Paliwa płynne i gazowe

Paliwa ciekłe są efektami przeróbki ropy naftowej. Należy do nich przede wszystkim nafta i różnego rodzaju oleje opałowe. Historia wydobywania ropy naftowej jest bardzo długa i sięga czasów starożytnych, jednak dawniej nie przetwarzano jej, ale stosowano jako smar przede wszystkim do uszczelniania, np. łodzi.


Dopiero w XIX wieku zaczęto ją przetwarzać, a wykorzystanie produktów ropy naftowej do ogrzewania na dużą skalę rozpoczęło się w XX wieku. Wartość opałowa paliw ciekłych (w tym przypadku olejów opałowych), to przeciętnie 9,89-11,86 kWh/kg (chociaż minimalna wartość to 10,75 kWh/kg). Widać z tego, że paliwa ciekłe charakteryzują się znacznie wyższymi parametrami kaloryczności niż węgiel, a w szczególności drewno.

 

Do paliw gazowych używanych do ogrzewania zalicza się przede wszystkim gaz ziemny oraz propan-butan (tzw. LPG).

 

Gaz ziemny występuje w naturalnych, podziemnych złożach, skąd jest wydobywany na powierzchnię, podobnie jak ropa naftowa, z wykorzystaniem odpowiedniej technologii. Historia wykorzystania gazu ziemnego, podobnie jak ropy naftowej sięga XIX, a w dużej skali do ogrzewania XX wieku. Gaz LPG jest mieszaniną propanu, występującego przede wszystkim w ropie naftowej i mniejszych ilościach w gazie ziemnym oraz butanu. Można powiedzieć, że gaz ten jest produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej. Jego historia jest związana z XX wiekiem, kiedy to zaczęto wykorzystywać go na masową skalę również do ogrzewania pomieszczeń. Wartość opałowa gazu ziemnego to przeciętnie 9,72 kWh/m3 (gdzie 8,83 kWh/m3 to wartość minimalna]), propanu 25,8 kWh/kg, butanu 34,35 kWh/m3. Wartości te świadczą o znacznej poprawie efektywności tych paliw w stosunku do paliw stosowanych dawniej.

 

Bardzo ciekawe jest, że nowe paliwa nie wypierały całkowicie starych, jak ma to zwykle miejsce w rozwoju technologicznym, ale jedynie zwiększały wachlarz paliw oferowanych użytkownikom. Najlepszym przykładem potwierdzającym to zjawisko jest drewno oraz produkty i odpady produkcji drzewnej, a także szczątki organiczne pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które były najdawniej stosowanym rodzajem paliwa i nie zaprzestano ich stosowania. Wręcz przeciwnie, paliwo to jest wciąż bardzo chętnie stosowane w systemach kominkowych stosowanych przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym, a także, ostatnimi laty, bardzo zyskało na popularności w systemach kotłowych grzewczych, zarówno indywidualnych, jak również w energetyce zawodowej, nosząc miano „biomasy”. Można tylko dodać, że wzrost popularności drewna i innej „biomasy” nie jest związany z jego wartością opałową, a przede wszystkim uwarunkowaniami politycznymi. Można dzięki temu stwierdzić, że na stosowanie konkretnego rodzaju paliwa wpływa bardzo wiele różnorodnych czynników, z których nie koniecznie najważniejszym musi być efektywność paliwa.

 

 

Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Foto: Viessmann