Czym jest biowęgiel?

Coraz bardziej wymagające obostrzenia UE dotyczące ograniczenia emisji CO2 oraz konieczność większego udziału odnawialnych źródeł energii w energetyce krajowej (do 30% w 2030 r.!) już od jakiegoś czasu powodują zmiany zachodzące w sektorze paliw używanych do produkcji energii.

Konieczne jest odchodzenia od energetyki węglowej (opartej na węglu kamiennym i brunatnym) na rzecz odnawialnych źródeł energii wykorzystujących energię słońca, wiatru, ziemi, wody oraz biomasy. Surowcem służącym do wytwarzania czystej energii z biomasy jest biowęgiel, czyli materiał podobny do węgla drzewnego, ale posiadający kilka cech, dzięki którym ma szansę stać się paliwem masowo wykorzystywanym w niedalekiej przyszłości. Czym różni się biowęgiel od zwykłego węgla drzewnego używanego w działkowych grillach? Na pierwszy rzut oka niczym. Różnice dostrzega się dopiero zagłębiając się w sposób wytwarzania. Pierwszą różnicą jest czas produkcji. Węgiel drzewny wytwarza się przez kilkanaście dni, natomiast biowęgiel powstaje w kilka minut!

 

Czym jest biowęgiel?

Biowęgiel powstaje z biomasy roślinnej. Można wykorzystywać zarówno odpady drewniane z tartaków (zrębki) jak i wierzbę ekologiczną lub jakiekolwiek biomasowe odpady technologiczne oraz słomę. Otrzymuje się go w procesie termolizy biomasy. Całość produkcji odbywa się w reaktorze, w którym zachodzą procesy podsuszania, odgazowania, termolizy oraz spalania gazów pirolitycznych. Reaktor do produkcji biowęgla rozgrzewa się przy użyciu palnika olejowego do 650 st.C. Biomasa suszona jest w wysokiej temperaturze, bez dostępu tlenu. W procesie wydzielają się z niej lekkie węglowodory, które ulegają spalaniu, co pozwala na wytworzenie warunków autotermicznych i nie jest koniczne dodatkowe podgrzewanie reaktora. Biomasa uwęgla się na skutek termolizy zachodzącej bez dostępu tlenu.

 

Główne zalety

Główną zaletą biowęgla jest traktowanie go jako neutralnego wobec emisji dwutlenku węgla. Ponieważ powstaje on z biomasy, czyli m.in. poprodukcyjnych odpadów tartakowych lub specjalnie przeznaczonych na ten cel plantacji wierzby ekologicznej, przyjmuje się, że ilość CO2 pobrana z powietrza i zużyta prze rośliny podczas ich wzrostu, jest równa ilości CO2 wypuszczonego do atmosfery podczas procesu spalania biowęgla. Zerowy bilans emisji dwutlenku węgla, oraz szybka produkcja to nie jedyne zalety tego paliwa. Spalanie biowęgla w porównaniu do zwykłego węgla powoduje 15 razy mniejszą emisję siarki do atmosfery, 10 razy mniejszą emisję chloru oraz kilkakrotnie mniejsze wydzielanie popiołów. Warto wspomnieć, że wartość kaloryczna biowęgla wynosi aż 25 MJ/kg, czyli więcej niż wartość dla węgla brunatnego, a tylko nieznacznie mniej niż węgla kamiennego (28 MJ/kg).


Gdzie powstaje biowęgiel?

Produkcję biowęgla można prowadzić w zasadzie w każdym miejscu, gdzie jest pod dostatkiem biomasy lub odpadów drzewnych. Obecnie produkcja biowęgla ma miejsce m.in. w Azji, gdzie węgiel powstaje z odpadów drzewnych powstałych na ogromnych plantacjach oleju palmowego. Jest to kolejną zaletą tego paliwa - recykling odpadów drzewnych i przetworzenie ich na nowe źródło energii. Tak wytworzony węgiel można z zyskiem sprzedawać w Europie, która naciskana wymaganiami Unii Europejskiej, jest już coraz bliżej prawie całkowitej rezygnacji ze spalania węgla kamiennego oraz brunatnego.

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztukPogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie inż. Mateusz Zduniak

www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl

Źródło: Fluid SA

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji