdobycia fachowej wiedzy w zakresie budownictwa jak również z koniecznością podejmowanie samodzielnych decyzji, a zatem oczywiste jest, iż musi to zostać poprzedzone gruntowną i fachową wiedzą, ponieważ wznoszenie obiektów budowlanych, w których będą zamieszkiwać lub przebywać ludzie musi być tak zorganizowana, aby maksymalnie zapewnić bezpieczeństwo ich użytkownikom.

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie mogą wykonywać osoby posiadające wykształcenie techniczne i praktykę zawodową związane z branżą, którą będą się zajmować. Popularnie nazwane „uprawnienia” wydawane są przez organy samorządu budowlanego, które są poprzedzone egzaminem zawodowym. Aby samodzielnie wykonywać funkcje techniczne w budownictwie, trzeba zostać wpisanym do właściwego rejestru centralnego, na podstawie decyzji wydanej przez izbę samorządu zawodowego. W przedmiotowym zaświadczeniu, wydawanym przez izbę znajduje się również termin ważności uprawnień.

Uprawnienia budowlane udziela się do samodzielnych funkcji technicznych takich jak:

  •    architektonicznej;
  •    konstrukcyjno-budowlanej;
  •    drogowej;
  •    mostowej;
  •    kolejowej;
  •    wyburzeniowej;
  •    telekomunikacyjnej;
  •    instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych;
  •    instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych;



Uprawnienia budowlane oraz instalacyjne można uzyskać w pełnym lub ograniczonym zakresie.

W przepisach wyszczególnione są szczegółowo okres praktyk zawodowych na budowie, które obecnie można wykonywać także poza granicami kraju pod warunkiem odbywania praktyki zawodowej pod kierownictwem osoby posiadające uprawnienia zawodowe. Przy czym pod pojęciem praktyka rozumie się także asystowanie na etapie projektu w pracowniach projektowych, co jest warunkiem koniecznym do uzyskania m.in. uprawnień do projektowania bez ograniczeń i sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych. Do kierowania robotami budowlanymi, wymagana jest tylko praktyka na budowie.

W specjalnościach instalacyjnych, w tym w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wod- kan. można zdobyć uprawnienia bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie.

Warunkiem jest w pierwszym przypadku ukończenie studiów magisterskich na kierunkach takich jak inżynieria środowiska, wiertnictwo, na kierunku nafty i gazu w specjalnościach z zakresu inżynierii gazowniczej, inżynierii naftowej i gazowniczej. W drugim przypadku wymagane są ukończenia studiów zawodowych na kierunku inżynieria środowiska lub ukończenie studiów magisterskich na kierunku budownictwa lub energetyki. W przypadku specjalności w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych lub elektroenergetycznych w przypadku chęci posiadania uprawnień bez ograniczeń wymagane jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku elektrotechniki, zaś w przypadku uprawnień w ograniczonym zakresie wymaga się ukończenie studiów zawodowych lub studiów magisterskich na kierunku elektrotechniki albo ukończone studia magisterskie na kierunku: transport w specjalności sterowanie ruchem w transporcie, sterowanie ruchem, zabezpieczenie ruchu pociągów, automatyka i robotyka. Obecnie najbardziej kontrowersyjną sprawą jest tocząca się debata o deregulacji. Ministerstwo Sprawiedliwości w dniu 2.10.2012 r. opublikowało projekt ustawy ułatwiającej dostęp do niektórych zawodów, w tym projektowane zmiany dotyczą m.innymi zawodów budowlanych. Zasadniczo zmiany te dotyczą skrócenia okresu praktyki zawodowej, a także zdobywania uprawnień w ograniczonym zakresie przez techników budownictwa. Polska Izba Inżynierów Budownictwa wraz z członkami złożyła sprzeciw dotyczący ustawy deregulacyjnej, wytykając jej wiele błędów. Jednak bez względu na dalsze losy tej ustawy, należy zauważyć, iż ideą zdobywania uprawnień w branży budowlanej, instalacyjnej dla osób, które profesjonalnie chcą zajmować się procesem projektowym i wykonawcze jest zabezpieczenie wysokiego standardu stawianego tym zawodom.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.