Vitcas: Izolacyjna obudowa kominka

Kominki z obudową izolacyjną sprawdzą się w domach, w których są małe dzieci, bo dla nich kontakt z gorącym kominkiem może być szczególnie niebezpieczny, a także tam, gdzie kominkiem są ogrzewane niewielkie pomieszczenia, a aspekt dekoracyjny jest ważniejszy niż samo ogrzewanie: nieduże salony czy domy letniskowe. W ich przypadku budowa izolacyjna nie pozwoli doprowadzić do nadmiernego przegrzewania pomieszczeń.

Wysokotemperaturowe materiały izolacyjne to produkty, których główną właściwością jest mała przewodność termiczna i niska akumulacja ciepła. Stosuje się je na etapie projektowania tzw. zimnej obudowy kominka. Polega ono na zastosowaniu materiału izolacyjnego pomiędzy wkładem kominkowym a ścianą. Ma to na celu zminimalizowanie przepływu ciepła. Jednak nawet wykonując akumulacyjna obudowę, warto odizolować tylną ścianę za wkładem kominkowym, by nie tracić ciepła na jej ogrzewanie.

Do wykonania obudowy izolacyjnej niezastąpionym materiałem będą Płyty Kominkowe VITCAS CS, które łączą w sobie dwie cechy: materiału izolacyjnego i konstrukcyjnego. Płyty mogą być używane jako materiał do wykonania obudowy czopucha lub izolacji ścian bocznych czy ścian znajdujących się za kominkiem. Są sztywne, lekkie oraz odporne na działanie temperatury do 1000°C oraz niepalne. Płyty nie posiadają włókien, dzięki czemu są niepylące, a także grzybo- i pleśnioodporne. Płyty Kominkowe VITCAS CS są łatwe w obróbce, a do ich cięcia można użyć standardowych narzędzi stolarskich.

Płyty mogą być montowane za pomocą Wysokotemperaturowego Kleju Systemowego do Płyt Vitcas BA. Można go użyć do łączenia płyt między sobą i do mocowania ich do ściany. Użycie kleju jest bardzo proste – po otwarciu pojemnika wystarczy wymieszać jego zawartość. Łączone powierzchnie powinny być suche i wolne od zanieczyszczeń. Materiał może być nakładany na całą powierzchnię płyty lub na jej krawędzie. Dobrze do tego użyć 6mm pacy zębatej, która pomoże uzyskać warstwę 3mm. Klej wiąże w temperaturze pokojowej, a czas wiązania zależy od grubości warstwy oraz temperatury otoczenia (przy 20°C jest to około 12 godzin). 5 kg pojemnik kleju wystarcza na 1m2 przy warstwie o grubości 3 mm. Klej jest dostępny również w kartuszu 310 ml.