Zawód przyszłości - Technik OZE

Coraz więcej inwestycji związanych z OZE sprawia, że zawód Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, jest zawodem o pewnej przyszłości. Już dzisiaj specjaliści OZE są bardzo poszukiwani na rynku pracy.

Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych 10 lat powstanie ok. 70 000 nowych miejsc pracy związanych z OZE. Do montażu, eksploatacji i serwisowania urządzeń i instalacji OZE, w pierwszej kolejności poszukiwani będą właśnie Technicy OZE.

Perspektywy i zarobki

Już dzisiaj Technik OZE ma szerokie perspektywy zatrudnienia i zarobków. Może pracować w firmie wykonującej instalacje grzewcze, w firmie produkującej, sprzedającej, obsługującej i serwisującej instalacje. W zależności od regionu kraju „młody Technik”, który rozpoczyna pracę zawodową, może zarobić ok. 2 000 zł, a doświadczony fachowiec 5 000 zł i więcej. Największe dochody uzyskują fachowcy prowadzący własną działalność gospodarczą.

Jak zostać Technikiem OZE ?

Zawód Technika OZE można zdobyć w ramach 4-ro letniego technikum dziennego. Jest to droga jaką z pewnością będą zainteresowani absolwenci gimnazjum. Dla osób dorosłych, posiadających wykształcenie średnie (również bez zdanej matury), odpowiednim może być technikum kształcące w systemie zaocznym. Niestety, w tradycyjnej formie nauczania trzeba uczęszczać na zajęcia, które odbywają się w weekendy.

Najprostszym i najłatwiejszym sposobem na zostanie Technikiem OZE, szczególnie dla osób aktywnych zawodowo, będą tzw. kursy kwalifikacyjne - organizowane miedzy innymi przez Szkołę Akademii Viessmann z wykorzystaniem e-learningu (przez Internet). Na cały cykl nauki składają się dwa kursy – dwie kwalifikacje:

B.21. Montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (1-szy rok nauki)

B.22. Obsługa urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (2-gi rok nauki)

Po ukończeniu danego kursu słuchacz zdaje egzamin państwowy, po którym uzyskuje kwalifikacje w danym zawodzie. Po ukończeniu obu kursów i zdaniu egzaminów państwowych, dyplom technika od razu mamy w „kiszeni” – już bez dodatkowych egzaminów.

Nauka przez internet

Zajęcia teoretyczne w Szkole Akademii Viessmann odbywają się przez Internet, w godzinach wieczornych. Nie tracimy więc czasu i pieniędzy na dojazdy do szkoły, bo zdobywamy potrzebne umiejętności nie wychodząc z domu. Pozostaje tylko włączyć komputer, usiąść wygodnie w fotelu i wysłuchać wykładu. Możemy w nim aktywnie uczestniczyć zadając pytania prowadzącemu, bo zajęcia odbywają się w czasie rzeczywistym. Dodatkowa zaleta, to możliwość wielokrotnego odtwarzania poszczególnych wykładów, które są nagrywane i archiwizowane. W ten sposób, nawet jak nie będziemy mogli uczestniczyć w zajęciach nic nie stracimy. W dowolnym momencie możemy obejrzeć nagrany wcześniej wykład. Zajęcia praktyczne odbywają się w wybrane soboty i niedziele, w oddziałach firmy Viessmann: Wrocław, Mysłowice, Piaseczno, Komorniki k/Poznania. Słuchacze korzystają z pracowni wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia i systemy OZE oraz konwencjonalnych źródeł energii – na których szkoleni są instalatorzy i projektanci na co dzień współpracujący z firmą Viessmann.

Akademia w skrócie

Firma Viessmann jest jednym z największych producentów kompletnych systemów grzewczych, z dużym naciskiem na wykorzystanie OZE. Od 2003 roku oferuje również kompleksowe kształcenie w Szkole Akademii Viessmann. Absolwentom szkół średnich i zawodowych pozwala zostać specjalistą w branży Odnawialnych Źródeł Energii. Jest przy tym jedyną tego typu szkołą w branży, prowadzoną przez producenta – przez firmę Viessmann. Jednocześnie, jest to jedyna Szkoła firmy Viessmann na świecie o uprawnieniach szkoły publicznej. W uznaniu za prowadzoną działalność edukacyjną wielokrotnie nagradzana statuetką „Złotego Instalatora” oraz prestiżowym godłem „Teraz Polska”. A, w 2015r. statuetką Ministerstwa Gospodarki „Uhonorowanie przedsiębiorstw, instytucji i osób najbardziej zaangażowanych w promowanie kształcenia zawodowego, efektywną współpracę z przedsiębiorstwami i wdrażanie wśród uczniów ducha przedsiębiorczości”.