IMMERGAS: Grzejniki małe czy duże?
Warunkiem uzyskania przez kocioł kondensacyjny najwyższej sprawności jest współpraca z tak zwaną niskotemperaturową instalacją centralnego ogrzewania.
Krążąca w niej woda ma temperaturę niższą niż w standardowej instalacji - około 40C. Elementy instalacji są tak dobrane, że nawet w czasie największego mrozu grzejniki mają temperaturę gwarantującą ciepło w domu. Typową instalację niskotemperaturową jest wodne ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Kocioł kondensacyjny będzie je zasilał pracując ze swoją maksymalną sprawnością (około 108%). W układach mieszanych (ogrzewanie podłogowe i grzejniki), w których przewagę stanowi instalacja podłogowa, grzejniki powinny być dobrane w taki sposób, aby ich moc była wystarczająca do zapewnienia komfortu cieplnego nawet przy pracach na niskich parametrach (40/30C) czynnika grzewczego. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę ich powiększone rozmiary. Kocioł kondensacyjny może także zasilać instalację grzejnikową zaprojektowaną na parametry kotła tradycyjnego. Sprawdzono bowiem, że przez ponad 90% sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu jest na tyle niskie, że wydajność grzejników dobranych na temperaturę wody 80/60C wykorzystywana jest tylko w niewielkiej części. W czasie kilkunastostopniowych mrozów w kotle wprawdzie nie będzie dochodziło do kondensacji i będzie on pracował z mniejszą sprawnością, ale jego sprawność średnioroczna i tak pozostanie o kilkanaście procent wyższa od średniorocznej sprawności kotła niekondensacyjnego.
Podsumowując - bez względu na rodzaj instalacji, z jaką współpracuje kocioł kondensacyjny, koszty eksploatacji będą niższe niż w przypadku zastosowania kotła tradycyjnego.
Ekspert: Cezary Szczepański, kierownik działu technicznego IMMERGAS
Źródło: www.immergas.com.pl
Źródło pierwotne: Zbuduj dom (10/2006)
Foto: www.immergas.com.pl
KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe
E-mail: immergas@immergas.com.pl
WWW: www.immergas.com.pl
93-231 Łódź
Katalog firm
TERMA TECHNOLOGIE Sp. z o.o.
Terma Technologie jest polskim producentem grzejników łazienkowych, de…REGULUS-system Bogusław Wójcik S.J
Firma Regulus-system produkuje wysokiej klasy miedziano-aluminiowe grzejniki…infraSWISS Polska Sp. z o. o
infraSWISS jest szwajcarską firmą, która jest liderem w projektowaniu,…
Produkty
STIEBEL ELTRON: Ogrzewacz pomieszczeń CNS...UE
Urządzenie idealne nadaje się do ogrzewania pomieszczeń, które nieOnninen: Retto i Stick – funkcjonalne grzejniki z
Właściwie dobrany grzejnik łazienkowy to gwarancja ciepła i komfortu, któreZehnder Nosta grzejnik elektryczny
Grzejnik elektryczny Zehnder Nosta wykonany jest z połączonych na trwale














