Podłączenie kominka do komina

Na jakiej wysokości wlot do komina?

"Mam dylemat, na jakiej wysokości od poziomu gotowej posadzki musi być wyprowadzone wyjście komina dymowego? Nigdzie nie mogę znaleźć takich informacji czy ma to być 170, 180 czy np. 220 cm?"

Wlot do komina proszę zaplanować możliwie jak najwyżej (pozwoli to na swobodne podłączenie nawet dużego wkładu, zawsze łatwiej jest dodać 0,5 mb rury spalinowej niż przerabiać wejście do komina, gdy jest za nisko).

Proszę jednak pamiętać, by wlot do komina nie był przy samym stropie, warto zachować ok. 50 cm odległości (kwestie p.poż i konieczności chłodzenia stropu).

Wychodzi więc, że idealna wysokość to ok. 1.8 m do 2,0 m od posadzki (na gotowo, po wszystkich wylewkach)

Chciałbym podłączyć kominek 14 kw do 2 przewodów spalinowych o przekroju 14 cm*14 cm sąsiadujących ze sobą. Czy nie spowoduję tym samym jakiś zawirowań, cofek itp.

Przepisy w tym zakresie mówią, co następuje:

Kotły grzewcze na paliwa stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiar 0,14 × 0,14 m lub średnicę 0,15 m. W przypadku kominków o większym otworze paleniskowym — co najmniej 0 1 40 × 2 7 m lub średnicę 0 1,8 m

Komin "bezpośrednio" na wkładzie kominkowym — czy to dobrze?

Bardzo proszę o pomoc — rura odprowadzająca dym z kominka wchodzi do kanału dymowego i jest skierowana ku górze. Instalator kominka twierdzi, że jest to jeden z możliwych prawidłowych rodzajów montażu gdzie rura dymowa pełni jednocześnie funkcje wyczystki — odprowadzając sadze do kominka. Kominiarz, który czyścił mi komin powiedział, że nigdy nie widział tak zrobionej instalacji. Czy taki sposób montażu jest prawidłowy i gdzie ewentualnie szukać przepisów regulujących te sprawy.

Jeśli komin wykonany jest bezpośrednio na wkładzie kominkowym (bez tego "zawinięcia" za pomocą kolana do pionu kominowego - czyli o ile dobrze wyczytuję - tak, jak w Państwa przypadku) - to jest to poważny błąd montażowy.

Nie ma co prawda przepisów, które jednoznacznie tego zabraniają, ale, biorąc pod uwagę funkcjonalność - będzie to poważny kłopot.

Proszę bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy deszcz (zawsze, niezależnie co założymy na szczycie komina, daszek, nasadę - wody opadowej przedostaje się do komina dużo) oraz para wodna (której wbrew pozorom przy paleniu niezbyt dobrym drewnem mogą wykroplić się litry) - będzie spływała do Państwa kominka razem z sadzą, a z kominka - do pokoju....

Poza tym taka sytuacja może spowodować uszkodzenie wkładu (który, w czasie palenia - może nie wytrzymać szoku termicznego powodowanego przez wodę opadową, a w czasie gdy w zimie się nie pali - może pęknąć na skutek zamarznięcia dostającej się przez komin wody).

Jak wysoki komin do prawidłowego działania kominka?

Jestem na etapie projektowania domu. Wzoruje się na projekcie Tytan. W tym projekcie kominek umieszczony jest na ścianie zewnętrznej (nośnej) Mój architekt mówi, że komin kominka musi zawsze wystawać ponad dach. Czyli ok.5 m. Jak dla mnie to zbyt za dużo. Czy muszę budować taki wysoki komin? Czy jest możliwe wybudowanie niższego?

Proszę pamiętać, iż ciąg kominowy zależy od przekroju poprzecznego komina (im większa - tym lepszy) oraz jego wysokości (im wyższa, tym lepiej) - jeśli Pana komin będzie zbyt krótki (a 5m to wcale nie dużo) - będzie Pan miał poważne problemy z prawidłowym działaniem kominka.

Poza tym zgodnie z przepisami komin powinien wystawać ponad kalenicę dachu - lub, jeśli jest w odpowiedniej odległości - zachować wysokości zgodne z normą (chodzi o to by wiatr nie zawiewał powietrza do komina, powodując tzw. "cofki") - te informacje również znajdzie Pan na stronie.

Tak, że szczerze radzę nie oszczędzać na wysokości komina.

Czy można odsunąć kominek od komina o 4 metry?

Odbieram właśnie szeregowiec, w którym jest przewód kominowy przewidziany dla kominka, niestety żona nie chce się zgodzić, aby w tym miejscu był kominek. Czy można odsunąć kominek od komina o powiedzmy 4 metry? Jakie nachylenie (spad) powinna mieć w tym momencie rura kominowa łącząca kominek z kominem?

Przepisy mówią, co następuje:

Długość czopucha nie może przekroczyć 25% wysokości komina. Czopuchy należy tak konstruować, aby miały, jak najmniej załamań i łuków, a także, żeby były możliwie najkrótsze od kotła do komina. W przypadku pionowego wylotu spalin z kotła należy zastosować pionowy odcinek czopucha o długości co najmniej 0,22 m, odcinek poziomy czopucha między kominem a kotłem powinien mieć minimalny spadek 5% w kierunku kotła.

Poza tym dobrze byłoby, gdyby przyłącze było obudowane (elementy metalowe bardzo mocno się nagrzewają), dodatkowo istnieje problem montażowy (długie przyłącze winno być zamocowane do ściany - co z kolei może budować mostki termiczne).

 Tak, że raczej odradzalibyśmy wykonywanie tak dużych przyłączy

Na pytania odpowiadał Łukasz Darłak, wiceprezes Zarządu Darco Sp. z o.o. producenta elementów techniki grzewczej i wentylacyjnej, między innymi systemu dystrybucji gorącego powietrza z kominka.

Źródło: kominki.org