Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rola instalacji rekuperacyjnej

W dzisiejszych czasach budowa domu jest ukierunkowana na poszukiwanie oszczędności, co jest spowodowane rosnącymi cenami paliw i energii. Nowoczesne budownictwo rozwija dostępne środki i metody, dając nam coraz doskonalsze i sprawniejsze urządzenia grzewcze, materiały izolacyjne o bardzo niskich współczynnikach przenikalności cieplnej, a także bardzo szczelne okna i drzwi. Niestety te ostatnie zamykają szczelnie budynek przed zimnem, działając likwidująco na wentylację w domu.

 

Działanie tradycyjnego systemu wentylacji polega na ruchu powietrza odbywającego się poprzez grawitacje wynikające z różnicy temperatur. Mianowice do budynku poprzez nieszczelności wpływa świeże zimne powietrze, natomiast zużyte usuwane jest poprzez kominy wentylacji grawitacyjnej. Z czasem jednak został zauważony problem z pozbawieniem domu wentylacji, ponieważ poprzez szukanie oszczędności, zaczęliśmy uszczelniać wszystkie możliwe miejsca tak, aby nie było czuć nawiewu zimnego powietrza w zimie. Czy możemy zrezygnować z wentylacji domu? Oczywiście, że nie. Usuwane w wyniku wentylacji zużyte powietrze zawiera różnorodne zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek węgla, wydychany przez ludzi, kurz, roztocza, pyły, zarodniki pleśni, wilgoć. Pominięcie wentylacji przyniesie w przyszłości negatywne konsekwencje zdrowotne. W takiej sytuacji należy znaleźć optymalne rozwiązanie. Jednym z nich jest zastanowienie się w jaki sposób wykorzystać albo odzyskać ciepło, które z budynku się ulatnia lub trafia z zewnątrz do środka. Przykładem takiego rozwiązania jest zastosowanie wymiennika ciepła do wentylacji, czyli rekuperatora. Urządzenie tego typu jest wzbogacone o wentylator i odpowiednie sterowanie. Charakteryzuje się kontrolą wentylacji w sposób ciągły i niezależny od warunków atmosferycznych, cały czas odzyskując ciepło z usuwanego zużytego powietrza. Reguluje ilość powietrza dostarczanego do budynku, na której intensywność wpływ ma użytkownik systemu. Wentylacja z odzyskiem ciepła zmniejsza koszty ogrzewania i wpływa na zdecydowaną poprawę oraz komfort życia. Stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwala na oszczędzenie nawet do 50% z kosztów ogrzewania w porównaniu do sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowymi korzyściami są świeże powietrze w budynku oraz lepsze samopoczucie domowników.

Budując energooszczędny dom, gdzie mamy bardzo dobrze izolowane ściany, szczelne okna i dzięki temu jego ogrzewanie jest tańsze, zamiast pytać czy zastosować rekuperator, powinniśmy od razu zastanowić się, jaki rekuperator wybrać. Odpowiedź jest oczywista. Musi być to urządzenie dobre, pracujące cicho, działające długo i bezawaryjnie. Istotna jest także jego sprawność i skuteczność – rekuperator powinien odzyskiwać tyle energii, by użytkownik mógł zaoszczędzić więcej niż wyda na jego eksploatację. Wszystkie te cechy gwarantują sukces pod warunkiem, że instalacja zostanie właściwie zaprojektowana.

 

Poniżej zalety korzystania z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. wysoka jakość powietrza - dzięki stałemu napływowi świeżego powietrza odczuwalny jest wysoki komfort. Ciągła wentylacja eliminuje wszelkie zapachy z pomieszczeń.

  • usuwanie wilgoci z pomieszczeń - zastosowanie rekuperacji likwiduje zjawisko dłuższego zaparowania okien w łazience. Usuwanie wilgoci przez wentylację mechaniczną wpływa na szybsze suszenie ręczników oraz prania, dzięki czemu w budynkach z zastosowanym systemem rekuperacyjnym, rezygnuje się z montażu dodatkowych grzejników łazienkowych.
  • zmniejszenie zanieczyszczenia wewnątrz budynku - możliwość zamknięcia okien zmniejsza dostęp zanieczyszczeń do wnętrza domu
  • filtracja powietrza - rekuperacja zapewnia filtrację nawiewanego powietrza, powodując eliminację zanieczyszczeń. Oczyszczone nawiewane powietrze stanowi ulgę dla osób wrażliwych na działanie alergenów,
  • skrócenie sezonu grzewczego - przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła powietrze nawiewane jest przez cały czas z temperaturą nieznacznie niższą od temperatury powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Natomiast w przypadku wentylacji grawitacyjnej konieczne jest okresowe otwieranie okien, co powoduje wychłodzenie pomieszczenia oraz zwiększenie zapotrzebowania cieplnego budynku,
  • ograniczenie hałasu wewnątrz domu - zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz możliwość zamykania okien, zwiększają komfort domowników, ograniczając przenikanie hałasu do wnętrza budynku,
  • brak komina - przy stosowaniu wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnych można nie stosować komina wentylacyjnego. W przypadku wentylacji grawitacyjnej zwykle występują dwa lub trzy kominy spalinowe i wentylacyjne.

 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ] Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.