Doprowadzenie powietrza do kominka

Czy ma tu jakieś znaczenie moc grzewcza kominka?

I czy powinna być ta rura odizolowana jeżeli idzie w samej końcowej wylewce, a nie głęboko w ślepej wylewce?

Średnica rury powinna być minimum 110 mm (a zalecałbym nawet 150 mm) - jest to owszem zależne od mocy kominka, ale warto zachować tę minimalną wielkość niezależnie od tego, jaką moc ma nasz kominek.

Zazwyczaj przewody te prowadzone są właśnie w finalnej wylewce, warto je zaizolować, nawet nie dlatego, że powietrze doprowadzane do spalania winno być jakoś specjalnie chronione cieplnie – ale dlatego, że sam nieizolowany przewód mógłby stanowić mostek termiczny osłabiający izolację tego fragmentu budynku …

Witam czy kominek zamknięty powinien mieć doprowadzone powietrze z innego pomieszczenia i jakiej średnicy, lub może wystarczy tylko kratka nawiewowa na ścianie z pionu wentylacyjnego?

Kominek powinien mieć doprowadzone powietrze z zewnątrz, gdyż w procesie spalania zużywana jest bardzo duża ilość tlenu — brak instalacji nawiewnej spowoduje (oprócz większych trudności z rozpaleniem), że powietrze będzie pobierane z najbliższego otworu wentylacyjnego — jeśli jest to otwór nawiewny — to jeszcze wszystko w porządku, gorzej jeśli byłby to otwór wentylacji wywiewnej...

W Pana przypadku, jeśli kratka wentylacyjna umieszczona jest w dalszej odległości od kominka (np. po przeciwnej stronie pokoju) - w zimie może uwidocznić się nieprzyjemny efekt zawiewania zimnym powietrzem (które pobierane z kratki będzie transportowane przez cały pokój do kominka), a na samej kratce (zwłaszcza jeśli jest metalowa) może pojawić się wilgoć.

Jeśli chodzi o średnicę doprowadzenia (jeśli jest to specjalny kanał nawiewowy z zewnątrz) - to wystarczy fi 100 lub 150 × 50 [mm] - uwaga — należy pamiętać o dobrym zaizolowaniu takiego kanały jeśli jest on metalowy.

Doprowadzenie powietrza do kominka typu "koza"

Czy w kominkach wolnostojących "koza istnieje możliwość przyłączenia przewodu doprowadzającego powietrze do komory spalania z zewnątrz; czy też tego rodzaju kominki wyłącznie "zasysają" powietrze z pomieszczenie, w którym są ustawione?

Nie znam kominka wolnostojącego z hermetycznym przyłączem powietrza zewnętrznego do spalania (co jest już coraz częściej spotykane we wkładach do zabudowy),

Możliwe jest jednak wyprowadzenie przewodu w posadzce i umieszczenie kratki nawiewnej w podłodze w okolicach (lub pod) kominkiem wolnostojącym... - choć zarówno z powodów estetycznych jak i funkcjonalnych raczej nie praktykuje się tego typu rozwiązań.

Jeśli jest Pan na etapie wykańczania domu, można pomyśleć o nawiewie powietrza do pomieszczenia, w którym ma być ta "koza". Może to być nawietrzak nad oknem w okolicach miejsca postawienia kominka wolnostojącego — w ten sposób zapewni Pan odpowiednią ilość powietrza do spalania, jednocześnie nie ryzykując, że podczas dużych mrozów będzie skraplała się para wodna.

Czy i jak doprowadzić powietrze pod kominek?

W niedalekiej przyszłości mam zamiar wstawić do pomieszczenia (pokój gościnny o pow.~25 m kw. Piec kominkowy i go obudować... Słyszałem, że ważną rzeczą jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz (najlepiej), aby piec nie "ciągnął" z pomieszczenia, ponieważ może brakować tlenu, może boleć głowa, złe samopoczucie itd. Czy jest to prawdą, jakich zasad należy przestrzegać, i jaki najlepiej do tej powierzchni wkład dobrać. Budownictwo stare, przewód kominowy z tyłu pieca. Czy odprowadzenie spalin musi się odbywać poprzez rurę stalową. Do wylotu komina będzie ok. 13 metrów.

Doprowadzenie powietrza do spalania jest bardzo ważną rzeczą. Jeśli jest tylko możliwość zainstalowania takiego przewodu — koniecznie należy to zrobić.

Używa się zazwyczaj rur PCV 150 lub 110 ewentualnie stalowych (ocynkowanych) zarówno okrągłych, jak i prostokątnych (najczęściej 15 x 5cm)

Przewód taki powinien być izolowany, by zimne powietrze nie wyziębiało miejsc, którymi jet prowadzony.

Co do rury stalowej – nie, nie jest to jedyna metoda.

Na pytania odpowiadał Łukasz Darłak, wiceprezes Zarządu Darco Sp. z o.o. producenta elementów techniki grzewczej i wentylacyjnej, między innymi systemu dystrybucji gorącego powietrza z kominka.

Źródło: kominki.org