Palenie w kominku — problem dymu i zapachu

Dym z kominka cofa się do pomieszczenia

Buduje kominek z otwartym paleniskiem i dym sie cofa do pomieszczenia. Nie mogę sobie z tym poradzić i bardzo proszę o radę! Wlot do paleniska ma wymiary: szer.34cm. wys.53 cm głębokość paleniska 52cm , przekrój komina wynosi 15x24 cm ,nad paleniskiem wykonałem komorę dymową z otworem wylotowym o wymiarach 15x24 komora ta połączona jest z kominem rurą stalową o średnicy 130 mm o dł 80cm i kątem przy wlocie do komina ok 30 stopni

Rozwiązanie problemu

Wskazówek do rozwiązania problemu może być kilka.

Jeśli komin jest wysoki (ponad 6m) i wysunięty ponad kalenicę - problemem może być nieco zbyt mała średnica rury przyłączeniowej (zakłada się, wg norm, minimalną średnicę na poziomie 150mm). Niestety jest to trudne do przerobienia , gdy kominek jest już zbudowany, wtedy ratunkiem może okazać sie instalacja nasady kominowej.

Jeśli komin jest krótki - niezbędnym może okazać się jego przedłużenie (pamiętając o konieczności prawidłowego ocieplenia rury wypuszczonej ponad komin).

Ważna jest także kwestia czy cofanie dymu pojawia się tylko podczas rozpalania (nieocieplony, nienagrzany komin tworzy "zator" zimnego powietrza), czy występuje na przykład podczas wiejącego wiatru (wdmuchiwanie powietrza do kanału kominowego). W obu przypadkach pomocne może okazać się zainstalowanie nasady kominowej.

Proszę także spróbować, czy sytuacja pojawia się gdy pali się w kominku przy otwartym oknie - gdyż problem może być także spowodowany brakiem właściwego nawiewu powietrza do kominka.

Przy rozpalaniu w kominku jest dużo dymu

Mam problem bo przy rozpalaniu w kominku jest dużo dymu może jest potrzebna jest wentylacja z zewnątrz

Może to być spowodowane brakiem nawiewu powietrza do kominka, choć najprawdopodobniej jest to wynikiem braku właściwego ciągu kominowego. Zwłaszcza, jeśli rozpalenia dokonujemy przy całkowicie otwartej przepustnicy szybra oraz całkowtym otwarciu wlotów powietrza do wkładu kominkowego.

Jeśli problem pojawia się tylko przy rozpalaniu pewnie dzieje się tak, gdyż komin nie wytwarza dobrego ciągu, dlatego że jest chłodny - dopiero po nagrzaniu się stymuluje ruch powietrza ku górze.

Nie ma tu rozwiązania idealnego, gdyż jeśli problem nie występuje podczas normalnego palenia, to prawdopodobnie komin ma właściwą wysokość, i jest dobrze zbudowany.... nie chciałbym dlatego forsować jego przedłużania albo instalowania nasady kominowej.

Proszę spróbować rozpalać przy otwartym oknie, jeśli problem nie będzie się pojawiał - oznacza to, że ma Pan racię i jest to wina brak właściwej wentylacji nawiewnej.

Przykry zapach w domu przy paleniu w kominku

Mój problem polega na tym że w czasie obniżania ciśnienia w domu wyczuwane jest zapach wędzonego drzewa i nawet po otwarciu okien ten zapach się utrzymuje. Szczególnie jeśli dodatkowo pada deszcz. Niestety nie założyłem doprowadzenia powietrza z zewnątrz, ale czy można zamontować jakieś elementy w pobliżu okien. Dodam że na kominie zamontowałem regulator ciągu. Drugi problem to kopcenie przy rozpalaniu również jeśli występuje niskie ciśnienie. Po rozpaleniu pali się bez zarzutu. Drewno suche sezonowane. Proszę w miarę możliwości podpowiedzieć czy można te problemy jakoś rozwiązać bez rozkuwania całego domu.

Problem, który Pan opisuje rzeczywiście może mieć podłoże w braku odpowiedniej ilości powietrza do spalania w kominku, który z kolei przekłada się na brak ciągu kominowego (ciąg kominowy to różnica ciśnienia pomiędzy przestrzenią w palenisku a poza nim)

Brak wystarczającej ilości tlenu powoduje zakłócenia w paleniu, szczególnie w początkowym okresie - gdy komin nie jest rozgrzany (a taki nie wychładza spalin i nie osłabia naturalnego ciągu kominowego).... stąd, między innymi przedostawanie się dymu do pomieszczenia.

Brak doprowadzenia powietrza jest oczywiście problemem, ale nie takim, którego nie można rozwiązać.... Na przykład poprzez zamontowanie w pomieszczeniu z kominkiem - nawiewnika (nad oknem lub w oknie) - takie rozwiązania posiadają w swojej ofercie na przykład firmy Darco i aereco. Czy rozwiązanie to będzie skuteczne - może Pan sprawdzić uchylając okno w pobliżu kominka gdy problem z paleniem w kominku narasta, jeśli to pomoże - nawiewnik powinien rozwiązać problem. Nawiewniki montuje się w ścianie - więc bez kucia niestety nie obędzie się.

Jeśli nie, może trzeba będzie zastosować dodatkowo (bo nawiew powietrza jest tak, czy siak konieczny) - nasadę kominową lub wentylator kominowy, co może, w zestawieniu z zainstalowanym już regulatorem (modulatorem) ciągu - powinno zagwarantować stabilną wartość podciśnienia w przewodzie kominowym.

Na pytania odpowiadał Łukasz Darłak, wiceprezes Zarządu Darco Sp. z o.o. producenta elementów techniki grzewczej i wentylacyjnej, między innymi systemu dystrybucji gorącego powietrza z kominka.

Źródło: kominki.org